معرفی رشته راهنمایی و مشاوره با دیدی اجمالی

معرفی رشته راهنمایی و مشاوره با دیدی اجمالی

مقدمه:

داشتن یک زندگی آرام،‌ شیرین و بدون تنش‌های عصبی بزرگترین آرزوی هر شخصی است. آرزویی که دست‌یابی به آن بسیار دشوار به نظر می رسد، بدان دلیل که امروزه افزایش مشکلات و پیچیدگی و آمیختگی آنها با یکدیگر، انسان‌ها را بیش از زمان‌های گذشته در برابر شرایط سخت،‌ نامساعد و پرتنش قرار می‌دهد تا جایی که انواع فشارهای روانی جزئی جدا نشدنی از زندگی روزمره بسیاری از ما شده است و این یعنی، ایجاد روابط سالم و صمیمانه با همنوعان، داشتن زندگی پرثمر و تحقق نیروهای بالقوه‌ای که در وجود تک‌ تک انسان‌ها به امانت گذاشته شده است،‌ به راحتی امکان‌پذیر نیست.

و اما تکلیف چیست؟‌ آیا می‌توان منتظر ماند تا تمامی مشکلات حل شده و سپس در مسیر زندگی گام برداشت؟‌ یا اینکه باید از دشواری‌ها و مشکلات زندگی هراس نداشت و حتی از شکست پلی برای پیروزی ساخت؟بدون تردید تمام افراد باید راه دوم را انتخاب نمایند و برای پیشگیری از فشارهای روانی از راهنمایی کارشناسان مشاوره و راهنمایی برخوردار شوند.

این افراد می‌توانند مردم را برای رسیدن به یک بهداشت همگانی در مقابل بیماری‌های روحی و روانی واکسینه نمایند. رشته راهنمایی و مشاوره یکی از رشته‌های گروه علوم انسانی محسوب می شود که جنبه کاربردی دارد و دروس آن بیشتر در زمینه رشد، ابعاد مختلف شخصیت آدمی و پیشگیـری از مشکلات و اختلالات بخصـوص مشکلات دانش‌آموزان و نوجوانان تنظیم شده است. وظیفه مشاور‌ آموزش‌ به‌ افراد است تا دچار بحران‌های‌ روحی‌ نگردند و راه‌ پیشرفت‌ و تکامل‌ را راحت‌تر و سریع‌تر بپیمایند. قسمت دیگر وظایف یک مشاور‌ شامل‌ حال‌ افرادی‌ می‌شود که‌ دچار بحران‌ شده‌اند و اکنون‌ نمی‌دانند که‌ چگونه‌ باید از بحران‌ مورد نظر عبور نموده‌ یا با آن‌ کنار بیایند و در اینجا مشاور به‌ فرد مراجعه‌ کننده‌ یاری می رساند تا بتواند بر بحران‌ موجود غلبه‌ نماید. گفتنی است که مشاوره‌ بیشتر جنبه‌ کاربردی‌ دارد و از تحقیقات‌ و داده‌های‌ روانشناسی‌ برای‌ حل‌ مشکلات‌ مردم‌ یاری‌ می‌گیرد.

توانمندی های‌ لازم  فارغ التحصیل رشته راهنمایی و مشاوره:

خوب‌ سخن‌ گفتن‌ و خوب‌ گوش‌ دادن‌ دو خصوصیت‌ مهم‌ و ضروری‌ برای‌ دانشجوی‌ رشته‌ مشاوره‌ است‌. یک‌ مشاور باید بتواند با صبر و بردباری‌ و آرامش‌ درونی‌ خود، فضای‌ مناسبی‌ برای‌ مراجعه‌ کننده‌ فراهم نماید و به‌ او اجازه‌ دهد که‌ خود را تخلیه‌ نموده‌ و دغدغه‌های‌ ذهنی‌ خویش‌ را بیان‌ نماید. یک‌ مشاور خوب‌ باید از مسائل‌ اقتصادی‌، سیاسی‌، اجتماعی‌ و مذهبی‌ جامعه‌ نیز به حد نیاز مطلع باشد.

موقعیت‌ شغلی‌ رشته راهنمایی و مشاوره در ایران:

مشاوره‌ دارای‌ ابعاد متفاوتی است‌ و می‌توان‌ برای‌ انتخاب‌ رشته‌ تحصیلی‌، شغل‌یابی‌، نحوه‌ ارتباط‌ در یک‌ محیط‌ صنعتی‌،ازدواج‌، نحوه‌ ارتباط‌ اعضای‌ خانواده‌ یا نحوه‌ روبرو شدن‌ با بحران‌های‌ دوران‌ نوجوانی‌ و جوانی‌ از خدمات مشاور بهره مند شد. امروزه‌ شغل‌ مشاوره‌ یکی‌ از شغل‌های‌ تعریف‌ شده‌ در آموزش‌ و پرورش‌ است و هر مدرسه‌ در مقطع‌ متوسطه‌ یا پیش‌دانشگاهی‌ حداقل‌ به‌ یک‌ مشاور نیازمند است، بنابراین‌ کمبود کارشناس‌ در رشته‌ مشاوره‌ محسوس است، در ضمن‌ یک‌ مشاور می‌تواند به‌ غیر از آموزش‌ و پرورش‌ در بهزیستی‌مراکز بازپروری، زندان‌ها، کمیته‌ امداد و فرهنگسراها  به‌ فعالیت های مشاوره‌ ای همت گمارد.

معرفی درس‌های‌‌ رشته راهنمایی و مشاوره در طی‌ تحصیل:

معرفی دروس‌ پایه‌ و اصلی‌ رشته راهنمایی و مشاوره:

مبانی‌ جامعه‌شناسی‌، انسان‌ از دیدگاه‌ اسلام‌، روان‌شناسی‌ عمومی‌، ریاضیات‌ پایه‌راهنمایی‌ و متوسطه‌، جامعه‌شناسی‌ آموزش‌ و پرورش‌، اختلالات‌ یادگیری‌، آسیب‌شناسی‌ اجتماعی‌ ، اصول‌ فلسفه‌ آموزش‌ و پرورش‌، آمار توصیفی‌، آموزش‌ و پرورش‌ ابتدایی‌، روان‌شناسی‌ از دیدگاه‌ دانشمندان‌ اسلامی‌، آمار استنباطی‌، روش‌ها و فنون‌ راهنمایی‌ و مشاوره‌، مبانی‌ راهنمایی‌ و مشاوره‌، روان‌شناسی‌ رشد، روش‌ تحقیق‌ در علوم‌ تربیتی‌ و مشاوره‌، فیزیولوژی‌ انسان‌ (اعصاب‌ و غدد)، سنجش‌ و اندازه‌گیری‌ در علوم‌ تربیتی‌ ، روش‌ها و فنون‌ تدریس‌، نماد خانواده‌ در اسلام‌ و ایران‌، روان‌شناسی‌ شخصیت‌، روان‌شناسی‌ تربیتی‌، مقدمات‌ مدیریت‌ آموزشی‌، روان‌شناسی‌ یادگیری‌، تولید و کاربرد مواد آموزشی‌، مبانی‌ کامپیوتر، آسیب‌شناسی‌ روانی‌، روان‌شناسی‌ و آموزش‌ افراد استثنایی‌، بازی‌ درمانی‌، مسائل‌ جوانان‌ و نوجوانان‌، روان‌شناسی‌ اجتماعی‌ ، بهداشت‌ روانی‌.

معرفی دروس‌ تخصصی رشته راهنمایی و مشاوره:

مددکاری‌ اجتماعی‌ در مشاوره‌، راهنمایی‌ و مشاوره‌ تحصیلی‌، کاربرد آزمون‌های‌ تشخیصی‌ و شخصیت‌ در مشاوره‌، راهنمایی‌ و مشاوره‌ شغلی‌، کاربرد آزمون‌های‌ روانی‌ (هوش‌، استعداد، رغبت‌)، نظریه‌ مشاوره‌ و روان‌درمانی‌، راهنمایی‌ و مشاوره‌ گروهی‌، مشاوره‌ خانواده‌، متون‌ تخصصی‌ زبان‌، پروژه‌ تحقیقاتی‌، روش‌های‌ تغییر و اصلاح‌ رفتار، تمرین‌ عملی‌ مشاوره‌ (فعالیت‌های‌ راهنمایی‌)، تمرین‌ عملی‌ مشاوره‌ (فعالیت‌های‌ مشاوره‌ای‌).

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...