آشنایی با نحوه محاسبه نمره در دانشگاه پیام نور

آشنایی با نحوه محاسبه نمره در دانشگاه پیام نور

در این قسمت نحوه محاسبه نمره در پیام نور به طور کامل توصیف می گردد.

باید گفت که سیستم آموزشی مخصوص دانشگاه پیام نور، نحوه محاسبه نمرات امتحانات پیام نور را نیز منحصر به فرد نموده است.

در توضیح چگونگی محاسبه نمره دانشگاه پیام نور باید گفت که خروجی اولیه نمرات کمی پیچیده می باشد، این خروجی حالت های متفاوتی دارد که بعد از چند عمل ریاضی ساده در انتها بر مبنای ۲۰ محاسبه می گردد، در این مطلب سعی خواهیم  نمود حالت های مبهم را توضیح می دهیم، البته سیستم گلستان پیام نور به صورت خودکار همه محاسبه ها را انجام داده و نمره نهایی دانشجو در قسمت اطلاعات جامع نمایش داده خواهد شد.

پیش از آنکه بدانید نمره امتحان در پیام نور چگونه محاسبه می گردد باید از این موضوع مطلع گردید که کلیه امتحانات کتبی پیام نور بر مبنای ۱۴ نمره می باشند و پس از قرار گرفتن در دو حالت که در زیر شرح داده می شوند، نمره به مبنای ۲۰ نمره برده می شود، ما در اینجا ابتدا برای بخش کتبی یا همان تئوری فرمول و نحوه محاسبه نمره بر حسب ۲۰ را توضیح خواهیم داد و سپس نحوه محاسبه نمره دروسی که واحد عملی دارند را تشریح می نماییم.

در اینجا نحوه محاسبه نمره بخش تئوری دروس دانشگاه پیام نور برای کلیه دروسی که واحد تئوری (نظری) یا دروسی که واحد تئوری و عملی دارند تشریح می گردد.

در محاسبه بخش تئوری، که از ۱۴ نمره می باشد، باید بدانید هم حالت اول و هم حالت دوم در سیستم گلستان به صورت خودکار محاسبه خواهد شد و بهترین نمره از بین حالت اول و دوم نمره به عنوان نمره دانشجو منظور می گردد.

* محاسبه نمره در حالت اول : چنانچه استاد برای دانشجو نمره میان ترم در نظر بگیرد:

- میان ترم از ۶ نمره + نمره امتحان از ۱۴ نمره = ۲۰

* محاسبه نمره در حالت دوم : چنانچه استاد برای دانشجو نمره میان ترم در نظر نگیرد یا اینکه درس خودخوان باشد:

- نمره امتحان از ۱۴ نمره ضرب در ۱۰ سپس تقسیم بر ۷ = ۲۰

باید بدانید که نمرات دانشجو در تمام موارد در هر دو حالت محاسبه می گردد و بهترین حالت به عنوان نمره نهایی دانشجو منظور خواهد شد.

تا اینجا فقط نحوه محاسبه بخش تئوری نمرات پیام نور توضیح داده شد، اما اگر درسی واحد عملی داشته باشد، ابتدا باید بخش تئوری یا نظری با روش بالا بر مبنای  20 محاسبه گردد و سپس در فرمولی که در زیر آورده خواهد شد، قرار بگیرد تا نمره پايان ترم هر درس نظری و عملی بر اساس تعداد واحد نظری و عملي تعيين گردد.

به بیان بهتر تعداد واحد عملی درس × نمره بر مبنای ۲۰ + تعداد واحد نظری × نمره بر مبنای ۲۰ حاصل تقسيم بر مجموع واحدهای عملی و نظری درس نمره دروس تئوری- عملی را به دست خواهد داد.(توجه نمایید که قاعده کلی برای همه دروسی که واحد عملی داشته باشند قابل استفاده خواهد بود)

نکته مهمی که در اینجا قابل ذکر است این می باشد که نمره بخش عملی در سیستم گلستان برحسب ۲۰ نمره می باشد ولی نمره تئوری(نظری) برحسب ۱۴ نمره است که باید تبدیل به ۲۰ شود.

 

اخبار مرتبط

جدیدترین اخبار

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...