درآمدی بر معرفی رشته کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی

درآمدی بر معرفی رشته کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی

مقدمه:

بیوشیمی دانشی است که با مولکول های گوناگون موجود در سلول ها و جانداران و با واکنش های شیمیایی آنها سر وکار دارد.

بیوشیمی بالینی یا بیوشیمی کلینیکی یکی از رشته‌های گروه علوم پزشکی محسوب می شود، این علوم مبتنی  بر آزمایشاتی هستند که بر اساس آنها در نتیجه تشخیص اختلالات در مقدار مواد تشکیل دهنده بدن، بیماری های مربوط به آنها شناسایی می‌شود.

بیوشیمی بالینی علم در حال رشدی است که با بسیاری از علوم مرتبط است، مانند زیست شناسی،  شیمی، پزشکی، علوم آزمایشگاهی و موارد مشابه می باشد.

تفاوت ارشد بیوشیمی با بیوشیمی بالینی در این است که بیوشیمی بالینی دارای ماهیت پزشکی می باشد، در حالیکه رشته بیوشیمی به مفاهیم پایه ای این علم می پردازد و ماهیت شیمی دارد و جنبه های پزشکی آن در نظر گرفته  نمی شود.

در ادامه مطالب گفته شده برای آشنایی بیشتر علاقه مندان به انتخاب این رشته تحصیلی، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته ارشد بیوشیمی بالینی، معرفی رشته های دکترای بیوشیمی بالینی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار رشته بیوشیمی بالنیی توضیح داده می شود.

معرفی رشته های کارشناسی مجاز برای ورود به مقطع ارشد بیوشیمی بالینی:

رشته های کارشناسی مجاز برای ورود به رشته بیوشیمی بالینی بر طبق دفترچه کنکور ارشد 94 شامل موارد زیر هستند: کارشناسی بیوشیمی، شیمی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، ویروس شناسی، ایمنی شناسی پزشکی،داروسازی، زیست شناسی (همه گرایش ها)، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، علوم دارویی، علوم و صنایع غذایی، بهداشت مواد غذایی، بهداشت و بازرسی گوشت.

معرفی مواد درسی رشته بیوشیمی بالینی:

1) بیوشیمی عمومی (ساختمان و متابولیسم) : این درس به بیان بهتر مهم ترین ماده درسی رشته بیوشیمی بالینی در مقطع ارشد به حساب می آید، که ضریب در نظر گرفته شده برای آن ۶ می باشد. داوطلب با تسلط بر این درس گامی بزرگ در جهت قبولی در این آزمون در رشته بیوشیمی بالینی را در مقطع کارشناسی ارشد برداشته است، این تسلط با مطالعه دقیق کتاب های منبع ارائه شده و انجام آزمون های استاندارد جهت تست زنی مناسب حاصل می آید.

2) شیمی آلی و عمومی: دومین درس در رشته بیوشیمی بالینی درس شیمی آلی و عمومی است و ضریب ۲ برای این درس در آزمون کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی است. این درس بعد از درس بیوشیمی بالینی با اهمیت ترین درس در رشته بیوشیمی بالینی در مقطع کارشناسی ارشد وزارت بهداشت محسوب می شود.

3) زیست شناسی عمومی: سومین ماده درسی رشته بیوشمی بالینی در مقطع کارشناسی ارشد وزارت بهداشت درس زیست شناسی عمومی می باشد و ضریب درس زیست شناسی عمومی در کنکور ارشد بیوشیمی بالینی ۲ در نظر گرفته شده است.

4) زبان عمومی: درس زبان عمومی آخرین ماده درسی رشته بیوشیمی بالینی در مقطع کارشناسی ارشد وزارت بهداشت می باشد که ضریب آن ۲ است، گفتنی است که منابعی که وزارت بهداشت برای  زبان عمومی تمامی رشته ها در نظر گرفته است در مقطع کارشناسی ارشد مشترک می باشد.

معرفی برنامه درسی و سر فصل بیوشیمی بالینی و تعداد واحدهای بیوشیمی بالینی در مقطع ارشد:

تعداد کل واحدها : 32 واحد

دروس اختیاری : 8 واحد

پایان نامه : 8 واحد

دروس اصلی : 16 واحد

معرفی دروس اصلی کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی:

آنزیم شناسی عمومی، بیولوژی مولکولی، متابولیسم مواد سه گانه، روش های آزمایشگاهی و شناخت کار با دستگاه ها، بیوشیمی بافت ها، بیوشیمی هورمون، بیوشیمی ادرار و خون، سمینار، پایان نامه.

معرفی دروس اختیاری کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی:

ایمونوشیمی، اصول شیمی فیزیک، ژنتیک، فیزیولوژی سلول، فیزیولوژی کلیه و مایعات بدن، آمار و کامپیوتر، بیوشیمی تغذیه، بیوشیمی غشاء و انتقال، کاربرد رادیو ایزوتوپ، شیمی دارویی.

معرفی رشته های دکترای بیوشیمی بالینی:

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی خواهند توانست برای ادامه تحصیل در یکی از گرایش های دکترای بیوشیمی بالینی شرکت نمایند.

بیوشیمی بالینی، ژنتیک پزشکی، ایمین شناسی پزشکی، بیولوژی تولید بافت، مهندسی بافت، علوم سلولی کاربردی، توکسین های میکروبی، علوم تغذیه، سلامت در بلایا و فوریت ها، سلامت و رفاه اجتماعی، انفورماتیک پزشکی، اپیدمیولوژی.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

جدیدترین اخبار

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...