تشریح کامل رشته مهندسی برق و‌ گرایش های آن

تشریح کامل رشته مهندسی برق و‌ گرایش های آن

قسمت چهارم- معرفی مهندسی برق گرایش کنترل

یكی از بهترین تعاریفی كه از مهندسی برق ارائه شده است، این است كه محور اصلی فعالیت های مهندسی برق، تبدیل یك سیگنال به سیگنال دیگر می باشد. كه البته این تبدیل سیگنال ممكن است شكل موج ولتاژ یا شكل موج جریان و یا تركیب دیجیتالی یك بخش از اطلاعات باشد.

مهندسی برق شامل 4 گرایش است كه در ادامه به صورت اجمالی مورد بررسی آنها قرار خواهند گرفت و در قسمت های بعدی به تفصیل مورد بحث قرار خواهند گرفت.

* معرفی گرایش كنترل مهندسی برق:

در یك تعریف كلی از كنترل می توان گفت كه هدف این علم، كنترل خروجی های یك سیستم بر مبنای ورودی های آن و با توجه به شرایط ویژه و نكات مورد نظر طراحی آن سیستم می باشد.

یکی از اساتید مهندسی برق در مورد گرایش کنترل و علم كنترل بیان می کند: علم كنترل فقط در مهندسی برق مورد استفاده قرار نمی گیرد. بلكه در شاخه های دیگری از علوم مهندسی و حتی علوم انسانی دارای كاربرد است، برای مثال كنترل عملكرد یك نیروگاه برق، كنترل فرآیند تصفیه نفت در یك پالایشگاه، سیستم كنترل ناوبری یك كشتی و یا كنترل تحولات و تغییرات جمعیتی نمونه های متنوعی از كاربرد علم كنترل می باشند.

شایان ذکر است كه گرایش كنترل دارای زیر بخش های متنوعی مانند كنترل خطی، غیرخطی، مقاوم، تطبیقی، دیجیتالی، فازی و غیره می باشد.

یکی دیگر از اساتید مهندسی برق نیز بیان می کند: گرایش كنترل منحصر به مهندسی برق نمی شود و در رشته های مهندسی مكانیك، مهندسی هوافضا، مهندسی شیمی، مهندسی سازه و مهندسی های دیگر نیز ما شاهد استفاده از علم كنترل می باشیم اما نوع سیستم كنترلی در هر رشته مهندسی با رشته دیگر تفاوت دارد، برای نمونه در مهندسی مكانیك نوع كنترل، مكانیكی و در مهندسی شیمی بر اساس فرآیندهای شیمیایی است. اما در كل هدف مهندسی كنترل، طراحی سیستمی است كه بتواند عملكرد یك دستگاه را در حد مطلوب نگه دارد.

در رابطه با فعالیت های دیگر مهندسی كنترل می توان گفت:

خودكار كردن یا اتوماتیك كردن خط تولید، یكی دیگر از فعالیت های مهندسی كنترل محسوب می شود. یعنی مهندس كنترل می تواند به گونه ای خط تولید را هماهنگ و كنترل نماید كه محصول تولید شده طبق برنامه تعیین شده و با بهترین كیفیت حاصل شود.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...