معرفی رشته کاردانی پزشکی هسته ای

معرفی رشته کاردانی پزشکی هسته ای

مقدمه:

امروزه با توجه به ابعاد گسترده علم پزشكی، علم پزشكی هسته ای در تشخیص و درمان بیماری ها ارزش بالایی را كسب نموده است و به دلیل اهمیتی كه استفاده از اشعه یونیزاسیون و رادیو داروها در امر تشخیص و درمان و تحقیق بیماری ها دارد، تربیت افرادی كه آشنا به كاربرد این علم و استفاده از آن در علم پزشكی باشند، از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

از همین روی و در اجرای بند 12 و اصل 3 و اصل 29 و 30 و بند 1 اصل 43 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، باید به موازات تربیت پزشكان متخصص و متعهد به تربیت سریع كاردانان ماهر در رشته پزشكی هسته ای نیز همت گماشت.

تعریف کاردانی پزشکی هسته ای و هدف آن

در كاردانی پزشكی هسته ای با در نظر گرفتن آشنایی دانشجویان این رشته با كاربرد چشمه های باز رادیو داروها در تشخیص و درمان بیماری ها فارغ التحصیلان این دوره آموزشی می توانند در مراكز بهداشتی و درمانی سراسر كشور، زیر نظر متخصصین این رشته كلیه خدمات پزشکی لازم را انجام دهند.

طول دوره كاردانی پزشكی هسته ای و شكل نظام آموزشی آن:

متوسط طول دوره كاردانی پزشكی هسته ای دو سال می باشد و نظام آموزشی كاردانی پزشكی هسته ای مطابق آیین نامه آموزشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مصوب شورای برنامه ریزی است:

همچنین دروس رشته کاردانی پزشکی هسته ای بصورت نظری و عملی و كار آموزی در عرصه ارائه می گردد كه در طی جلسات متعدد هفتگی، آموزش مورد نظر انجام می گیرد.

ضرورت و اهمیت رشته کاردانی پزشکی هسته ای

با توجه به گسترش روز افزون روش های پزشكی هسته ای در تشخیص و درمان بیماری ها و نیز توسعه مراكز آموزشی و بخش های پزشكی هسته ای در سراسر كشور در راستای اجرای دستورات صحیح متخصصین این رشته نیاز به تربیت كاردان تكنولوژی پزشكی هسته ای احساس شدو لذا رشته کاردانی پزشکی هسته ای تاسیس گردید.

معرفی دروس رشته كاردانی پزشكی هسته ای در طی مدت تحصیل:

فارسی، آمار و ریاضی، آناتومی (تشریح انسانی )، اخلاق پزشکی، اخلاق و تربیت اسلامی، اصطلاحات و كلیات پزشكی، اصول تاریكخانه و ارزیابی تصاویر، اصول كامپیوتر، بافت‌شناسی و آسیب‌شناسی، تربیت بدنی1، حفاظت در برابر پرتوها، دوزیمتری پرتوها، رادیو بیوشیمی و رادیوفارماكولوژی، رادیوبیولوژی، روش های پزشكی هسته ای 1 ، روشهای پزشكی هسته ای 2، زبان خارجی، شناخت دستگاه های پزشكی هسته ای، فیزیك تشعشع و مواد رادیواكتیو، فیزیولوژی انسانی و فیزیوپاتولوژی، فیزیک عمومی، كارآموزی در عرصه بیمارستانی، كمك های اولیه و مراقبت از بیمار، معارف اسلامی 1

توانمندی های لازم  فارغ التحصیلان تكنولوژی پزشكی هسته ای                              

فارغ التحصیلان دوره فوق دیپلم تكنولوژی پزشكی هسته ای باید مهارت های نظری و عملی که در زیر شرح داده می شود را طی دوران تحصیل خویش فراگرفته باشند.

الف) یادگیری نظری تشعشعات یون ساز (اشعه ایكس و ذرات باردار، اشعه گاما) و چگونگی تولید آن، مواد رادیواكتیور و قوانین مربوط به آن ب) قابلیت انجام تكنیك های مختلف تشخیصی و درمان زیر نظر مستقیم پزشك متخصص پزشكی هسته ای ج) فراگیری راه های متفاوت حفاظت در برابر تشعشعات یون ساز.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل
در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...