منتخب نکات آموزشی برتر برای انتخاب رشته آزمون سراسری

منتخب نکات آموزشی برتر برای انتخاب رشته آزمون سراسری

قسمت آخر- نکات مهم انتخاب رشته کنکور سراسری

در این گزارش مطالبی در مورد نحوه انتخاب رشته و مفاهیم به کار برده شده در دفترچه راهنمای انتخاب رشته از قبیل دوره های روزانه و دوره های شبانه، دوره های نیمه حضوری، دوره های مجازی یا آموزش الکترونیکی، رشته های تحصیلی مناطق محروم، دوره های بین المللی، دوره های دانشگاه پیام نور و رشته های تحصیلی مؤسسات غیر انتفاعی تشریح می گردد.

در ادامه مطالبی که در مورد انتخاب رشته آورده شده است و پس از تشریح علل انتخاب رشته، اکنون به تشریح نکاتی در مورد انتخاب نام دانشگاه و برخی مفاهیم آمده در دفترچه راهنمای انتخاب رشته تحصیلی برای انتخاب رشته موفق در کنکور می پردازیم.

بعد از کسب اطلاعات در مورد نام رشته و شهر محل تحصیل رشته و نام دانشگاه و نیز آشنایی با دوره های مختلف آموزشی و تفاوت آنها با همدیگر و مزایا و معایب آنها نسبت به هم و کسب اطلاعات در مورد کارنامه علمی دریافتی و مفاهیم درج شده در آن باید گفت که، برخی از داوطلبان آزمون سراسری به ‌دلیل عدم توجه به برخی از ضوابط و نکات در زمان انتخاب رشته، مشکلاتی برای خود و خانواده‌هایشان ایجاد می‌کنند که اغلب این مشکلات قابل حل نیستند. این ضوابط و نکات به‌طور خلاصه و مختصر در چند قسمت ذکر می شوند که در اینجا به بخش پایانی این نکات اشاره می شود:

- توصیه می شود که در زمان انتخاب رشته به شرایط خاص هر دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی (امکانات، خوابگاه، دوری از محل اقامت وسایر مواردی که باید مد نظر قرار بگیرند) و نیز به توضیحات درج شده در ستون ملاحظات مقابل هر یک از رشته‌ها، توجه نمایید.

- تلاش نمایید نمرات اکتسابی و رتبه‌ خود را در نظر گرفته و با توجه به واقعیت‌های موجود و نه از روی بخت و اقبال و خیال پردازی انتخاب رشته نمایید، چراکه ممکن است انتظارات بالا و انتخاب رشته به دور از حقیقت واقعی رتبه و تراز موجب از دست رفتن موقعیت های خوب شما گردد.

- سعی کنید که در مورد رشته‌هایی که به آن‌ها علاقه دارید، تحقیق کافی انجام دهید و اطلاعات لازم را جمع آوری نمایید، چراکه ممکن است رشته‌هایی که طرف علاقه شما هستند با خصوصیات شخصی‌تان (از نظر فیزیکی، روانی و غیره) سازگار نداشته باشند .

- رشته‌ها را با توجه به توان علمی و استعداد تحصیلی خود انتخاب نمایید تا در صورت قبولی احتمالی، با معضلات و مشکلاتی مانند عدم توانایی در کسب نمرات لازم در امتحانات دانشگاه و در نتیجه مشروط و اخراج شدن و یا تغییر رشته، رو به رو نگردید .

- در مورد غالب مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، تغییر رشته و یا انتقال از یک رشته در مؤسسه‌ غیرانتفاعی، به رشته‌ دیگر و یا مؤسسه‌ غیرانتفاعی دیگر، ممکن نخواهد بود.

- همچنین تکرار کدرشته در برگه انتخاب رشته و انتقال پذیرفته‌شدگان دانشگاه پیام نور به سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مجاز نخواهد بود.

- دقت کنید که تکرار کدرشته‌ها در فرم انتخاب رشته‌های تحصیلی، به هیچ عنوان تاثیری بر روی شانس قبولی داوطلب در کدرشته‌ انتخابی تکراری، نخواهد داشت.

- توجه نمایید که اولویت انتخاب رشته به علاقه داوطلب بستگی دارد و درج کدرشته‌ای در اولویت اول یا آخر، شانس را در قبولی در آن رشته تغییر نخواهد داد.

- باید در انتخاب رشته‌های تحصیلی دارای شرایط خاص (بورسیه‌ها) دقت لازم را مبذول دارید و ضوابط مربوطه را نیز در نظر بگیرید و در صورتی‌که جزء معرفی‌شدگان این رشته‌ها قرار بگیرید، بایستی کد این رشته‌ها را با اولویت‌های درج شده در دفترچه‌ شماره‌ 2 انتخاب رشته تحصیلی انتخاب نمایید.

- در انتخاب کدرشته‌های تحصیلی مربوط به دانشگاه پیام نور به ضوابط مربوطه توجه نمایید، چراکه در صورت عدم رعایت این ضوابط، کدرشته‌های انتخابی غیرمجاز از گزینش نهایی حذف خواهند گردید.

- برخی از دانشگاه‌ها شرایط خاصی دارند (مانند دانشگاه‌های شاهد)، در انتخاب رشته‌های این‌گونه دانشگاه‌ها شرایط مربوط به آن‌ها را با دقت مطالعه نموده و در صورت دارا بودن یا سازگاری با شرایط درج شده برای این رشته ها به انتخاب آنها بپردازید.

- همچنین شرایط تحصیل و تشکیل کلاس‌ها در رشته‌های تحصیلی دوره‌های نیمه‌حضوری دانشگاه‌ها همانند دانشگاه پیام نور می باشد.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

 

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...