گذری بر معرفی رشته تکنولوژی مرتع و آبخیزداری

گذری بر معرفی رشته تکنولوژی مرتع و آبخیزداری

مقدمه:

بیش از نیمی از وسعت کشور ایران، شامل حوزه‌های آبخیز، مراتع طبیعی و بیابان است و بیشتر این حوزه‌های آبخیز، مراتع طبیعی و بیابان‌ها در معرض فرسایش آبی، بادی و چرای مفرط دام‌ها قرار دارند. پیشگیری از این روند تخریبی و بیابان‌زدایی و احیاء و اصلاح مراتع، به طرح‌هایی مناسب با موقعیت و وضعیت منطقه نیاز دارد و البته باید مجریان چنین طرح‌هایی افرادی کاردان و کارآزموده باشند. هدف مهندسی منابع طبیعی گرایش مرتع و آبخیزداری تربیت کارشناسانی است که بتوانند طرح‌های مورد نظر را ارائه نمایند و رشته تکنولوژی مراتع و آبخیزداری مجریان این طرح‌ها را تربیت می‌کند.

افرادی که اطلاعات علمی و فنی لازم را در زمینه علوم گیاهی، بیابان‌زدایی، حفاظت، عوامل اقلیمی، آب و خاک، عوارض زمین، علل تخریب و انحطاط مراتع و فرسایش حوزه‌های آبخیز، اصلاح و احیاء مراتع دارند، خواهند توانست مجری طرح‌های آبخیزداری و تثبیت فیزیکی و بیولوژیکی ریگ‌های روان و طرح‌های مرتعداری باشند که به وسیله مهندسین ذیربط تهیه و تدوین میش ود.

معرفی درس‌های رشته تکنولوژی مرتع و آبخیزداری در طی دوران تحصیل:

معرفی دروس پایه رشته تکنولوژی مرتع و آبخیزداری:

فیزیک و هواشناسی، گیاه‌شناسی عمومی، شیمی عمومی، ریاضیات عمومی، شناخت و حمایت محیط زیست، خاک‌شناسی عمومی، اکولوژی،‌ مسّاحی و نقشه‌برداری، زیست‌شناسی.

معرفی دروس اصلی رشته تکنولوژی مرتع و آبخیزداری:

جامعه‌شناسی روستایی، درخت‌ها و درختچه‌های ایران، ترویج و آموزش منابع طبیعی، اقتصاد منابع طبیعی، حفاظت آب و خاک، مرتعداری، زمین‌شناسی، آشنایی با عکس‌های هوایی.

معرفی دروس تخصصی رشته تکنولوژی مرتع و آبخیزداری:

کارتوگرافی، اصول مدیریت آب و خاک، کلیات ارزیابی و اصلاح مراتع،شناسایی گیاهان مرتعی، اصول آبخیزداری در مناطق نیمه خشک، هیدرولوژی مقدماتی، کلیات اکوسیستم بیابان، کارآموزی.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...