درآمدی بر معرفی رشته ارتباط تصویری

درآمدی بر معرفی رشته ارتباط تصویری

مقدمه:

زبان تصویری یا به عبارت دیگر ارتباط تصویری، نه تنها به ساخت علائم و سمبل‌های تصویری می‌پردازد بلکه هنر ارتباط تصویری حیطه بسیار گسترده ای را در بر‌می‌گیرد که از آن جمله می‌توان به نوشتن زیبای کلمات، تهیه آگهی مطبوعاتی، رسم منحنی و نمونه‌های آماری و پوستر، صفحه‌آرایی و ده‌ها مورد دیگر اشاره نمود. به بیانی دیگر کلیه طر‌ح‌هایی که به وسیله چاپ قابل انتشار هستند، طرح گرافیکی می‌باشند. آموزش‌ این‌ هنر در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ هدف‌ رشته‌ ارتباط‌ تصویری می باشد‌. در حقیقت رشته ارتباط تصویری توانایی‌های‌ دانشجویان‌ در امور تبلیغات‌ فرهنگی‌ یا تجاری‌ را ارتقا می‌بخشد که‌ در این میان تبلیغات‌ فرهنگی‌ شامل‌ تصویرسازی‌ ساخت‌ پوستر، کتب‌، تبلیغات‌ برای‌ جراید و نشریات‌ مانند آگهی‌های‌ مطبوعاتی‌ ‌ و صفحه‌آرایی می‌شود و تبلیغات‌ تجاری‌ نیز شامل‌ تبلیغات‌ نمایشگاه‌های‌ بازرگانی‌ مانند غرفه‌سازی‌ و غرفه‌آرایی‌ یا تبلیغات‌ برای‌ کالاهای‌ مختلف‌ می باشد‌. در ضمن‌ ارتباط‌ تصویری‌ شاخه‌های‌ دیگری‌ مانند انیمیشن‌‌، آرم‌سازی و طراحی‌ راهنمای‌ محیطی‌ را نیز در بر می گیرد.

توانایی های لازم در رشته ارتباط تصویری:

دانشجوی‌ رشته ارتباط تصویری می بایست علاوه‌ بر خلاقیت‌، عاشق‌ این‌ کار بوده‌ و طراحی‌ قوی‌ و ماهر باشد. زیرا‌ ‌ اساس‌ کار یک‌ گرافیست‌ طراحی می باشد و در ضمن‌ باید با رنگ‌ به‌ عنوان‌ عامل‌ تکمیل‌کننده‌ فرم‌ آشنایی داشته باشند. همچنین‌ یک‌ طراح‌ باید با شاخه‌های‌ مختلف‌ هنری‌ آشنایی‌ کامل‌ داشته‌ باشد. چون‌ یک‌ گرافیست‌ امکان‌ دارد از تکنیک‌های‌ چاپ‌، اصول‌ و مبانی‌ صنایع‌ دستی،‌ طراحی‌ صنعتی‌، نقاشی‌، خوشنویسی‌، عکاسی در کارش‌ استفاده‌ نماید‌ و پیام‌ مورد نظرش‌ را به‌ مرحله‌ اجرا برساند. بالاخره‌ هنرمند این‌ رشته‌ لازم‌ است‌ با علومی‌ مثل‌ روانشناسی‌، بازاریابی‌ و ادبیات‌ و جامعه‌شناسی آشنایی داشته باشد. چون که یک‌ پیام‌ تبلیغاتی‌ می بایست با توجه‌ به‌ مخاطب‌ آن‌ ساخته‌ شود؛ یعنی‌ باید توجه‌ داشت‌ که‌ مخاطب‌ این‌ پیام‌ از نظر اقتصادی‌ ‌، فرهنگی و خواسته‌ها و علایق‌ در چه‌ سطحی‌ می باشد‌. قابل دکر است که‌ دانشجویان‌ این‌ رشته‌ به‌ صورت‌ نیمه‌متمرکز گزینش‌ می‌شوند؛ یعنی‌ علاوه‌ بر آزمون‌ علمی‌، استعداد و خلاقیت‌ دانشجویان‌ در یک‌ آزمون‌ عملی‌ نیز مورد سنجش قرار می گیرند.

موقعیت‌ شغلی رشته ارتباط تصویری در ایران:‌

فرصت‌های‌ شغلی‌ زیادی‌ برای‌ فارغ‌التحصیلان ارتباط‌ تصویری‌ وجود دارد زیرا تنها بخشی‌ از کار او تبلیغات‌ می‌باشد و این‌ در حالی‌ می باشد که‌ تبلیغات‌ محدوده‌ خاصی‌ ندارند و از تبلیغ‌ یک‌ خودکار گرفته‌ تا تبلیغ‌ یک‌ کالای‌ فرهنگی‌ مانند سینما یا تئاتر در حیطه‌ دانش‌ متخصص ارتباط تصویری قرار میگیرد. از جهتی دیگر طراحی‌ روی‌ جلد کتب‌‌ و تصویرسازی ، تهیه‌ آرم‌ و نشانه‌ و صفحه‌آرایی‌ مجلات‌ و روزنامه‌ها نیز در حیطه‌ کار یک‌ متخصص‌ ارتباط‌ تصویری‌ قرار دارد. در کل‌ باید گفت که‌ در ایران‌ دو شاخه‌ عمده‌ کاری‌ برای‌ یک‌ گرافیست‌ وجود دارد یکی‌ چاپ‌ و انتشارات‌؛ یعنی‌ طرحی‌ که‌ در نهایت‌ با چاپ‌ و تولید انبوه‌ سروکار دارد مثل‌ صفحه‌آرایی‌ مجلات‌ و روزنامه‌ها ، تصویرسازی‌ کتاب‌ و تهیه‌ بروشور و پوستر و دیگری‌ گرافیک‌ تلویزیونی‌ است‌؛ یعنی‌ گرافیست‌ تعیین‌ می‌کند که‌ بعنوان‌ مثال‌ مجری‌ تلویزیون‌ چه‌ لباسی‌ با چه‌ رنگی‌ بپوشد که‌ هم‌ مناسب‌ باشد و هم‌ تفاوت‌ رنگ‌ها در گیرنده‌ها اعم‌ از رنگی‌ یا سیاه‌ و سفید به‌ خوبی‌ مشخص‌ گردد.

معرفی درس ‌های‌ رشته ارتباط تصویری در طی دوران تحصیل:

تجزیه‌ و تحلیل‌ هنرهای‌ تجسمی‌، طرح‌ عملی‌ جامع‌، پروژه‌ نهایی، ‌آشنایی‌ با هنرهای‌ معاصر، آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌، تاریخچه‌ کتابت‌، خوشنویسی‌، عکاسی‌ پایه‌، ارتباط‌ تصویری‌، چاپ‌ دستی‌، هنر و تمدن‌ اسلامی‌، طراحی‌ پایه‌، ، تجزیه‌ و تحلیل‌ آثار ارتباط‌ تصویری‌، مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌، کارگاه‌ حجم‌سازی‌، تصویرسازی‌، کارگاه‌ عکس‌ رنگی (انسان‌،طبیعت‌وطراحی‌) چاپ‌ ماشینی‌، تصویر متحرک.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

 

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...