گذری کوتاه بر معرفی رشته مهندسی عمران دانشكده صنعت آب و برق شهيد عباسپور

گذری کوتاه بر معرفی رشته مهندسی عمران دانشكده صنعت آب و برق شهيد عباسپور

 آب، راز ماندگاری جهان و از عناصر اصلی بقا و دوام زندگی در کره زمین است. در عصر حاضر، این ماده‌ حیاتی در مصارف کشاورزی، خانگی و صنعتی نقش اساسی دارد و کمبود آن، مشکلاتی را در اکثر کشورها، بویژه کشورهای خشک و نیمه‌خشک به وجود آورده است، از همین رو، امروزه حفاظت از منابع آب و برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری بهینه از این منابع، یکی از نشانه‌های بارز و کلیدی توسعه پایدار است، بر همین اساس سه گرایش مهندسی عمران  در دانشکده صنعت آب و برق شهید عباسپور  درسال 1370 به ترتیب با عنوان بهرهبرداری از سد و شبکه، ساختمان‌های آبی و بهرهبرداری ازشبکههای آب و فاضلاب را دایر کرد.

معرفی گرایش مهندسی  بهره‌برداری از سد و شبکه:

آیا می‌دانید در حالی که ما در بخش‌های وسیعی از کشور دچار خشکسالی و کمبود آب هستیم، بیش از 30 میلیارد متر مکعب آب قابل استحصال در سطح کشور هرز می‌رود؟از سوی دیگر با وجود آنکه بشر در طول تاریخ همیشه با سیلاب‌ها زندگی کرده، هیچ‌گاه اثرات مخرب سیلاب‌ها مانند امروز نبوده است. بی‌شک برای مواجهه با این مشکلات، یکی از بهترین‌ راه‌ها،‌ حفظ آب به یاری سدسازی و استفاده بهینه از آن است، در این میان مهندسین بهره‌برداری از سد و شبکه با به کارگیری بهترین روش‌های بهره‌گیری از سد نقش بسزایی در حفظ منابع آبی دارند.به بیان دیگر، مدیریت شبکه‌های آبیاری و زهکشی قبل از اجرا،‌ در حین اجرا و پس از اجرا بر عهده مهندسین این رشته است و فارغ‌التحصیل این رشته باید بتواند، پروژه احداث یک سد را از زمان مطالعه تا احداث و بهره‌برداری کوتاه مدت و بلندمدت مورد بررسی قرار دهد.به عنوان مثال، در پشت یک سد به مرور زمان رسوب جمع می‌شود. این رسوب می‌تواند تمام دریچه‌های تحتانی و میانی را ببندد و عملاً سد را به سوی تعطیل شدن بکشاند. همچنین امکان دارد رسوب وارد کانال اصلی شده و باعث نشت، ترک خوردن، واژگون شدن و شکستن کانال گردد. در این میان مهندسین بهره‌برداری ازسد و شبکه، نحوه حفظ و ترمیم سد و شبکه و جلوگیری از رسوب و فرسایش را در شبکه‌های آبیاری و زهکشی فرا می‌گیرند، در واقع حفاظت، نگهداری و کنترل رفتار سد در اثر نیروهای وارده بر آن مانند فشار آب، زیر فشار تغییرات تراز آب، اثرات محلی مانند زلزله، لغزش‌ها، جابجایی‌ها و تغییرات محیطی وظیفه اصلی مهندسین سد و شبکه است.

درس‌های این گرایش در طی دوره تحصیل :

دروس پایه و اصلی مهندسین سد و شبکه به شرح زیر هستند:

شیمی فیزیک آب، مواد مصالح و بتن، مقاومت مصالح، مکانیک خاک، هیدرولوژی، استاتیک، هیدرولیک، هیدرومتری، هیدروژئولوژیدینامیک، ، اقتصاد مهندسی، تجهیزات مکانیکی و برقی در سد و شبکه، رسم فنی و نقشه‌کشی صنعتی، زمین‌شناسی مهندسی، روابط آب و خاک و گیاه، زمین‌شناسی، زیست‌ محیطی در سد و شبکه، مکانیک سیالات، نقشه‌برداری، عملیات نقشه‌برداری.

دروس تخصصی مهندسین سد و شبکه:

آبخیزداری و حفاظت خاک، بهره‌برداری و نگهداری از سد و شبکه، اجرای شبکه‌های آبیاری، اصول برنامه‌ریزی در مدیریت منابع آب، پروژه کارشناسی مهندسی سد و شبکه، رمیم و نگهداری از سد و شبکه، پمپ و طراحی ایستگاه پمپاژ، پیش‌بینی و کنترل سیلاب و عملیات، سیستم‌های انتقال آب و پروژه،‌ طراحی شبکه‌های زهکشی، شناخت و مدیریت ماشین‌آلات، طراحی شبکه‌های آبیاری،طرح و اجرای قطعات بتنی، فرسایش و رسوب، متره و برآورد پروژه، کنترل و پایداری سد، مبانی طراحی سد و تأسیسات وابسته، نیروگاه‌‌های آبی، هیدروگرافی مخازن، کارآموزی.(بسیاری از درس‌های این رشته همراه با آزمایشگاه است)

معرفی گرایش مهندسی ساختمان‌های آبی:

پیمانکاران خارجی هزینه‌ اجرای طرح سد و نیروگاه کارون 3 را یک میلیارد و 600 میلیون دلار اعلام کرده بودند در حالی که هزینه ساخت و احداث این طرح توسط متخصصان داخلی، 60% کمتر از مبلغ پیشنهادی شرکت‌های خارجی است. بخش قابل توجهی از فعالیت‌های اجرایی این طرح عظیم عمرانی، ‌برعهده مهندسین عمران ـ عمران است؛ متخصصانی که در زمینه ساخت سازه‌های مختلف آبی و خاکی آموزش دیده‌اند. اما بی تردید بهترین گزینه برای ساخت و اجرای سازه‌های‌ آبی مهندسین سازه های آبی هستندچراکه این دسته از مهندسین  به طور تخصصی درباره سازه‌های آبی اعم از سد،‌ سرریزها، کانال‌های آب‌رسانی، ایستگاه‌های پمپاژ و برخی از سازه‌های فولادی و بتنی مرتبط با شبکه‌های آب‌رسانی آموزش دیده‌اند.البته ساخت سد بیشتر در تخصص فارغ‌التحصیلان کارشناسیارشد و دکترای این رشته است. اما فارغ‌التحصیلان کارشناسی نیز در این زمینه اطلاعاتی به دست می‌آورند و می‌توانند در زمینه ساخت سدهای کوتاه، سازه‌های انحراف آب، سرریزها، مخازن آبی، آبشارها و در کل انواع سازه‌هایی که در ارتباط با رودخانه‌ها است به فعالیت بپردازند.

درس‌های این گرایش در طول تحصیل :

معرفی دروس پایه مهندسی ساختمان‌های آبی:

شیمی عمومی، فیزیک عمومی، ریاضیات عمومی، ریاضیات کاربردی، ریاضی مهندسی، ایمنی و بهداشت کار، مبانی برنامه‌سازی کامپیوتر، آمار و احتمالات مهندسی، محاسبات عددی، معادلات دیفرانسیل، نقشه‌کشی و نقشه‌خوانی.

معرفی دروس اصلی و تخصصی مهندسی ساختمان‌های آبی:

اجرای سازه‌های بتنی ، اجرای سازه‌های خاکی ، بارگذاری، پروژه کارشناسی مهندسی ساختمان‌های آبی، اجرای سازه‌های فولادی ، اجرای سدهای بتنی ، پی‌سازی، راه‌سازی و کانال‌سازی، تحلیل سازه‌ها، حفاری و اجرای تونل، سیستم‌های انتقال آب ، طراحی سازه‌های بتن مسلح ، شناخت و مدیریت ماشین‌آلات، طراحی سازه‌های فولادی ، کاربرد کامپیوتر در تحلیل سازه‌های آبی، عملیات نقشه‌برداری (تخصصی)، عیب‌یابی و ترمیم سازه‌ها، مبانی طراحی سد و تأسیسات وابسته، مدیریت ساختمان و تجهیز کارگاه، متره و برآورد پروژه، مهندسی زلزله، نقشه‌برداری، کارآموزی.(بسیاری از درس‌های این رشته همراه با کارگاه یا پروژه است)

معرفی گرایش مهندسی بهره‌برداری از شبکه‌های آب و فاضلاب:

کشورهای صنعتی، سرمایه‌گذاری‌های عمده‌ای برای جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب شهری انجام داده‌اند، اما متأسفانه بیشتر کشورهای جهان سوم فاقد سیستم اصولی فاضلاب شهری هستند. این در حالی است که تأمین آب مورد نیاز برای انبوه جمعیت رو به رشد شهرهای بزرگ که تصفیه‌خانه ندارند، باعث بالا آمدن سطح آب زیرزمینی و ایجاد روا‌ن‌آب‌های بسیار آلوده و بیماری‌زا، که دارای موادی مانند سرب، جیوه، کُرم و سیانور هستند، می‌شود و در نهایت منابع آب سطحی مجاور شهرها و آب‌های زیرزمینی کم عمق را آلوده می‌کند. از سوی دیگر راه یافتن فاضلاب شهری به رودخانه‌ها باعث مرگ آبزیان و ایجاد انواع بیماری های انسانی می‌شود. این در حالی است که می‌توان از فاضلاب شهری استفاده بهینه نمود. برای مثال می‌توان از لجن خشک شده در بهبود کیفیت کود آلی استفاده کرد. همچنین آب خروجی تصفیه‌خانه‌ها می‌تواند در توسعه کشاورزی تأثیر بسزایی داشته باشد. زیرا این آب‌ حاوی ازت و فسفات است و زمین‌های کشاورزی که از این آب استفاده می‌کنند، از مصرف کود شیمیایی بی‌نیاز می‌شوند.تأسیس و گسترش شبکه‌های فاضلاب در کشور ما نیز اهمیت بسزایی دارد. زیرا ایران کشوری پرجمعیت و نیمه‌خشک است و باید برای حفظ و استفاده بهینه از آب، ارزش بسیار زیادی قائل شد

درس‌های این گرایش در طول تحصیل:

معرفی دروس پایه مهندسی بهره‌برداری از شبکه‌های آب و فاضلاب:

ایمنی و بهداشت کار، آمار و احتمالات مهندسی، ریاضیات عمومی،‌ ریاضی مهندسی، شیمی عمومی، فیزیک عمومی، ریاضیات کاربردی، معادلات دیفرانسیل، مبانی برنامه‌سازی کامپیوتر، محاسبات عددی، نقشه‌کشی و نقشه‌خوانی.

معرفی دروس اصلی مهندسی بهره‌برداری از شبکه‌های آب و فاضلاب:

عملیات نقشه‌برداری،‌ هیدرولیک، مصالح ساختمانی، مقاومت مصالح، مکانیک خاک، ترمودینامیک و انتقال حرارت، دینامیک، حفاری و تجهیز و بهره‌برداری از چاه، رسمی فنی و نقشه‌کشی صنعتیمکانیک سیالات، ، زمین‌شناسی مهندسی، کارگاه الکتریسیته صنعتی، نقشه‌برداری، هیدروژئولوژی، هیدرولوژی.

معرفی دروس تخصصی مهندسی بهره‌برداری از شبکه‌های آب و فاضلاب :

سیستم‌های کنترل و اندازه‌گیریطراحی شبکه های جمع‌آوری فاضلاب، ، طراحی تصفیه‌خانه فاضلاب، طراحی شبکه‌های آب، فرآیندهای تصفیه، برنامه‌ریزی و مدیریت طرح‌های آب و فاضلاب، میکروبیولوژی آب و فاضلاب، آزمایشگاه آب و فاضلاب، پمپ و طراحی ایستگاه پمپاژ، بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آب، تصفیه پساب‌های صنعتی، سیستم‌های انتقال آب و پروژه، تصفیه لجن، خوردگی و رسوب‌گذاری، کیفیت آب و فاضلاب، پروژه طراحی تصفیه‌خانه فاضلاب، متره و برآورد پروژه، پروژه طراحی تصفیه‌خانه آب،‌ پروژه طراحی شبکه جمع‌آوری فاضلاب، اجرای شبکه‌های آب و فاضلاب، پروژه طراحی شبکه‌های آب، کارآموزی.(بسیاری از درسهای این رشته همراه با آزمایشگاه است.)

توانایی‌های مورد نیاز (در هر سه گرایش) :

مهندس؛ یعنی کسی که به یاری دانش حرفه‌ای، قدرت تجزیه و تحلیل و عنصر خلاقیت به این توانایی دست پیدا می‌کند. دو رشته مهندسی عمران ـ بهره‌برداری از سد و شبکه و مهندسی عمران ـ ساختمان‌های آبی، بیشتر جنبه اجرایی دارند و فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها در مقطع کارشناسیباید مسؤولیت‌های اجرایی را بر عهده بگیرند.درنتیجه دانشجویان این رشته‌ها باید در دوره دانشجویی برای دروس آزمایشگاهی و کارگاهی اهمیت ویژه‌ای قائل بوده و بیشترین بهره‌ را از این دروس ببرند. همچنین دانشجویان مهندسی عمران در هر سه رشته، باید توانایی جسمی خوبی داشته باشند؛ زیرا محیط کار فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها اکثراً خارج از شهر و در مناطق کوهستانی است. در ضمن دانشجوی این رشته باید روحیه مدیریت و کار اجرایی داشته باشد؛ زیرا همان‌طور که از عنوان رشته‌های مهندسی عمران دانشکده صنعت آب و برق پیداست، وظیفه فارغ‌التحصیلان، بهره‌برداری از سد و شبکه، بهره‌برداری از شبکه‌های آب و فاضلاب و یا مدیریت ساخت سازه‌های آبی است.

موقعیت شغلی این گرایش های تحصیلی در ایران :

هدف از تأسیس دانشکده صنعت آب و برق، تأمین نیروی متخصص مورد نیاز در صنعت آب و برق است؛ چون بسیاری از درس‌هایی که در این دانشکده تدریس می‌شود، بویژه واحدهای عملی از قبیل واحدهای کارگاهی و آزمایشگاهی تخصصی، در رشته‌های خارج از این دانشکده آموزش داده نمی‌شود. برای مثال در رشته مهندسی عمران ـ نقشه‌برداری یا مهندسی عمران ـ‌ عمران، دانشجویان به طور تخصصی و کاربردی با محیط سد یا نیروگاه آشنا نمی‌شوند؛ در نتیجه توان علمی و عملی لازم را برای کار در سازمان‌ها و صنایع مرتبط با وزارت نیرو به دست نمی‌آورند. از همین‌رو با اینکه فارغ‌التحصیلان این دانشکده بورسیه وزارت نیرو نیستند، این وزارتخانه در صورت نیاز به جذب نیروی متخصص، ابتدا سراغ فارغ‌التحصیلان دانشکده صنعت آب و برق می‌آید و در حال حاضر بیش از50% فارغ‌التحصیلان این دانشکده، جذب وزارت نیرو می‌شوند. همچنین شرکت‌های مشاوره، شهرداری‌ها، سازمان پارک‌ها و فضای سبز از محل های اشتغال فارغ التحصیلان این سه گرایش است.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

 

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...