درآمدی بر معرفی رشته خاک شناسی

درآمدی بر معرفی رشته خاک شناسی

مقدمه:

خاک، خاستگاه هستی و میراث بشر برای آیندگان به حساب می آید. علم خاک یا رشته خاک شناسی یکی از رشته های پراهمیت و پرجاذبه در مجموعه رشته های متنوع شاخه کشاورزی می باشد و از آن جا که احتیاجات بشر با تمام تنوع و گوناگونی هایش همه از خاک تأمین می گردد، لذا باید در حفظ  بقای این موهبت الهی که تماما به روش های بهره برداری از آن وابسته است، کوشید.

آشنایی کامل با خصوصیات خاک زمینه استفاده مطلوب و پایدار از آن را  امکان پذیر خواهد نمود. خاک به عنوان یک منبع طبیعی مهم بر ثروت ملت ها و امنیت غذایی هر کشور تأثیر گذاشته ووزندگی هر انسانی بر روی کره زمین از آن متأثر می گردد.

با توجه به اهمیت کشاورزی در ایران و همچنین تنوع خاک ها به عنوان منبع طبیعی مهم برای تولید محصولات کشاورزی و به منظور شناخت و استفاده بهینه از خاک ها در زمینه های مختلف کشاورزی، آب و خاک، مسکن و شهرسازی، جنگل و مرتع، دفع فاضلاب ها، پارک و فضای سبز و نیز در راستای حفظ محیط زیست و جلوگیری از فرسایش و آلودگی خاک، تأمین نیروی متخصص و کارآمد در زمینه های مختلف علوم خاک ضروری و حیاتی به نظر می رسد.

عنوان خاک شناسی در دوره کارشناسی کشاورزی، به رشته ای اطلاق می گردد که با دارا بودن مجموعه ای از علوم و روش ها در زمینه های زیر کارآیی و مهارت های مورد نظر را تأمین نماید:

الف- شناسایی مراحل پیدایش و تکامل خاک ها.

ب- شناسایی روابط خاک و آب و گیاه و عوامل مختلف اقلیمی.

ج- آشنایی با روش های مختلف حفظ و نگهداری، بهبود کیفیت و مدیریت بهینه خاک ها.

د- شناسایی و رده بندی انواع خاک های مورد استفاده در کشاورزی.

معرفی گرایش های رشته خاک شناسی:

گرایش های رشته خاک شناسی در مقاطع تخصصی از نظر موضوعی به گرایش های: بیولوژی خاک، حاصلخیزی خاک، فیزیک خاک، شیمی خاک ، کانی شناسی خاک ، طبقه بندی و ارزیابی خاک تقسیم می گردد.

طول دوره تحصیل در رشته خاک شناسی:

طبق آئین نامه آموزشی دوره کارشناسی مصوب شورای عالی برنامه ریزی، طول دوره کارشناسی رشته خاک شناسی چهارسال می باشد که دانشجویان بطور متوسط قادر خواهند بود این دوره را در مدت زمان ذکر شده بگذرانند، همچنین حداکثر طول زمان تحصیل در دوره کارشناسی خاک شناسی تا 6 سال نیز مجاز خواهد بود. هر سال تحصیلی شامل دو نیسمال بوده که هر نیسمال شامل 16 هفته کامل آموزشی خواهد بود. نظام آموزشی این دوره واحدی بوده و برای هر واحد درسی نظری در هر نیسمال 16 ساعت آموزش کلاسیک در نظر گرفته شده است.

تعداد واحدهای درسی رشته خاک شناسی:

تعداد واحدهای درسی دوره کارشناسی خاک شناسی 135 واحد می باشد به شرح زیر است:

- دروس تخصصی الزامی 41 واحد

- دروس اصلی 30 واحد

- دروس علوم پایه 29 واحد

- دروس عمومی 20 واحد

- دروس گزینه انتخابی 15 واحد

توانمندی های مورد نیاز داوطلب خاک شناسی:

علاقه مندی به طبیعت و علوم وابسته به آن، شرط اصلی برای تحصیل رشته خاک شناسی است، همچنین داوطلبین ورود به این رشته باید از توان و دانش بالا در زمینه های: شیمی، ریاضی، قدرت تجزیه و تحلیل کافی، پشتکار و دقت فراوان و توان جسمی نیز برخوردار باشند، گفتنی است که به غیر از کارهای آزمایشگاهی، بخشی از فعالیت ها به صورت عملیات صحرایی خواهد بود.

صنعت و بازار کار رشته خاک شناسی:

فارغ التحصیلان کارشناسی رشته خاک شناسی می توانند در زمینه های حفاظت و اصلاح اراضی، مشاوره و کارشناسی به منظور برنامه ریزی طرح های عمرانی در زمینه آب و خاک و کشاورزی، طراحی، محاسبه، اجرا و نظارت بر طرح های خاک شناسی به منظور بهره برداری صحیح از اراضی کشاورزی به  فعالیت بپردازند. همچنین فعالیت در بخش های آب و فاضلاب، حفظ محیط زیست، کویر و بیابان زدایی، مرتع، آبخیزداری و آبخوان داری، آموزشکده ها و دانشکده های کشاورزی و نیز آزمایشگاه های بخش خصوصی و هنرستان های کشاورزی، ارائه برنامه های ترویجی در اداره های کشاورزی و مراکز تحقیقاتی مرتبط با آب و خاک کشاورزی از دیگر حوزه های اشتغال فارغ التحصیلان رشته خاک شناسی می باشد.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...