نگاهی بر معرفی تفصیلی رشته فیزیک و گرایش های آن

نگاهی بر معرفی تفصیلی رشته فیزیک و گرایش های آن

قسمت سوم

در این گزارش طی چند قسمت رشته فیزیک، گرایش های مختلف آن و بازارکار و موقعیت شغلی آن بررسی می شود.

معرفی گرایش‌های مقطع لیسانس رشته فیزیک

گرایش اتمی و مولکولی، فیزیک حالت جامد، گرایش هواشناسی، گرایش نجوم،گرایش هسته ای.

برای اطلاع هرچه بیشتر به معرفی اختصاری هر یک از گرایش های این دوره خواهیم پرداخت و در این قسمت گرایش فیزیک هسته‌ای معرفی می گردد.

معرفی گرایش فیزیک هسته‌ای:

یکی از اساتید فیزیک دانشگاه تهران در معرفی فیزیک هسته‌ای بیان می کند: در فیزیک هسته‌ای، خود هسته، مورد مطالعه قرار می‌گیرد، یعنی متخصصان و دانشمندان بررسی می‌نمایند که هسته از چه تشکیل شده و چه نیروهایی بین اجزای هسته حاکم است و در نتیجه واکنش‌های انجام شده،‌ چه میزان انرژی آزاد خواهد شد.

یکی دیگر از اساتید فیزیک دانشگاه در معرفی گرایش فیزیک هسته‌ای اظهار می دارد: انرژی هسته‌ای و رادیوایزوتوپ ‌ها مسائلی هستند که در فیزیک هسته‌ای مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

معرفی دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ فیزیک هسته‌ای:

شیمی‌ هسته‌ای‌، فیزیک‌ راکتور، آشکار سازها و سیستم‌ها، فیزیک‌ هسته‌ای‌، شتاب‌دهنده‌های‌ ذرات‌، اندازه‌گیری‌ هسته‌ای‌، رادیوایزوتوپ‌ و کاربرد آن‌، حفاظت‌ در برابر پرتوها.

زمینه های فعالیت ارشد فیزیک هسته ای:

هم اکنون فيزيک هسته‌اي پيشرفت بسياری نموده است، اين رشته ذاتا يک رشته‌ تجربي محسوب می شود و بيش‌تر روابط آن به صورت تجربي و در آزمايشگاه‌هاي تحقيقاتي به دست مي‌آيد. اکثر دانشجويان گرايش فیزیک هسته ای در مقطع کارشناسي ارشد يک پايان‌نامه تجربي را مورد کنکاش و مطالعه قرار می دهند. به عنوان مثال ارزیابی ميزان دز دريافتي براي مواد مختلف و يا بررسي مقدار راديواکيويته خاک يک منطقه، کاليبره کردن دستگاه‌هاي فيزيک هسته‌اي، پرتو درماني و تاثير اشعه‌ها بر روي بدن انسان و کاربردهاي آن در درمان بيماري‌ها،  شبيه‌سازي حفاظ هاي مختلف براي محافظت در برابر پرتوها از جمله موارد مورد بررسی در مقطع ارشد فیزیک هسته ای است.

بازار کار گرایش فیزیک هسته ای در ایران:

اين گرايش فيزيک به غير از نيروگاه‌هاي هسته‌اي بازار کار گسترده‌اي دارد، به عنوان نمونه سازمان انرژي اتمي و دانشگاه‌هايي که داراي رشته فيزيک هسته‌اي و پزشکي هسته‌اي هستند و يا بيمارستان‌هايي که داراي بخش تحقيقاتي هستند، پتانسيل جذب نيرو در اين زمينه را دارا می باشند،  مراکر صرفا تحقيقاتي نيز از جمله بازارهاي کار رشته فیزیک هسته ای به شمار می روند، برای نمونه مرکز علوم تحقيقات دانشگاه آزاد واحد تهران، مراکز تحقيقاتي وزارت دفاع (صنايع دفاعي)، راکتور تحقيقاتي دانشگاه تهران که از آن براي تحقيقات و توليد راديو داروها استفاده مي‌شود.

هم‌چنين کارخانه جات و يا شرکت‌هاي داروسازي که در زمينه‌ي راديو داروها کار مي‌کنند و يا شرکت‌هايي که در زمينه‌ واردات و پشتيباني تجهيزات پزشکي هسته‌اي فعاليت مي‌نمایند نيز به کارشناس فيزيک هسته‌اي به عنوان کارشناس خريد و يا تجهيزات و يا ارزيابي علمي و يا کاليبراسيون دستگاه‌ها نيازمند هستند.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...