درآمدی بر معرفی رشته مهندسی ماشین های ریلی

درآمدی بر معرفی رشته مهندسی ماشین های ریلی

مقدمه:

حدود چهارصد سال پیش وقتی در معادن زغال‌سنگ‌ "هارتز" آلمان با استفاده از تیرهای چوبی، راهی به شکل ریل ساخته شد تا سگ‌ها از طریق این ریل‌های چوبی مواد استخراج شده را به محل بارگیری حمل کنند،‌ هیچ کس فکر نمی‌کرد که زمانی ریل‌های فولادی سراسر کره زمین را در بر میگیرند و محل عبور قطار‌هایی می‌شوند که گاها بیشتر از سیصد و پنجاه  کیلومتر در ساعت سرعت دارند و مقرون به  صرفه‌ترین و امنترین راه برای رساندن مسافران و کالاها به مقصد می شوند. این مهم به معنای آن است که در حال حاضر حمل و نقل ریلی با شکل آغازین آن تفاوت بسیار کرده است و هر کشوری برای استفاده و حفظ این صنعت عظیم که نقش مهمی در توسعه حمل و نقل و در نتیجه پیشرفت کشور دارد، باید از متخصصان کارآمد در صنعت‌ راه‌آهن بهره مند شود.  بر همین اساس در سال 76 برای اولین‌بار در خاورمیانه، دانشکده مهندسی راه‌آهن در دانشگاه علم و صنعت ایران راه اندازی شد و در سه رشته شامل مهندسی ماشین‌های ریلی، مهندسی خط و سازه‌های ریلی و مهندسی حمل و نقل ریلی دانشجو پذیرفت. در این میان مهندسی ماشین‌های ریلی به مطالعه و بررسی تمامی فعالیت‌های بخش متحرک صنعت حمل و نقل ریلی می‌پردازد. هدف‌ از تاسیس این رشته تربیت‌ و توانمندسازی متخصصانی‌ است‌ که‌ بتوانند طراحی‌ ، بهبود سیستم‌ نگهداری،انتخاب‌ بهینه‌‌، تعمیر، بازسازی‌ و ساخت‌ وسائط‌ نقلیه‌ ریلی‌ را بر عهده‌ بگیرند. به عبارت دیگر مهندس‌ ماشین‌های ریلی‌ یک‌ مهندس‌ خوب‌ مکانیک‌ است‌ که‌ تخصص‌ ویژه‌ در زمینه‌ راه‌آهن‌ دارد و به همین دلیل آمادگی  و توانایی حل مشکلات صنعت راه‌آهن مثل مشکلات طراحی و ساخت قطعات را دارا می باشد 

توانمندی های لازم مهندس ماشین های ریلی :

دروس ریاضی و فیزیک در رشته مهندسی ماشین‌های ریلی مانند سایر رشته‌های‌ مهندسی از اهمیت‌ بالایی برخوردار می باشند. اما علاوه‌ بر قوی‌ بودن‌ در دو درس‌ ریاضی‌ و فیزیک‌، دانشجوی‌ این رشته‌ باید توانایی‌ مدیریت را داشته‌ و از روابط‌ اجتماعی‌ خوبی‌ نیز بهره مند باشد،  زیرا یک مهندس ماشین‌های ریلی که برخورد اجتماعی خوبی دارد، می‌تواند در محیط کار خود باعث خلاقیت کارگران و کارکنانی باشد که زیر نظر او مشغول کار هستند.

موقعیت‌ شغلی مهندسی ماشین های ریلی در ایران :

طبق‌ برنامه‌ 5 ساله‌ سوم‌ توسعه‌ که‌ به‌ تصویب‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ نیز رسیده‌ است‌، قراربر این است‌ که‌ فعالیت‌های‌ اجرایی‌ راه‌آهن‌ به‌ مرور به‌ بخش‌ خصوصی‌ واگذار گردد و این‌ به‌ معنای‌ آن‌ است‌ که‌ صنعت‌ راه‌آهن‌ به‌ نیروی‌ متخصص‌ بیشتری‌ برای‌ نظارت‌، مدیریت و کنترل‌ پروژه‌ نیازمند است تا راه‌آهن‌ بتواند به‌ صورت‌ منسجم‌ به‌ کار شرکت‌های‌ خصوصی‌ نظارت‌ کند. باید توجه‌ داشت‌ که‌ حیطه‌ شغلی‌ یک‌ مهندس‌ ماشین‌های ریلی‌ به‌ صنعت‌ راه‌آهن‌ محدود نمی گردد،  بلکه‌ فارغ‌التحصیل‌ این‌ رشته‌ توانایی فعالیت  در صنعت‌ ذوب‌آهن‌، مترو، بنیاد مستضعفان‌، واگن‌سازی‌ پارس‌ و کارخانجات‌ مشابه‌ را نیز دارد همچنین با توجه‌ به‌ شاخه‌ تحصیلی‌ خود به‌ عنوان‌ یک‌ مهندس‌ مکانیک‌ نیز می تواند فعالیت‌ داشته‌ باشد.

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در مدت زمان تحصیل شامل موارد زیر است :

دروس‌ پایه مهندسی ماشین های ریلی ‌ :

ریاضی‌، فیزیک‌ ، معادلات‌ دیفرانسیل‌،استاتیک‌، شیمی‌ عمومی‌، محاسبات‌ عددی‌، برنامه‌سازی‌ کامپیوتر،ریاضیات مهندسی.

دروس‌ اصلی‌ و تخصصی مهندسی ماشین های ریلی :

مقررات‌ عمومی‌ حرکت‌، کارگاه‌ ماشین‌ابزار و ابزارسازی‌، نقشه‌کشی‌ صنعتی‌،مقاومت‌ مصالح‌ ، مبانی‌ ارتباطات‌ و علائم‌، مبانی‌ مهندسی برق‌ و الکترونیک‌، دینامیک‌، ترمودینامیک‌ ، کارگاه‌ جوشکاری‌ و ورق‌کاری‌، مبانی‌ سیر و حرکت‌ قطار، مبانی‌ ماشین‌های‌ الکتریکی‌، مکانیک‌ سیالات‌، طراحی‌ اجزاء ، علم‌ مواد و شناخت‌ فلزات‌ در راه‌آهن‌راه‌آهن‌ برقی‌، مبانی‌ زیرسازی‌ و روسازی‌ راه‌آهن‌، کنترل‌ اتوماتیک‌، طراحی‌ سازه‌ واگن‌ و لکوموتیو، تکنولوژی‌ ساخت‌ و تعمیر وسایل‌ نقلیه‌ ریلی‌، طراحی‌ ترمزهای‌ قطار، کارگاه‌ تخصصی‌ لکوموتیو، طراحی‌ لکوموتیو، طراحی‌ بوژی‌، پروژه‌ تخصصی‌، طراحی‌ ماشینهای‌ ریلی‌، انتقال‌ حرارت‌، دینامیک‌ حرکت‌ قطارها، کارگاه‌ تخصصی‌ واگن‌ .

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...