درآمدی بر معرفی رشته مهندسی خط و سازه های ریلی

درآمدی بر معرفی رشته مهندسی خط و سازه های ریلی

مقدمه:

رشته ای که در زمینه طراحی‌ هندسی‌ مسیر و ‌ روسازی‌ و  زیرسازی راه‌آهن‌ و سازه‌های‌ فنی‌ گوناگون‌ مانند تونل‌،  دیوار، پل‌و ترانشه‌ مطالعه‌ می‌کند، رشته مهندسی خط و سازه های ریلی می باشد. این رشته با وجود نقاط‌ مشترکش با مهندسی‌ عمران‌، تفاوت های بسیاری‌ نیز با این رشته‌ ‌ دارد. بعنوان‌ مثال‌ در رشته‌ مهندسی‌ عمران‌ اطلاعاتی‌ در رابطه با هیدرولیک‌، هیدرولوژی ‌ و سازه‌های‌ آبی‌ داده‌ می‌شود و این در حالی می باشد که‌ یک‌ مهندس‌ خط‌ و سازه‌های ریلی به‌ این‌ اطلاعات‌ نیازی ندارد اما در عوض‌ می بایست در زمینه‌ ناوگان‌ و مسیر حرکت‌ دروسی‌ را مطالعه نماید همچنین‌ در زمینه‌ روسازی‌ و زیرسازی‌ راه‌آهن‌ و ابنیه‌ فنی‌ این‌ مسیر نیاز است‌ که‌ اطلاعات‌ تخصصی‌ داشته‌ باشد زیرا ابنیه‌ فنی‌ که‌ در خطوط‌ راه‌آهن‌ استفاده می شوند، تحت‌ تأثیر نیروهای‌ دینامیکی‌ قرار می‌گیرند این در حالی می باشد، که‌ سازه‌های‌ متداول این رفتار را ندارند.   

توانایی های مورد نیاز در رشته مهندسی خط و سازه های ریلی:

یک دانشجوی‌ سازه‌های ریلی‌ می بایست جدی ‌، مقاوم ‌و  سخت‌کوش باشد‌ و آمادگی‌ کار در هر شرایطی‌ را دارا باشد زیرا‌ کار اصلی‌ یک‌ مهندس‌ خط‌ و ابنیه‌ در دشت‌، بیابان‌، کوهستان‌و  کویر می باشد‌ و افرادی که این کار و رشته را انتخاب می نمایند می بایست به کارهای‌ اجرایی‌ علاقه داشته باشند.

معرفی درس‌های‌ رشته مهندسی خط و سازه های ریلی:

معرفی دروس‌ پایه‌ رشته مهندسی خط و سازه های ریلی:

ریاضی‌ مهندسی‌، محاسبات‌ عددی‌، شیمی‌ عمومی‌، معادلات‌ دیفرانسیل‌، برنامه‌سازی‌ کامپیوتر، ریاضی‌، فیزیک‌ ، استاتیک.

معرفی دروس ‌اصلی‌ و تخصصی رشته مهندسی خط و سازه های ریلی:

مبانی‌ سیر و حرکت‌ قطار، تحلیل‌ سازه‌ها ، نقشه‌برداری‌ و عملیات‌، ابنیه‌ مسیر، تونل‌سازی‌، ماشین‌های‌ ریلی‌، ایستگاه‌ راه‌آهن‌، نگهداری‌ خطوط‌، متره‌ و برآورد پروژه‌، مقاومت‌ مصالح‌، مبانی‌ ارتباطات‌ و علائم‌، مصالح‌ ساختمانی‌، سازه‌ فولادی‌، سازه‌های‌ بتن‌ آرمه‌، رسم‌ فنی‌ و نقشه‌کشی‌، دینامیک‌، مکانیک‌ خاک‌، تکنولوژی‌ بتن‌، روسازی‌ راه‌آهن‌ ، نقشه‌برداری‌ مسیر و عملیات‌مبانی‌ مهندسی‌ برق‌، طراحی‌ مسیر، هیدرولوژی‌ مهندسی‌، مقررات‌ عمومی‌ حرکت‌، زیرسازی‌ مسیر، ، پل‌های‌ راه‌آهن، دستگاه‌ خطوط‌، پروژه‌ طراحی‌ مسیر، بوژی‌ و لکوموتیو، پروژه‌ پل‌های‌ راه‌آهن‌.

موقعیت شغلی رشته مهندسی خط و سازه های ریلی:

بازار کار رشته مهندسی خط و سازه های ریلی همانند مهندسی ماشین‌های ریلی می باشد البته با این تفاوت که فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی خط و سازه های ریلی قادر می باشند علاوه بر صنعت راه‌آهن، موقعیت شغلی یک مهندس عمران را نیز دارا باشند.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...