درآمدی بر معرفی رشته ی كتابداری درشاخه پزشكی

درآمدی بر معرفی رشته ی كتابداری درشاخه پزشكی

مقدمه:

هر سال 7000 عنوان نشریه پزشکی و صدها کتاب در زمینه‌های پزشکی و پیراپزشکی در سراسر جهان انتشار می یابد: اثاری که اخرین داده‌های پزشکی در ان یافت می شود. به همین دلیل تمامی دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی بخصوص متخصصان رشته های مرتبط باید با دسترسی به  کتب مورد نظر، دانش خود را به روز رسانی کنند و از  تمامی اکتشافات و اختراعات مرتبط با رشته تخصصی خود، اطلاع حاصل کنند.. البته حجم آثار پزشکی و پیراپزشکی که در قالب نشریه، نوار، کتاب، لوح فشرده و ... ثبت شده اند،به حدی میباشند که  متخصصان مورد نظر به تنهایی نمیتوانند مطالب مورد نظرشان را از میان این حجم مطالب پیداکنند. این کار فقط از عهده ی متخصصان کتابداری پزشکی برمی اید: افرادی که در رشته کتابداری پزشکی، به ساماندهی ، مجموعه‌سازی و گسترش اطلاعات درشاخه‌های پزشکی و پیراپزشکی و موضوعات وابسته به آن می‌پردازند و اطلاعات پایه در زمینه‌های داروشناسی، بیماری‌شناسی، علوم آزمایشگاهی ، آناتومی،‌ ، بیوفیزیک، بیوشیمی و واژه‌شناسی پزشکی را حاصل میکنند. در واقع می‌توان متخصص این رشته را دستیار پزشک یا بازوی توانمند جراح خواند. زیرا همان طور که یک پزشک برای شناخت و درمان بیماری نیازمند به آزمایش، عکس و مشاهدات بالینی برای تشخیص میباشد، باید از منابع پزشکی نیز برای روز رسانی کردن اطلاعات خود استفاده بکند. بعنوان مثال، یک جراح قبل از عمل کردن یک کیست نادر باید به امار پزشکی مربوط به ان مراجعه کند تا ببیند که آیا برداشتن کیست روشی صحیح میباشد یا نه: البته این امار را باید کتابدار پزشکی در اختیار جراح قرار دهد .

توانایی‌های مورد نیاز:

دو راه برای انتخاب رشته وجود دارد. یکی اینکه در فرم انتخاب رشته، نخست ، رشته ای را انتخاب کنیم که در بورس  معتبر میباشد و در اخر به رشته هایی اختصاص دهیم که اعتبار چندانی ندارند. انتخاب رشته ی دانشگاهی از روی علاقه نیز راه دیگری برای انتخاب میباشد. رشته کتابداری پزشکی نیازمند دانشجویانی میباشد که به این رشته علاقه دارند و همچنین اطلاعات لازم در زمینه ی پزشکی و پیراپزشکی را می دانند و در درس زیست ،زبان انگلیسی،کار با کامپیوتر و نرم افزار نیز حرفی برا گفتن دارند .

اشتغال زایی  در ایران :

افرادماهری که در این رشته فارغ تحصیل میشوند اگر با شبکه های اینترنتی بازیابی اطلاعات پزشکی و کامپیوتر اشنایی داشته باشند به راحتی میتوانند جذب بازار کار شوند. البته لازم به ذکر است در پروژه های تخصصی یا بخش های خصوصی فرصت شغلی بیشتری وجود دارد.

دروس این رشته در طی تحصیل :

ماشین‌نویسی فارسی، ماشین‌نویسی لاتین، تاریخ ادبیات ایران، مبانی جامعه‌شناسی، فیزیک عمومی، شیمی عمومی، کتابخانه و کتابداری، زبان‌پیش‌دانشگاهی، زیست‌شناسی پیش‌دانشگاهی، گزارش نویسی، بیوشیمی، مجموعه‌سازی ، مرجع‌شناسی عمومی فارسی، سازماندهی مواد، تشریح و فیزیولوژی، روانشناسیعمومی، زبان فرانسه، تاریخ تمدن، مرجع‌شناسی تخصصی، حفاظت نگهداری مواد، اداره کتابخانه، آشنایی با صنعت چاپ و نشر، کارآموزی، متون اختصاصی انگلیسی، ، مرجع‌شناسی لاتین، تاریخ عمومی فلسفهاصطلاحات علوم پزشکی و بهداشتی، تاریخ ادبیات جهان، داروشناسی، اصول کار مرجع، بهداشت عمومی، علوم آزمایشگاهی، تاریخ علوم پزشکی، روانشناسی اجتماعی .

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...