درآمدی بر معرفی رشته هوانوردی ناوبری هوایی

درآمدی بر معرفی رشته هوانوردی ناوبری هوایی

مقدمه:

بدون تردید اولین و مهمترین هدف هر پروازی ایمنی آن می باشد، چرا که ایمنی نه تنها باعث جلوگیری از ضایعات ناشی از خسارت یا آسیب می‌گردد بلکه همچنین می‌تواند در بهبود سوددهی شرکت‌های هواپیمایی تجاری و مسافری مؤثر باشد.

 وجود متخصصین ناوبری هوایی در هواپیماهای مسافربری، شکاری و ترابری، یکی از گام‌هایی می باشدکه در این زمینه برداشته شده است، که به عنوان رکن اصلی یک پرواز ایمن محسوب می‌شوند. ناوبر هوایی‌ را تقریباً می‌توان‌ خلبان‌ دوم‌ نامید؛ فردی‌ که‌ قبل‌ از پرواز مسؤولیت‌ تهیه‌ و طراحی‌ نقشه‌ مسیر پرواز را عهده دار است و تعیین‌ می‌کند که‌ هواپیما باید در چه‌ ارتفاعی‌، با چه‌ سرعتی‌ و در چه‌ هوایی‌ پرواز نماید و اگر هواپیما رادار داشته‌ باشد، ناوبر در پشت‌ رادار می‌نشیند و به شناسایی ابرهای مختلف می پردازد.

مثلا اگر در صد مایلی‌ هواپیما، ابرهای‌ باران‌زا وجود داشته‌ باشند، ان ها مسیر جدیدی‌ را به‌ خلبان‌ پیشنهاد می‌کنند تا برخوردی با ابر های باران زا نداشته باشند و در واقع‌ مسیر را دور می‌زنند تا با امنیت‌ صددرصد‌ هواپیما را به‌ مقصد برسانند. البته‌ تمام‌ هواپیماها دارای  ناوبر نیست اند اما اگر هواپیمایی‌ ناوبر داشته‌ باشد، قدرت‌ مانور بیشتری‌ خواهد داشت. زیرا‌ در هوای‌ نامناسب‌ نیز قادر است پرواز کند. عده‌ای‌ از ناوبرها به عنوان ناوبر هواپیماهای‌ شکاری‌ آموزش‌ می‌بینند (دانشگاه‌ هوایی‌ شهید ستاری‌ بیشتر در این‌ زمینه‌ آموزش‌ می‌دهد) که‌ این‌ افراد در نهایت‌ کار مهم‌تری و پیچیده‌تری را انجام‌ می‌دهند زیرا‌ علاوه‌ بر فعالیت‌های‌ یک‌ ناوبر هواپیمای‌ مسافربری‌ یا ترابری‌ باید دوره‌های‌ مختلفی‌ از جمله‌ دوره‌ نجات‌ خدمه‌ از مرگ‌ را بگذرانند و سلاح‌ها و مهمات‌ را نیز کنترل‌ نمایند. همچنین‌ باید رادار هواپیماهای‌ دشمن‌ را شناسایی‌ کرده‌ و در صورت‌ لزوم‌ از اسلحه‌ هواپیما بر ضد دشمن‌ استفاده‌ کنند.

توانایی‌های‌ لازمه در رشته هوانوردی ناوبری هوایی:

دانشجویان‌ ناوبری‌ هوایی‌ لازم است در دروس‌ زبان و ‌ریاضیات‌ قوی بوده‌ و دارای سرعت‌ عمل‌، مهارت‌ و قدرت‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ خوبی‌ باشند تا قادر باشند در مواقع‌ خطر‌، وظیفه‌ خود را به ‌درستی انجام‌ نمایند.

موقعیت شغلی رشته هوانوردی ناوبری هوایی در ایران‌ :

فرصت‌های شغلی رشته هوانوردی ناوبری هوایی مانند سایر رشته‌های دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری می باشد.

معرفی درس‌های‌‌ رشته‌ هوانوردی ناوبری هوایی در طول‌ تحصیل:

معرفی دروس‌ پایه رشته‌ هوانوردی ناوبری هوایی:

معادلات‌ دیفرانسیل ریاضی‌، فیزیک‌، آمار و احتمالات‌‌.

معرفی دروس‌ اصلی رشته‌ هوانوردی ناوبری هوایی:

مبانی‌ الکترونیک‌، استاتیک‌، دینامیک‌ عمومی‌، مبانی‌ کامپیوتر، آشنایی‌ با لیزر، ارتعاشات‌ عمومی‌، مبانی‌ برق‌.

معرفی دروس‌ تخصصی رشته‌ هوانوردی ناوبری هوایی:

قوانین‌ هوانوردی‌، موتور هواپیما،  پرواز پایه‌، پرواز پیشرفته‌، رهگیری‌ هوایی‌، سیستم‌الکترونیکی‌، هواپیما، هواشناسی‌، جنگ‌ الکترونیک‌، پرواز مقدماتی‌، فیزیولوژی‌ هوایی‌، اصول‌ پرواز، اصول‌ ایمنی‌ پرواز، زبان‌ تخصصی‌، سیستم‌ کمک‌ ناوبری‌، سیستم‌ کنترل‌ سیمولاتور پرواز، سرویس‌ هوانوردی‌.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

 

 

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...