خلاصه ای از معرفی رشته ادبیات داستانی

خلاصه ای از معرفی رشته ادبیات داستانی

دیباچه:

قصه‌ها تأثیر عظیمی در ساخت و روند زندگی ما داشته‌اند. از همان آغاز، عادت به داستان خواندن را در ما به وجود آوردند و تخیل ما را  گسترش دادند. بال‌های خیالمان را بر همه شهرها و کشورهای دنیا گستردند. شهرها را به ما شناساندند. ما را با مردمانشان آشنا کردند. خوبی‌هایشان را برای ما گفتند و بدی‌هایشان را لعنت کردند.

قصه‌ها به تدریج با ما بزرگ شدند و به تناسب ذهنی ما، پیچیدگی و گسترش و غنای بیشتری یافتند و داستان‌های امروزی را پدید آوردند. مفاهیم ابدی قصه‌ها، در داستان‌ها تکرار شد، جویبار عظیم زندگی از قصه‌ها سر به داستان‌های کوتاه باز کرد و رمان‌ها همچون اقیانوس‌ها به وجود آمدند.

در نتیجه یکی از راه‌های آشنایی با فرهنگ اندیشه و آداب و رسوم و تاریخ اجتماعی جامعه ایرانی، آشنایی با متون داستانی و شناخت و کشف سنت‌های غنی داستان‌نویسی است. رشته ادبیات داستانی بنا بر همین ضرورت ایجاد شده است، زیرا به کمک این رشته می‌توان با سیر فرهنگ، اندیشه و عواطف جامعه ایرانی از رهگذر خواندن متون داستانی آشنا شد و ارتباط میان ادبیات داستانی جدید با سنت‌های داستان‌نویسی قدیم فارسی و چند و چون این ارتباط را کشف نمود.

توانامندی های لازم در رشته ادبیات داستانی :

داشتن ذوق و استعداد نویسندگی، تیزبینی و نکته‌سنجی و صبر و حوصله زیاد،  قدرت تجزیه و تحلیل، علاقه به ادبیات به ویژه ادبیات داستانی برای فعالیت در حیطه ادبیات داستانی لازم است، به ویژه این که ما در این حیطه هنوز در ابتدای راه قرار داریم و باید فردی عاشق و توانمند بود تا بتوان در این وادی وارد شد و باعث شکوفایی ادبیات داستانی گردید.

موقعیت شغلی ادبیات داستانی در ایران :

فارغ‌التحصیلان رشته‌ ادبیات داستانی می‌توانند در نقش کارشناس ادبیات داستانی با فیلم‌نامه نویسان، نمایشنامه نویسان و منتقدان همکاری کنند و یا با بازنویسی و بازآفرینی آثار داستانی قدیم، آثاری نو و امروزی بیافرینند، همچنین وظیفه آموزش مباحث نظری داستان‌نویسی و روش‌های نقد داستان را برعهده بگیرند و با تشکیل کارگاه‌های نقد، به آموزش روش‌های عملی نقد و تحلیل داستان و رمان بپردازند.

معرفی درس‌های رشته ادبیات داستانی در طول تحصیل:

معرفی دروس پایه رشته ادبیات داستانی:

کلیات فلسفه غرب، زبان تخصصی، زبان عربی.

معرفی دروس اصلی رشته ادبیات داستانی:

ادبیات داستانی غرب، کارگاه نقد داستان، بازنویسی و باز آفرینی متون داستانی کهن، تاریخچه رمان و داستان کوتاه فارسی، تاریخچه و نظریه اسطوره و حماسه، تاریخچه و نظریه حکایت، افسانه و رمانس، نظریه داستان، متون داستانی کهن منظوم (حماسی، عاشقانه، عرفانی، اخلاقی و حکمی، نظیره‌ها) شعر روایی معاصر، متون داستانی معاصر (سرچشمه‌ها، دوره اول، دوره دوم، دوره سوم، دوره چهارم، ادبیات عامه پسند، پاورقی‌ها)، داستان کودکان، متون داستانی کهن منثور (عرفانی، تاریخی، دینی، تمثیلی، رمزی ـ عرفانی، تعلیمی)، بررسی عناصر داستان، سبک‌شناسی نثرهای داستانی،متون داستانی عامیانه فارسی،‌ جامعه شناسی رمان، ادبیات عامیانه.

معرفی دروس تخصصی رشته ادبیات داستانی:

مقدمات زبان شناسی، ویرایش، مهارت‌های نوشتاری، کلیات دستور زبان فارسی، کلیات سبک شناسی، جریان‌های فکری در ایران، بلاغت ادبی، مکتب‌های ادبی، نقد ادبی. 

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...