معرفی تفصیلی کارشناسی ارشد مهندسی عمران و گرایش های آن

معرفی تفصیلی کارشناسی ارشد مهندسی عمران و گرایش های آن

قسمت اول- آشنایی کلی با مهندسی عمران

مقدمه:

تاریخچه مهندسی عمران به قرن هجدهم باز می‌گردد. در آن زمان مهندسی عمران در مقابل مهندسی طراحی قرار داشت. اصطلاحی که به همه امور مهندسی که به مسایل ساخت و ساز بناهای دست ساز بشر مربوط می شود، همچون سدها، ساختمان ها، پل‌ها و کانال‌ها.

در کشور ما نیز این رشته تا قبل از انقلاب فرهنگی به نام مهندسی راه و ساختمان معروف بود. اما بعد از انقلاب فرهنگی به نام مهندسی عمران شناخته می شود.

هدف از رشته ‌مهندسی عمران تربيت نيروهاي متخصصي می باشد كه بتوانند در پروژه‌هاي مختلف عمراني در زمينه‌هاي ساختماني ، راه‌سازي ، پل‌سازي ، سازه‌ها و بناهاي آبي، جمع‌آوري و دفع فاضلاب و موارد مشابه دیگر مسئوليت طرح ، محاسبه و اجرا و نظارت بر اجرا را عهده دار شوند.

مهندسي عمران در زمره رشته‌هايي قرار دارد كه بيانگر كاربرد علم در ايجاد سازندگي و عمران كشور است، به عبارت دیگر هرچيزي كه به آبادي يك كشور باز مي‌گردد، مانند: سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دكل‌هاي مخابرات، ساختمان‌هاي مقاوم در مقابل زلزله، سيل و آتش و نيروگاه هاي برق و مصالح سبك، ارزان و با كيفيت مناسب براي ساخت و ساز، در حيطه كار مهندسی عمران طبقه بندی می شود.

مهندسي عمران طيف بسيار وسيعي از كارها را در بر دارد،  يعني اگر بنا باشد که ساختمان، پل، برج، تونل، راه، سيلو و يا شبكه‌هاي فاضلاب ساخته شود، در آغاز به يك مهندس كارآمد عمران نياز است تا علاوه بر رعايت جنبه‌هاي فني و اجرايي، جنبه اقتصادي نيز رعایت شود. چون اقتصادي بودن يك اصل در مهندسي عمران به شمار می رود.

فارغ‌التحصيلان رشته مهندسی عمران قادر خواهند بود پس از پايان تحصيلات، مسئوليت هاي متفاوتي نظير طراحي، محاسبه، اجرا و نظارت بر اجراي طرح هاي مختلف عمراني را به عهده بگيرند. از جمله مواردی که در حیطه تخصص مهندسین عمران قرار دارد به شرح زير می باشد:

۱) طراحي ، محاسبه و اجراي راه ها و جاده‌هاي مختلف ارتباطي داخل و خارج شهرها و روستاها اعم از: راه هاي شوسه، راه هاي آسفالته، بزرگراه ها و نيز راه‌آهن که شامل مسيريابي ، پياده كردن مسير ، زيرسازی و روسازی می باشد.

۲) محاسبه ، ساخت و اجرا و تا حدودي طراحي ساختمان هاي مختلف مسكوني، اداري و صنعتي اعم از آجري، بتني و فولادي، مانند ساختمان هاي مسكوني، ويلايي، چندطبقه، آپارتمان ها و برج هاي بلند و همچنين كارهاي ساختماني اداره‌ها، مدرسه‌ها، بيمارستان ها ، كارخانه‌ها و مراكز صنعتي، ساختمان ها و مراكز ورزشي ، تالارهاي اجتماعات و موارد مشابه دیگر.

3) ساخت و اجرا و در مواردي طراحي و محاسبه انواع پل هاي بتني و فلزي با دهانه‌ها و ابعاد و شكلهاي متفاوت نظير: پل هاي داخل شهري و روگذرها، پل هاي خارج شهري و جاده‌ها.

4) طراحي ، محاسبه و ساخت خطوط انتقال آب اعم از انواع كانال هاي تحت فشار و يا كانال هاي با سطح آزاد آب كه در راستای انتقال آب از سدها و درياچه‌ها و براي مصارف كشاورزي، شرب و صنعتي به منطقه‌هاي مورد احتیاح و نيز به منظور انتقال آب از تصفيه‌خانه‌هاي آب به مخازن آب و از آن‌جا به مناطق مصرف، ایجاد می گردند.

۵) ساخت تصفيه‌خانه‌هاي آب و فاضلاب شامل: ساختمانها و تاسيسات مربوط، محوطه‌سا زی و موارد مشابه دیگر.

۶) اجراي سدهاي مختلف خاكي و بتني و نيز بندهاي انحرافي و ساير تاسيسات وابسته نظير تونل يا كانال انحراف آب رودخانه (به منظور اجراي عمليات كارگاهي در ضمن ساخت سد)، تاسيسات آبگيري از سد و كنترل ارتفاع آب در پشت و موارد مشابه دیگر.

۷) اجراي كارهاي مربوط به ساماندهي رودخانه‌ها.

۸) طراحي ، محاسبه و ساخت شبكه‌هاي جمع‌آوري و دفع آب هاي سطحي ناشي از نزولات جوي در خيابانها و ساير منطقه‌هاي شهرها و شهركها و همچنين شبكه‌های جمع‌آوري و دفع فاضلابهاي خانگي و صنعتي و انتقال آنها به خارج از شهر و تصفيه‌خانه‌ها.

۹) طراحي ، محاسبه و ساخت شبكه‌هاي آب‌رساني به مناطق شهري و روستايي جهت تامين آب شرب مورد نياز افراد و تاسيسات مربوطه  مانند: مخازن آب، لوله‌كشي ، انشعابات.

۱۰) انجام بسياري از كارهاي نقشه‌برداري كه براي كارهاي ساختماني متنوع مانند: راه‌سازي، سدسازي، و موارد مشابه دیگر مورد احتیاج است وهمچنين تا حدودي كارهاي نقشه‌كشي طراحي و معماري بر عهده مهندسین عمران می باشد.

ادامه دارد...

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

اخبار مرتبط

جدیدترین اخبار

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...