معرفی رشته رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی با نگاهی اجمالی

معرفی رشته رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی با نگاهی اجمالی

مقدمه:

در کشورهای پیشرفته 70% کودکان، تحت پوشش مراکز پیش‌دبستانی قرار دارند و این در حالی است که این رقم در کشور ما تنها 8% می باشد و علت آن استقبال کشورهای توسعه یافته از مراکز پیش‌دبستانی است، چراکه امروزه روانشناسان و متخصصان علوم تربیتی بر این عقیده استوارند که شخصیت اصلی انسان، در چهار سال اول زندگی او شکل می‌گیرد و در همین محدوده سنی است که کودک باید تحت تعلیم و تربیتی عمیق و همه‌جانبه قرار بگیرد تا به رشد کامل جسمی، روحی و عاطفی دست پیدا کند. در این بین، مراکز پیش‌دبستانی با ایجاد امکانات آموزشی،‌ پرورشی، اجتماعی و رفاهی، قادرند شرایط لازم را برای رشد همه جانبه کودکان فراهم آورند. و علت اهمیت  مراکز پیش دبستانی در این است که این مراکز اولین محیط اجتماعی و در واقع پل ارتباطی بین خانه و اجتماعی بزرگترکه کودک به آن تعلق دارد، محسوب می شوند. در این مراکز، آگاهی‌های اجتماعی کودک پرورش می یاید و با بهره مندی از روش‌های غیرمستقیم آموزشی، فرصتی برای یادگیری گسترده تر، پربار‌تر و همه جانبه‌تر پیدا می‌نماید. این روش آموزشی بر روحیه جستجوگر، فعال و کنجکاو کودک انطباق پذیرتر بوده و سازگاری بیشتری دارد و در او انگیزه یادگیری و اکتشاف می آفریند.

بنابراین و با توجه به مطالب گفته شده، رشته رشد و پرورش کودکان پیش‌دبستانی با توجه به همین ضرورت و نیاز به داشتن مربیانی مجرب و توانمند، در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی راه اندازی شده است. گرایش های رشته رشد و پرورش کودکان پیش‌دبستانی در مقطع کارشناسی شامل دو گرایش "کودکان عادی" و "کودکان با نیازهای ویژه" است.

معرفی گرایش کودکان عادی:

اصول اجتماعی، مذهبی و اخلاقی را چگونه باید به کودکان آموخت تا از این لحاظ رشد کامل و همه‌جانبه‌ای داشته باشند؟چگونه باید برای کودکان داستان گفت و یا به آنها شعر آموخت و با آنها بازی به بازی پرداخت؟ هر بازی، سرگرمی و آموزشی در مراکز پیش دبستانی خواهد توانست بر جسم و روان کودک تاثیر به سزایی داشته باشد. به عنوان مثال، کودک با دیدن نمایش‌های عروسکی و بازی با دوستان در قالب نقش بزرگسالان و بیان قصه با نقاشی و معرفی شخصیت‌های واقعی یا غیرواقعی، امکان ورود به دنیای بزرگسالان را پیدا نموده و به اصطلاح فرصت می یابد پایش روی زمین قرار بگیرد. همچنین کارهای هنری در مراکز قبل از دبستان، موجب تکامل ادراک، حافظه، تخیلات، خلاقیت و نیروی عضلانی در کودک می‌شود و امکان کنترل اعمال را برای او میسر می‌سازد. با توجه به موارد گفته شده و خیلی موارد دیگر که در اینجا مجال مطرح کردن آن نیست، نیاز به مربیان متخصصی که از ویژگی‌ها و نیازهای کودکان اطلاع داشته باشند امری اجتناب ناپدیر است.

هدف رشته رشد و پرورش کودکان پیش‌دبستانی گرایش کودکان عادی، تربیت این دسته از مربیان است، افرادی که می توانند در مراکز پیش‌دبستانی وابسته به سازمان بهزیستی، وظیفه آموزش و تربیت کودکان را عهده دار شوند. لازم به ذکر است است که این گرایش نقاط مشترکی با رشته علوم تربیتی گرایش آموزش کودکان دبستانی و پیش‌دبستانی دارد، اما تفاوت رشته علوم تربیتی گرایش آموزش کودکان دبستانی و پیش‌دبستانی با رشته رشد و پرورش کودکان پیش‌دبستانی گرایش کودکان عادی این است که گرایش مربوط به رشته علوم تربیتی در دو حیطه کودکان دبستانی و پیش‌دبستانی فعالیت می نماید و مربیان مورد نیاز آموزش و پرورش را در این دو حیطه تربیت می‌کند، اما رشته رشد و پرورش کودکان پیش‌دبستانی گرایش کودکان عادی، زیر نظر سازمان بهزیستی کشور است و تنها به تربیت مربیان دوره پیش‌دبستانی می پردازد.

معرفی گرایش کودکان با نیازهای ویژه :

اطلاع از قابلیت‌های کودکان در سنین پیش از دبستان، ناتوانی‌ها و  توانایی‌ها آنها به طور چشمگیری در موفقیت‌های بعدی و پیشگیری از اختلالات تاثیر خواهد داشت. بنابراین در این دوران یکی از مهمترین خدماتی که مربی می‌تواند ارائه دهند، تشخیص ویژگی های کودکان تحت مراقبت خود، از نظر رفتارهای فیزیکی و ذهنی است، چراکه یک مربی در زمانی طولانی و در موقعیت‌های بسیار طبیعی کودکان را نظاره گر است و چنانچه تفاوتی جدی و زیربنایی درکودک وجود داشته باشد، قادر خواهد بود این اختلالات را در زمینه‌های متعدد، پیش از اینکه جدی‌تر شوند، تشخیص داده و زمینه را برای کمک‌های لازم توسط متخصصان مربوطه به نحو معتبر فراهم سازد.

اهمیت این مسأله زمانی آشکار می شو که چنانچه ناتوانی‌‌های کودکان هرچه زودتر شناسایی شود، زودتر تصحیح شده و حتی تشکیل الگوها و عادت‌های نامطلوب و واکنش‌های عاطفی کاهش خواهد یافت. برای مثال، اگر در دوره پیش از دبستان، کودکانی که دچار تنبلی چشم، ناشنوایی یا کم‌شنوایی و اختلال ذهنی هستند،‌ شناخته شوند، در بهبود جسمی، ذهنی و روحی آنها بسیار موثر خواهد بود و والدین نیز دچار تنش و آسیب اجتماعی و عاطفی کمتری می‌گردند، هدف گرایش رشد و پرورش کودکان با نیازهای ویژه، تربیت متخصصانی است که بتوانند در این زمینه به فعالیت پرداخته و نیازهای جامعه ما را مرتفع نمایند.

توانمندی های لازم فارغ التحصیل رشته رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی:

مربی کودکان پیش‌دبستانی بودن، از سخت‌ترین کارها به شمار می رود، چراکه رفتار، طرز صحبت و بیان، نگاه، پوشش، راه رفتن و در کل همه کارهای مربی، در کودک جاودانه نقش می‌بندد و کوچکترین لغزش مربی، بر گروهی از کودکان اثر منفی خواهد گذاشت. از طرف دیگر، مربی کودکان بودن، از بهترین کارها نیز هست، چون که وی با شخصیت و روح انسان‌هایی پر احساس و پر از شور معصومانه سر و کار داشته که بنیان جامعه را می‌سازد. بنابراین، دانشجوی این رشته باید فردی پر انرژی و عاشق کودکان و آشنا با روانشناسی کودک و نیز پاک، صادق، سالم باشد.

وی باید فردی خلّاق و سازنده بوده تا بتواند شیطنت و کنجکاوی کودکان را به بهترین مسیر متمایل کند و از شجاعت و جسارت کودک برای یادگیری، کشف دنیای پیرامون و پرورش هوش و استعداد وی بهره مند شود. به عنوان نمونه، اسباب بازی که در دیدگاه اکثر مردم وسیله‌ای برای گذراندن اوقات فراغت کودک است، می‌تواند تجلی از ابزار شغل و حرفه‌ فردای کودک باشد و نحوه استفاده از آن، حرفه‌ای را به او آموزش می‌دهد، نوع، شکل و رنگ آن، او را با دنیایی از علم فیزیک آشنا می‌کندو در کل این وسیله می‌تواند به او توجه و دقت در مسائل را آموزش دهد. در این بین، یک مربی باید فکری سازنده داشته باشد تا با این وسایل، هم شوق و رغبت کودک را جلب نماید و هم وسیله بازی، خصوصیت آموزشی و پرورشی را در خود داشته باشد و فرهنگی درست و صحیح را نیز به کودک انتقال دهد.

موقعیت‌های شغلی رشته رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی در ایران:

هم اکنون36 هزار مربی، بدون تحصیلات دانشگاهی و تخصص لازم، در مهد کودک‌های کشور به فعالیت مشغولند و این بدان معناست که فرصت های شغلی بسیاری برای فارغ‌التحصیل این رشته وجود دارد، چون که بی تردید هر مرکز پیش‌دبستانی مایل است که از مربیان مجرّب و متخصص بهره مند باشد و کارشناسانی که قادر باشند سطح کیفی مرکز را در حد قابل توجهی بالا ببرند.

همچنین فارغ‌التحصیل رشته رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی قادر خواهد بود به عنوان کارشناس تهیه مواد و وسایل آموزشی و کمک آموزشی، در مراکز پیش‌دبستانی و نیز به عنوان کارشناس آموزش و برنامه‌ریزی در سازمان بهزیستی کشور، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مراکز کودکان استثنایی به فعالیت بپردازد.

معرفی درس‌های رشته رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی در طول دوران تحصیل:

معرفی دروس مشترک در گرایش های رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی:

عوامل اجتماعی در رشد و پویایی گروهی، روش‌های مصاحبه،اصول و مبانی آموزش و پرورش، روانشناسی رشد، آسیب‌شناسی روانی کودک، آموزش و پرورش تطبیقی، روانشناسی عمومی، روش‌ها و فنون تدریس، کمک‌های اولیهمقدمات برنامه ریزی آموزشی و درسی، ، روانشناسی تربیتی، بهداشت روانی و مسائل خانواده، آموزش و پرورش کودکان استثنایی، مقدمات تکنولوژی آموزشی، روش‌های آماری در علوم تربیتی، سنجش و اندازه‌گیری در علوم تربیتی، روانشناسی بازی، سنجش و اندازه‌گیری در علوم تربیتی، آشنایی با کامپیوتر، بهداشت و تغذیه مادر کودک، بیماری‌های کودکان، اختلالات رفتاری و روش‌های تغییر و اصلاح رفتار کودکان، مدیریت مراکز پیش‌دبستانی، آشنایی با مفاهیم ریاضیات و علوم پیش‌دبستانی، کاردستی و مهارت‌های فنی، کارورزی، مشاوره کودک، آموزش مهارت‌های اجتماعی و اخلاق به کودکان، آموزش هنر به کودکان، قصه‌گویی و نمایش خلاق، جامعه‌شناسی عمومی، حقوق کودک، مقدمات روش تحقیق در علوم تربیتی، برنامه‌ریزی در دوره پیش‌دبستان، مسائل ژنتیک، مقدمات تکنولوژی آموزشی، روش‌های آماری در علوم تربیتی، ارتباط و آموزش خانواده، آموزش و پرورش پیش‌دبستانی.

معرفی دروس تخصصی گرایش کودکان عادی:

حرکات ورزشی و سرودهای خاص کودکان، رشد و پرورش زبان و مهارت‌های کلامی، ادبیات کودکان، کارورزی، طرح پژوهشی مقدماتی.

معرفی دروس تخصصی گرایش رشد و پرورش کودکان با نیازهای ویژه:

آشنایی با اختلالات رشد روانی ـ حرکتی کودکان عادی و استثنایی، شناخت کودکان، آشنایی با بهداشت روانی معلولین و خانواده آنها، اختلالات گویایی و روش‌های اصلاح در کودکان و نوجوانان، آشنایی با روانشناسی کودکان فزون کنش و کمرویی در کودکان پیش‌دبستانی و روش‌های اصلاح، کارورزی، طرح پژوهشی مقدماتی.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...