جداول و نمودارهای تحقیقاتی و استفاده مؤثر از آنها در مقاله های پژوهشی و علم

جداول و نمودارهای تحقیقاتی و استفاده مؤثر از آنها در مقاله های پژوهشی و علمی

قسمت سوم- آموزش نکات کلیدی نگارش مقاله علمی

در ادامه مطالب ذکر شده در مورد بهره بردن از وجود جداول و نمودارها در نگارش مقالات علمی یک سری نکات جدید آموزش داده می شود.

نگارنده یک مقاله علمی پیش از اعمال سلیقه شخصی در مورد نمودار و شکل و جدول باید توجه نماید که داوران مقاله و همچنین خوانندگان چه چارچوبی را برای فهم دقیق تر مطالب می پسندند.

موقع نگارش باید دقت شود که عنصرهایی که برای نمایش به کار می روند دقت و گویایی کافی را داشته باشند، به طوریکه خواننده با نگاه اجمالی و دید کلی به مقاله قادر باشد تصویری جامع از مقاله پیدا نماید، رعایت این نکته در موفقیت مقاله و پذیرفته شدن آن نقش کلیدی دارد.

در نگارش متن مقاله نیز از تکرار و حشو بپرهیزید و تنها نکات کلیدی را بیان نمایید، برخی مطالب مهم و با اهمیت را نیز جدوله نمایید یا در قالب تصویر بیان کنید، اما به بیان جزئیات نپردازید، چراکه از حوصله متن خارج است و هدف نگارش را از مسیر اصلی منحرف می نماید.

در جدول بندی هم افراط نکنید و فقط مطالب اصلی و مهم را برجسته نمایید و هرگز از جزئی نویسی در مورد مطالب جدول در متن اصلی استفاده ننمایید، چون این امر هدف از جدول بندی را برآورده نمی سازد، چراکه هدف جدول بندی در مقالات جلوگیری از همین افراط در جزئی نویسی در متن می باشد.

نکته دیگری که باید به آن توجه نمود سازگاری مطالب داخل جدول با متن اصلی است، به عنوان مثال عنوان های ذکر شده یا حروف اختصاری و برخی اطلاعات برجسته که از جدول به متن ارجاع داده می شوند باید همخوانی داشته باشند.

همچنین نکته دیگری که برای استفاده موثر از جداول و نمودارها در مقالات باید به آن دقت نمود، این است که نگارنده باید تلاش نماید از عناوین و اسامی واضح و سریع الانتقال برای جداول و شکل ها بهره ببرد، و عناوین باید با مطالب اصلی متن ارتباط معنایی داشته باشند، به عبارتی خلاصه ای از متن را در خود داشته باشند، به طوریکه قدرت جذب علاقه و توجه خواننده را داشته باشند، علاوه بر این عناوین شکل ها و نمودارها نیز باید مناسب و به دور از گنگ نویسی باشند.

نکته دیگری که برای استفاده موثر از جداول و نمودارها در مقالات علمی و پژوهشی باید به آن توجه نمود این است که، بازهم تاکید می شود به نمونه مقالاتی که در مجله هدف موفق به پذیرش شده اند رجوع کنید تا مسیر راه را دریابید و از انحرافات ناخواسته حین نگارش جلوگیری به عمل آید، چراکه معمولا مجلات سبک شماره بندی، عنوان نویسی، فرمت فایل مخصوص به خود را دارند و نیز تعداد جدول و شکل معین که طبق استاندارد مجله تعریف شده است، بنابراین بر نگارنده است که این موارد را رعایت نمایید تا افراط حاصل نشود.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...