معرفی رشته مهندسی پلیمر در یک نگاه

معرفی رشته مهندسی پلیمر در یک نگاه

فرآورده های مهندسی پلیمر شما را احاطه کرده اند، چرا که‌ این‌ صنعت‌ در ساخت‌ رنگ‌ درها و دیوارهای‌ خانه‌ها و پوشاک‌، پوشش‌ کابل‌ها و سیم‌ها و هر چیزیکه از لاستیک‌ یا پلاستیک‌ ساخته‌ شده‌ است‌، نقش‌ کلیدی‌ دارد. انواع پلیمرها شامل دو گروه پلیمرهای طبیعی و پلیمرهای مصنوع می شوند. پلیمرهای‌ طبیعی‌ موادی‌ مثل ترکیب‌های‌ سلولزی‌، چوب‌، کاغذ و پشم‌ هستند و پلیمری‌ مصنوعی‌ نیز از مواد ساخته می شوند. گرایش های مهندسی پلیمر شامل دو گرایش اصلی یعنی تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ و صنایع‌ پلیمر است‌.

معرفی گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ :

امروزه 4 الی 5% از در آمد ناخالص دولت‌ها صرف خوردگی فلزات می‌شود. البته در ایران هنوز آماری در این مورد در دست نیست، اما "کمیته تحقیقات رنگ و خوردگی" که زیر نظر "شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران" دایر شده است، معتقد است که از گذشته تاکنون یکی از معضلات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، مشکلات ناشی از خوردگی مخازن و لوله‌ها بوده است.بی تردید متخصصان رشته تکنولوژی و علوم رنگ پاسخگوی این مشکل هستند زیرا یک بخش مهم از دروس این رشته در مورد پوشش‌دهی (یکی از راه‌های مبارزه با خوردگی) است.به طور کلی دروس‌ گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ در دوره‌ کارشناسی به‌ دو بخش‌ تقسیم‌ می گردد:یک‌ بخش‌ در مورد سنتز مواد رنگزا است‌ که‌ کاربرد آن‌ در صنعت‌ نساجی‌، چاپ‌ و چرم‌سازی‌ است و بخش‌ دوم‌ پوشش‌دهی‌ است‌ که‌ روی‌ سطوح‌ فلزی‌ یا غیرفلزی‌ مانند پلیمرها، چوب‌ یا بتن‌ استفاده‌ می‌گردد.

درس‌های‌  رشته‌ مهندسی پلیمر در طول‌ تحصیل :

دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ مختلف مهندسی پلیمر به شرح زیر است:

ریاضیات‌ عمومی‌، ریاضیات‌ مهندسی‌، شیمی‌ عمومی‌، فیزیک‌ عمومی‌کارگاه‌ عمومی‌، شیمی‌ آلی‌، شیمی‌ فیزیک‌، شیمی‌ فیزیک‌ پلیمرها، شیمی‌ سینتیک‌ پلیمریزاسیون‌، مبانی‌ مهندسی برق‌،، برنامه‌نویسی ،تکنولوژی‌ و کارگاه‌ کامپوزیت‌ها، کامپیوتر،ترمودینامیک‌مهندسی‌، شیمی‌ پلیمریزاسیون‌، موازنه‌ انرژی‌ و مواد،انتقال‌ حرارت‌، عملیات‌ واحد، کنترل‌ فرآیندها، اقتصاد و طرح‌ مهندسی‌، نقشه‌کشی‌ صنعتی‌، مکانیک‌ سیالات‌، انتقال‌ جرم‌، استاتیک‌ و مقاومت‌ مصالح‌، سینتیک‌ و طرح‌ راکتور، کنترل‌ فرایندها، روش‌های‌ اندازه‌گیری‌ کمیت‌های‌ مهندسی‌، وسائل‌ اندازه‌گیری‌ مشخصات‌ مولکولی‌ پلیمرها، روش‌های‌ اندازه‌گیری‌ مشخصات‌ پلیمرها، مهندسی و کارگاه‌ پلاستیک‌، رئولوژی‌ پلیمرها، اصول‌ مهندسی پلیمریزاسیون‌، تکنولوژی‌ و خواص‌ فیزیکی‌ الیاف‌، خواص‌ فیزیکی‌ و مکانیکی‌ پلیمرها، مهندسی و کارگاه‌ الاستومر، خواص‌ و کاربرد پلیمرهای‌ طبیعی‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌:

تکنولوژی‌ تولید رنگ‌، شیمی‌ و تکنولوژی‌ مواد رنگزا، کنترل‌ رنگ‌، مهندسی رزین‌های‌ صنعتی‌، تکنولوژی‌ جوهرهای‌ چاپ‌. (بسیاری‌ از درس‌های‌ این‌ گرایش‌ همراه با آزمایشگاه‌ است‌).

معرفی گرایش‌ صنایع‌ پلیمر :

هدف‌ رشته‌ مهندسی صنایع‌ پلیمر تولید تمامی محصولات‌ پلیمری‌ مانند لاستیک‌، پلاستیک‌، الاستومر، رزین‌ و سایر مواد مورد نیاز صنعت‌ است‌. پلیمرها کاربرد پزشکی نیز دارند، به عنوان مثال دندان‌ مصنوعی‌ و لنزهای‌ چشمی‌ همه‌ از مواد پلیمری‌ ساخته‌ می‌شوند. به طور کلی مهندسی صنایع پلیمر شناخت، طراحی،‌ فرمولاسیون، آنالیز و بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی سه ماده عمده لاستیک،‌ پلاستیک و کامپوزیت است.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ صنایع‌ پلیمر :

رئولوژی‌ پلیمرها، مهندسی الاستومر، تکنولوژی‌ کامپوزیت‌ها، تکنولوژی‌ و خواص‌ فیزیکی‌ الیاف،‌ مهندسی پلاستیک‌. (بسیاری‌ از درس‌های‌ این‌ گرایش‌ همراه با آزمایشگاه‌ است‌.)

توانایی‌های‌ لازم  مهندسین پلیمر:

دانشجوی‌ این‌ رشته‌ بایداز نظر جسمی قوی باشد چراکه واحدهای‌ کارگاه‌ و آزمایشگاه‌ در هر دو گرایش‌ مهندسی پلیمر طولانی است و به تحمل‌ ساعت‌ها کار در آزمایشگاه‌ نیاز دارد و نیز از اهمیت‌ بسزایی‌ برخوردارند. دانشجوی‌ گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ نیز نباید حساس‌ باشد و باید‌ بوی‌ مواد شیمیایی‌ مختلف‌ را تحمل کند و بیماری‌ کوررنگی‌ نیز نداشته‌ باشد تا هنگام‌ ساخت‌ رنگ‌ دچار مشکل‌ نگردد. در کل‌ یک‌ دانشجوی‌ مهندسی پلیمر لازم است شیمی‌ را بداند تا بتواند پلیمر را بفهمد. ریاضیات و زبان انگلیسی هم از دیگر توانایی های مورد نیاز این رشته است که دانشجوی این رشته در هر دو درس باید قوی باشد.

موقعیت‌ شغلی‌ مهندسی پلیمر در ایران‌ :

امروزه‌ بیش‌ از 50% قطعات‌ خودروها از مواد پلیمری‌ ساخته‌ می‌شود. در صنایع‌ برق‌، الکترونیک‌ و مخابرات‌ نیز پلیمرهای‌ مصنوعی‌ به‌ عنوان‌ عایق‌های‌ الکتریکی‌ جایگاه‌ بسیار مهمی‌ دارند. . در صنایع‌ حمل‌ و نقل‌، صنایع‌ نظامی‌، پزشکی‌، کشاورزی‌ و بسته‌بندی‌ کاربرد مواد پلیمری‌ بسیار گسترده‌ است‌. در صنعت‌ پوشاک‌ نیز پلیمرها مؤثر هستند فارغ‌التحصیلان‌ مهندسی پلیمر گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ‌ نیز می‌توانند در کارخانجات‌ رنگ‌سازی‌ به‌ تولید رنگینه‌های‌ مصنوعی‌ بپردازند. از سوی دیگر امروزه‌ صنعت‌ پوشش‌دهی‌ بسیار گسترش‌ یافته‌ است‌ تا جایی‌ که‌ در کنار هر صنعت‌ مادر حتماً یک‌ صنعت‌ پوشش‌دهی‌ حضوری‌ فعال‌ دارد؛ از دگمه‌های‌ یک‌ پیراهن‌ و سگک‌ کفش‌ گرفته‌ تا دستگیره‌ درها، پوشش‌های‌ صنعتی‌ مثل‌ ضد خوردگی‌ و پوشش‌های‌ تزئینی‌. در حال حاضر در بسیاری‌ از شرکت‌ها یک‌ کارشناس‌ شیمی‌کار یک‌ مهندس‌ پلیمر را انجام‌ می‌دهد اما هر شرکتی‌ که‌ یک‌ مهندسی پلیمر استخدام‌ کرده‌ تازه‌ به‌ کارآیی‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ پی‌ برده‌ است‌.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...