تشریح نکات مهم در انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم دوره متوسطه اول

تشریح نکات مهم در انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم دوره متوسطه اول

روند هدایت تحصیلی و انتخاب رشته حدود یک میلیون دانش آموز پایه نهم از شنبه مورخ ۱۹ تیر ماه آغاز گردیده است، اما خانواده‌ها و دانش‌آموزان برای انتخاب رشته آگاهانه بایستی به غیر از نمرات درسی و علایق دانش آموز به معیارهای دیگری نیز توجه مبذول دارند.

مسعود شکوهی مدیرکل امور مشاوره و تربیتی وزارت آموزش ‌و پرورش اظهار داشت: برای هدایت تحصیلی در پایه نهم سامانه متمرکز هدایت تحصیلی طراحی گردیده است، همچنین در این روند 35درصد عملکرد تحصیلی و 65درصد بررسی‌های مشاوره‌ای موثر خواهد بود.

سال جاری برای اولین مرتبه  حدود یک میلیون دانش آموز در پایه نهم، رشته تحصیلی خود را انتخاب می‌نمایند و بر این اساس پس از 22 سال باز هم انتخاب رشته به پایه نهم باز گردانده شده است و با انجام انتخاب رشته دانش‌آموزان در پایه نهم، آنها از پایه دهم وارد رشته‌های تخصصی در شاخه نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش خواهند شد.

در مصوبه جدید هدایت تحصیلی که طی ماه‌های اخیر توسط شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب رسیده است، انتخاب رشته بر اساس 6 مولفه صورت خواهد پذیرفت.

* معرفی مولفه‌های انتخاب رشته پایه نهم متوسطه اول:

- نظر دانش‌آموز که 10 درصد از کل امتیاز به آن اختصاص دارد

- نظر والدین با امتیاز 5 درصد

- نظر معلمان تمام دروس دوره اول متوسطه با امتیاز 10 درصد

- نتایج آزمون‌های مشاوره‌ای با امتیاز 30 درصد

- نتایج عملکرد تحصیلی یا همان نمرات درسی با امتیاز 35 درصد

- نظرات مشاور با امتیاز 10 درصد.

امسال که کار انتخاب رشته دانش‌آموزان از پایه نهم شروع شده است، فرم هدایت تحصیلی به گونه‌ای طراحی گردیده است که به غیر از امتیازات مربوط به دانش آموز، تست‌های استعداد سنجی و رغبت‌سنجی، نظر خانواده‌ها، معلمان و مشاوران مدارس نیز جمع آوری شده و دارای امتیازاتی باشند و با توجه به نمراتی که دانش‌آموز در این مولفه ها به دست می آورد، اولویت‌بندی رشته‌های تحصیلی برای او مشخص می‌شود و هر دانش‌آموز می‌تواند سه رشته را انتخاب نماید که با توجه به نمرات کسب شده، دانش‌آموز با مشاور مدرسه مشورت و انتخاب رشته می‌نماید و در نهایت در یکی از رشته‌ها به تحصیل خواهد پرداخت.

شایان ذکر است که مطابق با آیین‌نامه جدید برخلاف گذشته که فقط نمرات آزمون درسی دانش‌آموزان در پایه دهم ملاک انتخاب بود و 50 درصد تأثیرگذاری را در انتخاب رشته داشت، آزمون عملکرد تحصیلی 35 امتیاز و یک سوم تأثیرگذاری را به خود اختصاص داده است و مباحثی همچون استعداد، رقبت و توانایی دانش‌‌آموز سهم عمده‌ای را در انتخاب رشته او خواهد داشت.

بر اساس اعلام وزارت آموزش ‌و پرورش، هم‌اکنون رشته تجربی بیشترین طرفدار را در میان دانش‌آموزان دارا می باشد، به‌گونه‌ای که از حدود 900 هزار داوطلب کنکور 500 هزار نفر در رشته علوم تجربی به رقابت می‌پردازند و وضعیت نظام آموزشی در دوره متوسطه دوم به شرح ذیل می باشد:30 درصد دانش آموزان در رشته علوم انسانی، 46 درصد رشته تجربی و 22 درصد در رشته ریاضی تحصیل می‌نمایند و این آمار در شهر تهران در رشته علوم انسانی 22درصد، علوم تجربی 31 درصد و رشته ریاضی 47 درصد خواهد بود

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

جدیدترین اخبار

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...