درآمدی بر آشنایی با استفاده موثر از جداول و نمودارها در مقالات علمی و پژوهشی

درآمدی بر آشنایی با استفاده موثر از جداول و نمودارها در مقالات علمی و پژوهشی

قسمت اول- آموزش نکات کلیدی نگارش مقاله علمی

در این گزارش به بررسی چند نکته درباره نحوه استفاده صحیح از جداول در مقالات علمی می پردازیم.

همیشه دستورالعمل ها و مواد آموزشی زیادی برای یاددهی استفاده موثر از جداول و نمودارها در مقالات علمی وجود داشته است و این نشان دهنده اهمیت این مهم در فهم و درک محتوای یک مقاله یا بالعکس انتقال مفاهیم مد نظر نگارنده مقاله به خوانندگان آن می باشد، چراکه یک دید کلی به خواننده داده و از مواردی است که در ارتقای سطح مقاله هنگام سنجش آن موثر است، چه بسا خواننده با مطالعه صحیح جدول به درک کلی و جامعی از هدف نگارنده از آن مقاله برسد.

بسیاری از اطلاعاتی که می توانند سبب طولانی شدن مقاله گردند را می توان با استفاده از زبان جداول و نمودارها به خواننده تفهیم کرد و اصل ایجاز را در نگارش به واسطه آن رعایت نمود. برای استفاده موثر از جداول و نمودارها چه به عنوان خواننده و چه به عنوان نگارنده مقاله ابتدا باید درک صحیحی از چارچوب و طراحی یک مقاله پیدا کرد.

در طراحی یک مقاله علمی باید موقعیت مناسب استفاده از جداول و نمودارها را دانست و طی یک برنامه ریزی دقیق و هدفمند مراحل نوشتن مقاله را آغاز نمود.

نگارنده مقاله ابتدا باید مشخص کند مقاله را برای چه مجله و ژورنالی میخواهد آماده نماید و مجله هدف در مورد این مسئله چه دیدگاهی دارد، یعنی آیا استفاده از جدول و نمودار را محدود کرده یا اینکه دستورالعمل خاصی برای نگارش آن دارد.

در ادامه نگارنده باید تصمیم بگیرد جایگاه جدول و نمودار را در کجای متن قرار دهد، برای پیدا کردن خطوط راه می توان به مقالات مشابهی که مجله هدف چاپ نموده است مراجعه نمود.

نویسنده باید تصمیم  بگیرد آیا بین اطلاعات کلیدی می خواهد جدول و نمودار استفاده کند یا پس از درج مطالب مهم آن بخشی که جدول و نمودار نیاز دارد، توصیه می شود موارد مشابه را از نظر بگذرانید.

برای استفاده از تصویر نیز، باید مرتبط ترین تصاویر را انتخاب نموده، یعنی تصویری که با متن ارتباط معنایی داشته باشد به ویژه تصاویری که به مفاهیم کلیدی مقاله نزدیک بوده و به بهترین شکل به خواننده در درک موضوع مقاله یاری رساند.

در خاتمه سخن توصیه می گردد به منظور اطمینان از شیوه درج مطالبی که برای نوشتن مقاله در نظر گرفته اید ادامه سری گزارشات آموزش نکات کلیدی در مورد استفاده موثر از جداول و نمودارها در مقالات علمی را دنبال نمایید.

ادامه دارد...

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...