تشریح نحوه تأثیرگذاری دروس در انتخاب رشته دانش‌آموزان پایه نهم

تشریح نحوه تأثیرگذاری دروس در انتخاب رشته دانش‌آموزان پایه نهم

۱۱ درس در انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم دوره متوسطه اول موثر خواهد بود.

مدیرکل مشاوره و امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش به اینکه ۱۱ درس در انتخاب رشته دانش‌آموزان در پایه نهم موثر خواهد بود اشاره نمود و اضافه کرد: بر طبق آمار دریافتی از مرکز‌ آمار ۹۸ درصد افراد شغل شان با رشته تحصیلی‌شان تطابق ندارد.

مسعود شکوهی در رابطه با انتخاب رشته دانش‌آموزان در پایه نهم از تابستان امسال اشاره نمود و اضافه کرد: هر فردی در دوران زندگی چند انتخاب مهم و حساس خواهد داشت که یکی از انتخاب‌های مهم و تأثیرگذار در آینده تحصیلی و شغلی افراد انتخاب رشته دوران تحصیل وی خواهد بود.

وی خاطرنشان نمود: تا سال گذشته هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در پایه دهم انجام می گرفت اما مطابق با سند تحول بنیادین این فرآیند از امسال به پایه نهم منتقل شده است و  فرصت بیشتری برای دانش‌آموزان فراهم آمده است تا در دوره متوسطه دوم مدت زمان بیشتری را در رشته تخصصی خود به تحصیل بپردازند.

مدیر کل مشاوره و امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: از امسال شاهد استقرار پایه دهم در دوره متوسطه دوم می باشیم برای آنکه دانش‌آموزان را برای انتخاب رشته در پایه نهم آماده نماییم تمهیدات مختلفی به کار گرفته شده است.

در گذشته گروه همسالان و خانواده بیشترین تأثیرگذاری را در انتخاب رشته دانش‌آموزان داشته اند و این روند بدون توجه به علایق و استعداد آنها صورت پذیرفته است، اما هم اکنون انتخاب رشته دانش‌آموزان با توجه به واقعیت‌های تحصیلی و توانایی های دانش آموز صورت می پذیرد.

بر طبق آیین نامه جدید برخلاف گذشته که فقط نمرات آزمون درسی دانش‌آموزان در پایه دهم، 50 درصد تأثیرگذاری را در انتخاب رشته داشت، با تصویب آیین نامه جدید انتخاب رشته پایه نهم، آزمون عملکرد تحصیلی 35 امتیاز و یک سوم تأثیرگذاری را به خود اختصاص داده است و مباحثی همچون استعداد، رغبت و توانایی دانش‌‌آموز سهم عمده‌ای را در انتخاب رشته او خواهد داشت.

مدیرکل مشاوره و امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش عنوان نمود: در گذشته هدایت تحصیلی منحصرا پایه دهم را ملاک قرار داده است، اما هم اکنون این روند فرآیندی شده است و از دوره ابتدایی آغاز می گردد و تا انتهای دوره متوسطه دوم را شامل خواهد شد و اینگونه نیست که در پایه نهم دانش‌آموز انتخاب رشته را انجام دهد و سپس رها گردد.

وی افزود: یکی از نقاط قوت آیین نامه جدید هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم این است که نقش معلمان را پر رنگ نموده است، چرا که در گذشته فقط چند درس خاص در انتخاب رشته موثر می بود و هم اکنون 11 درس تأثیرگذار می باشد، بنابراین 11 معلم در پایه های هفتم، هشتم و نهم در رابطه با توانایی و استعداد دانش‌آموز نظر خواهند داد، گفتنی است که شورای عالی آموزش و پرورش ما را ملزم نموده است تا نظام جامع راهنمایی و مشاوره تحصیلی را ظرف مدت یک سال آینده تصویب نموده و به این شورا ارائه نماییم، در این صورت تحول خوبی را در نظام آموزش و پرورش مشاهده خواهیم نمود.

شکوهی افزود: مطابق با آمار دریافتی از مرکز آمار ایران و با توجه به مراجعه افراد به مراکز کاریابی و دست‌یابی به شغل مشخص گردید که کمتر از دو درصد افراد در رشته تحصیلی خود به کار مشغول می شوند و 98 درصد آنها شغل شان با رشته تحصیلی‌شان هیچ مطابقتی ندارد که این به معنای هدررفت سرمایه‌ها می باشد.

وی بیان داشت:  در روند جدید هدایت تحصیلی دانش‌آموز در ۵ زمینه مورد آزمون قرار می گیرد و مشاوران نتایج این آزمون‌ها را تجزیه و تحلیل می‌نمایند و پس از آن توانایی دانش‌آموز مشخص می‌گردد و این نتایج برای تصمیم‌گیری نهایی در اختیار خانواده‌ها قرار داده می شود.

در حال حاضر جمعیت زیادی از دانش‌آموزان به سمت رشته علوم تجربی تمایل نشان می دهند، به گونه‌ای که از حدود یک میلیون دانش‌آموز دوره پیش دانشگاهی 600 هزار نفر می‌خواهند پزشک شوند، لذا در تلاش برای تدوین اطلس شغلی دانش‌آموزان می باشیم تا مطابق با نیازهای هر منطقه به آنها بگوییم که چه شغل‌هایی در منطقه آنها وجود دارد.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...