آشنایی با انواع مختلف‌ مراکز آموزش عالی در ایران

آشنایی با انواع مختلف‌ مراکز آموزش عالی در ایران

قسمت اول- مشاوره تحصیلی ویژه کنکور سراسری

آشنایی با نوع دانشگاه:

با توجه به شرایط آموزش عال کنونی ایران می توان مؤسسات آموزش عالی را به 4 بخش اصلی تقسیم بندی کرد:

الف- دانشگاه‌های دولتی یا سراسری: دانشگاه های دولتی به وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وابسته می باشند .

ب- دانشگاه های دولتی وابسته به نهادهای اجرایی کشور.

ج- دانشگاه‌های غیر دولتی.

د- دانشگاه های غیر انتفاعی.

در گروه الف که بیشترین ظرفیت پذیرش را به خود اختصاص داده است هیچ گونه محدودیت خاصی برای افراد در نظر گرفته نشده است. معمولأ دانشگاه های دارای سطح بالای علمی و رفاهی در این دسته گنجانده می شوند. این گروه از دانشگاه ها در حد توان خود امکانات رفاهی همانند وام، خوابگاه وغیره در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند.

در گروه ب شرایط خاصی جهت پذیرش داوطلبان در نظر گرفته شده است. فارغ التحصیلان این دانشگاه ها در وضعیت مطلوبی قرار داشته و برخی دیگر محدودیت خاصی برای استخدامی دارند. به عنوان مثالی از گروه ب می توان به دانشکده اطلاعات، دانشکده علوم پایه انتظامی، مرکز آموزش عالی کتابداری و دانشکده امور اقتصادی و دارایی اشاره نمود.

در گروه ج دانشگاه ها در رشته های خاصی نسبت به پذیرش داوطلب اقدام می نمایند و داوطلبان‌عموما باید از پیش نیاز لازم برای ورود به این رشته ها بهره مند باشند، مثال هایی از این دانشگاه ها مؤسسه آموزش عالی باقرالعلوم و یا دارالعلم مفید است.

در گروه د از داوطلبان شهریه دریافت می گردد، نظام آموزشی مراکز غیر انتفاعی غیر دولتی که از طریق کنکور سراسری نسبت به پذیرش دانشجو اقدام می نمایند بر اساس نظام آموزشی وزارت فرهنگ و آموزش عالی می باشد، همچنین میزان شهریه ثابت و متغیر دانشگاه های غیرانتفاعی غیر دولتی هر سال بر اساس تعرفه وزارتخانه تعیین می گردد.

در اینجا معرفی انواع دانشگاه های داخل کشور به پایان می رسد و پیشنهاد می شود که داوطلبان، دانشگاه های قوی از لحاظ علمی را از گروه های چهارگانه بالا در انتخاب های اول خود بگنجانند. همچنین دقت نمایید که اولویت انتخاب را بر اساس دانشگاه هایی قرار دهید که شهریه دریافت نمی دارند و دارای امکانات رفاهی بیشتری می باشند. در برخی از موارد چون آینده شغلی داوطلب تأمین می شود، دانشگاه های گروه ب(دانشگاه های دولتی وابسته به نهادهای اجرایی کشور) را می توان در اولویت های بالاتر انتخاب رشته قرار داد.

ادامه دارد...

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

 

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...