درآمدی بر معرفی رشته مهندسی اپتیک و لیزر

درآمدی بر معرفی رشته مهندسی اپتیک و لیزر

مقدمه:

شاخه ای از علم فیزیک را که به مطالعه رفتار و خواص نور مرئی، مادون قرمز و فرابنفش می پردازد اپتیک می نامند، که در بسیاری از علوم (ستاره شناسی، مهندسی، پزشکی، عکاسی و موارد مشابه)کاربرد دارد. لیزر به دلیل خواص متمایزش نقش مهمي در افزايش توليدات صنعتي، گسترش ارتباطات و پيشرفت صنعت چاپ و پزشکی دارد. دانشجویان با انواع لیزر و اپتیک و کاربردهای آنها، اسپکتروسکوپی لیزری(اندازه گیری طول موج و فرکانس)، فن آوری ساخت قطعات اپتیکی و... در رشته مهندسی اپتیک و لیزر آشنا می شوند و می توانند به طراحی و ساخت تجهیزات اپتیکی و لیزری مورد نیاز در زمینه های مختلف بپردازند.

دانش اپتیک و لیزر پیشرفتهای بسیاری در سال های اخیر داشته است. تربیت کادر متخصص که آشنا به زیر بناهای نظری و مسلط به مبانی عملی باشند، با توجه به آینده درخشان و کاربردهای روزافزون آن لازم می باشد.

آموزش مبانی علمی اپتیک و کاربرد آن در تجهیزات اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری، مربوط به دوره کارشناسی مهندسی اپتیک و لیزر می باشد. در فن آوری پیشرفته و بخصوص در صنایع دفاعی، انتشار و بکارگیری نور، تولید، آشکارسازی آن در نواحی مختلف بینایی و برهمکنش نور باماده از مسائل مهم محسوب می شوند.

در این مسیر به متخصصینی که بتوانند همکاری لازم را در طراحی و محاسبات ساخت و نگهداری تجهیزات اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری برعهده بگیرند، احساس می شود.

بازار کار رشته مهندسی اپتیک و لیزر:

همزمان با رشد جهانی کاربردهای لیزر رشته اپتیک و لیزر در سال های اخیر شاهد بازار کار مناسبی بوده است که در زیر به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم:

مراکز تحقیقاتی صنعتی کارخانه های بزرگ، مراکز تحقیقاتی وزارت بهداشت، بیمارستان ها و مراکز درمانی مجهز، صنایع نظامی (بخش متعدد)، سازمان انرژی اتمی، مخابرات نوری، طراحی، امور تحقیقاتی و اجرای طرح های کاربرد لیزر در حوزه های علمی، صنعتی (مانند جوشکاری، ساخت دستگاههای فاصله یاب)، نظامی و پزشکی(مانند لیزر درمانی)، نگهداری و تعمیر سیستم ها و تجهیزات اپتیکی، لیزری و اپتوالکترونیکی.

معرفی دروس رشته مهندسی اپتیک و لیزر:

 مکانیک کوانتومی مواد و قطعات اپتیکی، اصول طراحی دستگاههای اپتیکی، لیزر، معادلات دیفرانسیل، اپتیک هندسی، اپتیک موجی، لیزرهای حالت جامد، منابع تغذیه لیزر، تکنیک خلا، شناخت سیستم های اپتومکانیکی، منابع تغذیه لیزر ۱، موج، مکانیک کوانتومی مواد و قطعات اپتیکی، نقشه کشی صنعتی1، آزمایشگاه اپتیک موجی، آزمایشگاه اپتیک هندسی، آزمایشگاه الکترونیک ۱، آزمایشگاه الکترونیک ۲، آزمایشگاه تکنیک خلاء، آزمایشگاه شیمی عمومی، آزمایشگاه طراحی رایانه‌ای لایه نازک، آزمایشگاه فیزیک ۱، آزمایشگاه فیزیک ۲، آزمایشگاه لیزر 2،آزمایشگاه منابع تغذیه لیزر،آمار و احتمال در اپتیک، آزمایشگاه لیزر ۱، فیزیک و فن‌آوری مادون قرمز، لیزر ۱، لیزر ۲،  الکترومغناطیس ۲، الکترونیک ۱، الکترونیک ۲، اپتوالکترونی،
اسپکتروسکوپی لیزری، اپتیک غیرخطی ۱، اپتیک فوریه، اپتیک لایه‌های نازک، اپتیک موج، اپتیک هندسی،
 اصول طراحی دستگاههای اپتیکی، الکترومغناطیس ۱، فیزیک قطعات نیمه رسانا، فیزیک مدرن، انقلاب اسلامی و ریشه‌های ان، ایمنی لیزر، پردازش نوری علائم و تصاویر، پروژه، تاریخ اسلام، تداخل سنجی،تربیت بدنی 2، ریاضی عمومی ۱ ریاضی عمومی ۲، ریاضی مهندسی، زبان تخصصی، زبان خارجی، شناخت سیستمهای اپتومکانیکی، شیمی عمومی ۱، طراحی و ساخت لایه‌های نازک اپتیکی، فارسی، فن‌آوری ساخت قطعات اپتیکی، فیزیک ۱ مدارهای مجتمع نوری، معادلات دیفرانسیل، معارف اسلامی ۲، کارآموزی، کارگاه طرحی رایانه‌ای دستگاه‌های اپتیکی، کنترل کیفیت در فن‌آوری اپتیک، فیزیک ۲، لیزرهای حالت جامد، لیزرهای قدرت، لیزرهای گازی، متون اسلامی، محاسبات عددی، کاربرد رایانه در اپتیک و لیزر تکنیک خلاء، چشمه‌ها و آشکارسازها، روش های ریاضی در اپتیک.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

 

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...