معرفی منابع المپیاد زیست شناسی مرحله دوم

معرفی منابع المپیاد زیست شناسی مرحله دوم

مقدمه:

در ادامه مطالبی که در مورد مطالعه منابع مرحله اول المپیاد زیست شناسی ذکر شد،هم اکنون منابع مربوط به مرحله دوم المپیا زیست شناسی معرفی می گردند.

مطالعه کامل و دقیق کتاب زیست شناسی عمومی  سولومون یا کمپبل و  حل نمونه سوالات زیاد  برای  تثبیت مطالب مطالعه شده ،دانش پژوه  گرامی را به حدی از امادگی می رساند که در مرحله اول المپیاد زیست شناسی به شرط مطالعه خوب و با کیفیت  شانس قبولی بالایی داشته باشد. در این قسمت نیز نوبت به مطالعه کتاب های تخصصی برای شرکت در آزمون مرحله دوم و دوره تابستانی المپیاد زیست شناسی رسیده است، لازم به ذکر است که  اگرچه مطالعه این کتاب ها برای مرحله دو المپیاد زیست شناسی می باشد، ولی خواندن آنها  قبل از آزمون مرحله اول شانس قبولی  داوطلب را به میزان بالایی افزایش داده و می تواند کمک زیادی به دانش پژوه گرامی بنماید.

البته نکته ای که باید به ان توجه نمود این است که دانش آموزان کمیت را با کیفیت اشتباه نگیرند بدان معنی که خواندن ده ها کتاب عامل موفقیت در ازمون المپیاد نیست و انچه زمینه ساز موفقیت است فهم‌کامل مطالب خوانده شده است‌‌‌، انچه که در المپیا به عنوان سوال طراحی می گردد مطلبی نیست که با خواندن سطحی و بدون تعمق بتوان به ان پاسخ داد، بلکه تنها دانش آموزی موفق است که مطالب خوانده شده را هم عمیقا یاد گرفته باشد و‌هم به ذهن سپرده باشد، دانش پژوه باید قدرت تجزیه  و تحلیل خود را بالا ببرد تا بتواند مسائلی که طرح می گردند را به درستی پاسخ دهد..

در نهایت و پیش از معرفی منابع مجددا یادآور می شود که کیفیت مطالعه ( چگونه خواندن ) بسیار مهم تر از کمیت آن ( چقدر خواندن ) است.

*منابع مرحله دوم المپیاد زیست شناسی

بیوشیمی ( لنینجر، هارپر، استرایر، دولین)

لازم به ذکر است که برای مطالعه منابع تخصصی  چند راه وجود دارد. اول اینکه به ترتیب سر فصل های کتاب های زیست شناسی عمومی، همان مباحث به همان ترتیب از کتاب های تخصصی مطالعه گردند و نیز می توان همه منابع مهم را کنار هم و موازی هم پیش برد.

دانش پژوه باید توجه نماید یکی از موضوعات مهمی که باید مطالعه گردد بیوشیمی است.

**معرفی منابع مورد مطالعه برای بیوشیمی المپیاد زیست شناسی

بیوشیمی که هر سال بخشی از سوالات آزمون های مرحله اول و دوم  المپیاد را به خود اختصاص داده است علم مطالعه ملکول های زیستی به شمار میرود و برای مطالعه بیوشیمی ۴ کتاب تخصصی وجود دارد که به شرح ذیل هستند: بیوشیمی لنینجر ، بیوشیمی پزشکی هارپر، بیوشیمی استرایر، بیوشیمی دولین

در بین کتاب های نام برده بیوشیمی لنینجر می تواند برای دانش آموزان داوطلب شرکت در المپیاد زیست شناسی مفیدتر و اثرگذارتر باشد، چونکه هم نسبت به سایر کتاب ها از ترجمه مناسب و متن ساده و روانتری برخوردار است و نیز در این کتاب سعی شده است تمام واژه های تخصصی توضیح داده شوند و دانش آموز در مطالعه این کتاب سردرگم نخواهد شد و اضافه بر تمامی مزایای گفته شده این کتاب دیدی سلولی مولکولی بر بیوشیمی دارد و به نحو مناسبی به آموزش مفاهیم همت گماشته است..

- در بیوشیمی هارپر علم بیوشیمی از دیدگاه بالینی و پزشکی ان بررسی شده است و چندان مناسب هدف داوطلبین گرامی نیست.

 - بیوشیمی استرایر نیز دارایی لغات و اصطلاحات تخصصی است که هیچ توضیحی برای ان وجودندارد و به همین علت داوطلب در فهم ان دچار مشکل شده و سردرگمی و ابهام برای دانش اموز پیش می آید بیوشیمی دولین نیز هم رویکرد بالینی و پزشکی دارد و هم  حجم بسیار زیادی از مطالب را داراست که مطالعه ان را مشکل، زمان بر و ثقیل می کند.

**معرفی منابع مورد مطالعه برای زیست شناسی سلولی و مولکولی المپیاد زیست شناسی

مبحث دیگری که به عنوان ماده آزمون المپیاد از آن یاد می شود مباحث زیست شناسی سلولی و مولکولی است، اما برای دانش آموز داوطلب المپیاد زیست شناسی، کتاب های تخصصی زیست شناسی سلولی و مولکولی مانند آلبرتز و لودیش و برخی منابع دیگر بسیار پیشرفته و ثقیل هستند و در مراحل ابتدایی هیچ نیازی به مطالعه چنین کتاب هایی وجود ندارد.

اما منابعی هستند که به همین منظور طراحی شده اند و برای پر کردن خلا کتاب مناسب برای بخش سلولی مولکولی آزمون المپیاد زیست شناسی به کار می روند که داوطلب با کمی کنکاش و‌ جست و‌جو می تواند به این منابع دست پیدا کند.

نکته ای که در انتخاب این منابع باید به آن توجه شود این است که کتاب علاوه بر آموزش مفاهیم مورد نیاز در هر فصل، سوالات المپیادی پیشرفته و دشواری نیز داشته باشد تا دانش پژوه را به فکر کردن وا دارد و حاوی سوالات آزمون های مرحله دوم یا دوره تابستانی المپیاد های زیست شناسی نیز باشد.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

اخبار مرتبط

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...