نگاهی بر معرفی گرایش سیستم های اقتصادی و اجتماعی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع

نگاهی بر معرفی گرایش سیستم های اقتصادی و اجتماعی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع 

دیباچه:

پیچیده ترین سیستم ها، سیستم هایی هستند که به طور مستقیم یا غیر مستقیم با انسان یا گروهی از انسان ها رابطه داشته باشند، به عنوان مثال سیستم های اجتماعی و اقتصادی هستند که بطور مستقیم با انسان سرو کار دارند و از نظر تحلیل، پیش بینی رفتار و کنترل جزو پیچیده ترین سیستم ها طبقه بندی می شوند. بطور کلی هدف تاسیس رشته مهندسی سیستم های اقتصادی و اجتماعی، تربیت فرد یا افرادی است که قادر باشند با ابزار و مدل های مختلف، سیستم های پیچیده را شناسایی، تحلیل ، پیش بینی و اصلاح نمایند.

دانشجویان رشته سیستم های اقتصادی و اجتماعی با ابزارهای مختلفی برای آنالیز سیستم های مختلف آشنا می گردند، برای نمونه می توان از تحقیق در عملیات و برنامه ریزی ریاضی، مدل های رگرسیونی و اقتصاد سنجی، منطق فازی، سیستم های پیشرفته غیر خطی و خطی و دینامیک، شبکه های عصبی و موارد دیگر نام برد. همچنین دانشجویان این رشته با مبانی اقتصاد خرد و کلان علاوه بر اقتصاد سنجی آشنا می گردند.

معرفی سیستم های اقتصادی و اجتماعی در دانشگاه ها

با توجه به این که رشته سیستم های اقتصادی و اجتماعی در ایران، رشته تقریبا نوظهوری است، دانشکده ها و دانشگاه های مختلف به سلیقه خود و بطور متفاوت با این رشته برخورد می نمایند. برای نمونه، دانشکده اقتصاد دانشگاه شریف و موسسه عالی پژوهش بیشتر گرایشات اقتصادی، دانشکده صنایع دانشگاه شریف بیشتر گرایش تحقیق در عملیات و مدلسازی و دانشگاه های دیگر ایران نیز هرکدام بنابر قدرت هیات علمی خود به سمتی خاص متمایل می شوند، با این حال جهت گیری کاملا به عهده خود دانشجو خواهد بود که می تواند با انتخاب دروس اختیاری به سمت خاصی حرکت نماید.

موقعیت شغلی ارشد سیستم های اقتصادی و اجتماعی

فارغ التحصیلان رشته سیستم های اقتصادی و اجتماعی خواهند توانست به عنوان مهندس صنایع در واحدهای تولیدی و کیفی و خدماتی (خودرو سازی، شرکت های نفتی و موارد مشابه) و یا به عنوان سیستم آنالیست در واحدهای مالی و بانکی و بیمه و وزارتخانه ها موارد مشابه دیگر به فعالیت بپردازند و از آنجاکه این رشته بسیار وسیع است، هرکس بنابر علاقه خود به سمت خاصی متمایل می شود و بدین سان شغل آینده فارغ التحصیلان بیشتر به جهت گیری و حرفه ای که خودش آموخته باز می گردد.

همچنین فارغ التحصیلان این رشته امکان ادامه تحصیل در رشته های مختلف مهندسی صنایع، اقتصاد و مدیریت و حتی در مواردی علوم کامپیوتر و علوم ریاضی را نیز دارا هستند.

معرفی سیستم های اقتصادی و اجتماعی در کنکور ارشد

برای شرکت در آزمون ورودی این رشته، داوطلب باید در امتحان آمار و احتمال (ضریب 3)،دروس ریاضی 1و2 (ضریب 3)، برنامه نویسی کامپیوتر(ضریب 2)، زبان(ضریب 2) و تحقیق در عملیات (ضریب 2) شرکت نماید و با توجه به ظرفیت اندک پذیرفته شدگان (حدود 60 الی 100 نفر) و تعداد زیاد شرکت کنندگان (بیش از 5000 الی 6000 داوطلب) شانس با داوطلبانی است که از یک سو پایه ریاضیات قوی تری دارند و از سوی دیگر تمام دروس یاد شده را با جدیت پیگیری می نمایند.

گفتنی است که قبولی در رشته سیستم های اقتصادی و اجتماعی چندان به رشته کارشناسی شخص مورد نظر وابسته نیست و بیشتر از آن به نحوه مطالعه و علاقه داوطلبان بستگی دارد، بنابراین و با توجه به نکات ذکر شده این امکان برای همه داوطلبان وجود دارد که صرف نظر از رشته تحصیلی خود در این رشته کاملا موفق شوند.

معرفی حیطه عملیاتی سیستم های اقتصادی و اجتماعی

تعليم و تحقيق در زمينه برنامه ريزي و طرح سيستم هاي مختلف مورد نياز جامعه در حیطه عملیاتی رشته مهندسي سيستم هاي اقتصادي-اجتماعي می باشد و اين سيستم ها عموماً در ابعاد مختلف منطقه يا کشور طرح می گردند. سيستم هاي حمل و نقل، خدمات آموزشي يا بهداشتي، آبرساني و فاضلاب، تامين و توزيع انرژي، ارتباطات، انتقال و توزيع کالاها از اينگونه موارد به شمار می روند. مهندسي سيستم هاي اقتصادي-و اجتماعي به مطالعه، مدل سازي و تجزيه و تحليل علمي سيستم هایی مي پردازد که در آنها هر کدام از ابعاد اقتصادي، اجتماعي و تکنولوژيک سيستم از اهميت ويژه اي برخودار می باشد و با در نظر گرفتن ابعاد مختلف آنها و با توجه به نيازها، اولويت ها و امکانات جامعه بهترين سيستم را طراحی می نماید.

نقش و توانايي فارغ التحصیلان سیستم های اقتصادی و اجتماعی

فارغ ‌التحصيلان دوره ارشد سیستم های اقتصادی و اجتماعی توانایی انجام فعاليت ‌هاي زير را دارا هستند:

* انجام امور برنامه ‌ريزي در دوائر مختلف برنامه ريزي سازمان برنامه و بودجه استان ‌ها

* تدريس در موسسات آموزش عالي براي تربيت متخصصان برنامه ‌ريزي درسطوح كارداني و كارشناسي (با توجه به ضوابط استخدامي اعضاي هيات علمي دانشگاه ‌ها و گذراندن دروس مربوط به تعليم و تربيت)

* انجام امور برنامه ‌ريزي در وزارتخانه ‌ ها و ادارات كل استان ‌ ها (با توجه به گرايش انتخابي)

علت راه اندازی گرایش سیستم های اقتصادی و اجتماعی

با در نظر گرفتن موارد زير ضرورت و اهميت تشكيل دوره ارشد گرایش سیستم های اقتصادی و اجتماعی به منظور تربيت كارشناسان ارشد متخصص در مهندسي سسيستم ‌هاي اقتصادي-اجتماعي مشخص تر می گردد:

* سيستم هاي بزرگ عموماً بدليل پيچيده بودن و داشتن ابعاد مختلف و تاثير عوامل متعدد در عملكرد آنها، بايد با استفاده از روش هاي علمي دقيق برنامه ‌ريزي شوند تا از كارائي لازم برخوردار شده و در مرنفع سازی يازهاي جامعه توانا باشند.

* تهيه و اجراي نظام جامع برنامه ‌ريزي، بدون وجود متخصص در اين زمينه امکان پذیر نمی باشد.

* برنامه ‌ريزي در هر بخش ابعاد مختلفي دارد، بنابراین نمي توان برنامه ريزي در يك بخش را مستقل از بخش هاي ديگر در نظرگرفت، برنامه ‌ريزي سيستم ‌هاي اقتصادي-و اجتماعي با توجه به تعريف آن مي تواند بخشی از اين مسئله را حل نماید.

معرفی واحدهاي درسي ارشد سیستم های اقتصادی و اجتماعی:

تعداد کل واحدهاي درسي ارشد سیستم های اقتصادی و اجتماعی ۳۲ واحد درسي است که به شرح زير مي باشد:

* تعداد واحدهاي دروس اجباري ارشد سیستم های اقتصادی و اجتماعی: ۱۲ واحد

* تعداد واحدهاي دروس اختياري ارشد سیستم های اقتصادی و اجتماعی: ۱۲ واحد

* تعداد واحدهاي پايان نامه و روش تحقيق ارشد سیستم های اقتصادی و اجتماعی: ۸ واحد

**جمع دروس بدون احتساب پیش نیازی: ۳۲ واحد

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

جدیدترین اخبار

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...