گذری کوتاه بر معرفی رشته کتابداری

گذری کوتاه بر معرفی رشته کتابداری

مقدمه:

کشور ایران با جمعیتی که حدود 48 میلیون نفر از آن را افراد باسواد تشکیل می دهند، کمتر از 1500 کتابخانه عمومی دارد که تعداد کتاب بهترین و بزرگترین آنها به سختی به یک میلیون و پانصد هزار جلد می‌رسد و این در حالی است که کشور آذربایجان که در همسایگی ماست با جمعیتی در حدود جمعیت ایران ده هزار کتابخانه دارد و در کشورهای پیشرفته یک کتابخانه برای آغاز به کار باید 600 تا 700 هزار جلد کتاب داشته باشد. البته در کشور ما جمعیت استفاده کننده از همین حداقل امکانات نیز بسیار اندک است و کتابخانه‌ها در ایران فعالیت چندانی ندارند. در حقیقت کشور ما با این که زمانی مهد تمدن و دانش بوده و بزرگترین کتابخانه‌های عالم و نفیس‌ترین کتب را در کتابخانه های خود داشته است، اکنون در زمینه کتاب و کتابخوانی دچار فقر فرهنگی است و کتابخانه‌ها، مراکز ساکن و ساکتی هستند که فقط در دوران امتحانات دانش‌آموزان یا دانشجویان، قرائت‌خانه آنها شلوغ می‌شود. بی تردید یکی از علت های اصلی این مشکل، نبود کتابداران متخصص و علاقه‌مند در کتابخانه‌های کشور است.

کارشناسانی که آگاه و با تجربه و تحصیل کرده بوده و قابلیت ارزیابی نیازهای کتابخانه واحد تابعه خود را داشته باشند و همچنین در جریان انتشار کتاب‌های جدید و خرید کتاب‌های مناسب قرار داشته باشند. این افراد باید توانایی سازماندهی منابع را داشته و با فهرست‌نویسی مناسب امکان دست‌یابی مراجعین به کتاب‌های مورد نظر را فراهم آورند. هدف رشته کتابداری و اطلاع‌رسانی که در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور ما ارائه می‌گردد، تربیت همین دسته از متخصصان است.

کلیه دروس‌ پایه‌ و اختصاصی‌ در رشته‌ کتابداری‌ (به ویژه دوره‌ کارشناسی‌) بر پایه همین‌ سه‌ وظیفه‌ تدوین‌ شده‌ است، به عبارت دیگر دانشجوی‌ این‌ رشته‌ با منابع‌ و متون‌ آشناست، از خصوصیات‌ انواع‌ مواد انتشار یافته‌ آگاه‌ می‌گردد، محتوای‌ آنها و چگونگی‌ تبدیل‌ اندیشه‌های‌ موجود در ذهن‌ نویسنده‌ به‌ پدیده‌ای‌ عینی‌ و قابل‌ شناسایی‌ را درک‌ می نماید و توانایی‌های‌ رسانه‌های‌ گوناگون‌ را از قبیل‌ کتاب‌ (به‌ معنای‌ محدود)، نوار، لوح‌ فشرده‌، اینترنت‌، ‌مجله‌، روزنامه و مانند آنها را درمی‌یابد. از طرف دیگر دروسی‌ نیز در برنامه‌ این‌ رشته‌ گنجانده شده است که‌ برای‌ شناخت‌ انسان‌، چگونگی‌ شکل‌گیری‌ دانش‌ و معرفت‌ افراد در ذهن‌ آنان‌، تأثیر محیط‌، فرهنگ‌ و جامعه‌ دانسته‌ها و باورهای‌ مردم‌ مفید است‌.

توانایی‌های‌ لازم فارغ التحصیل رشته کتابداری:

رشته‌ کتابداری‌ با دانش‌اندوزی‌ سر و کار دارد. بنابراین‌ هر فردی‌ که‌ دامنه‌ مطالعات‌ و تتبعات‌ او وسیع‌تر باشد، قابلیت‌ پیشرفت‌ بیشتری‌ را در این‌ رشته‌ دارد، فراگیری‌ آهسته‌ و پیوسته‌ و شکیبایی‌ و بردباری‌ در برخورد با اطرافیان‌ و پرسش‌ کنندگان‌ نیز دو ویژگی‌ عمده‌ است‌ که‌ دانشجویان‌ این‌ رشته‌ باید در خود پرورش دهند. اصرار بر تحمیل‌ نظرات‌ خود به‌ دیگران‌ و اجتناب‌ از شنیدن‌ و تحلیل‌ کردن‌ آراء آنان‌، کتابدار را به‌ تدریج‌ در چارچوب‌ بسته‌ و بدون‌ روزنه‌ای‌ حبس‌ می‌کند و سبب‌ می‌شود که‌ نه‌ دیگران‌ تاب‌ تحمل‌ او را داشته‌ باشند و نه‌ او بتواند دیگران‌ را تحمل‌ نماید. (رشته‌ کتابداری‌ از هر سه‌ گروه‌ آزمایشی‌ ریاضی‌ و فنی‌، علوم‌ تجربی‌ و علوم‌انسانی‌ دانشجو پذیرش می نماید.)

موقعیت‌ شغلی‌ رشته کتابداری در ایران‌:

با توجه‌ به‌ پیشرفت‌ سریع‌ جوامع‌ انسانی‌ و افزایش‌ میزان‌ انتشارات‌ در زمینه‌های‌ مختلف‌ دانش‌ بشری‌، ایجاد و گسترش‌ کتابخانه‌ها امری‌ ضروری خواهد بود‌. بنابراین کتابداری‌ یکی‌ از رشته‌هایی‌ است‌ که‌ چشم‌انداز فرصت‌های‌ شغلی‌ آن‌ بسیار روشن‌ می باشد، کتابخانه‌های‌ عمومی‌ در سراسر کشور و کتابخانه‌های‌ مدارس‌ در مقاطع‌ مختلف‌ هنوز چشم‌ به‌ راه‌ کتابدارانی‌ هستند که‌ دوره‌های‌ دانشگاهی‌ را طی‌ نموده‌ باشند، کتابخانه‌های‌ دانشگاهی‌ و تخصصی‌ و مراکز اطلاع‌رسانی‌ نیز هنوز آماده‌ پذیرش‌ فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ کتابداری هستند، البته‌ باید به‌ این‌ نکته‌ نیز توجه‌ داشت‌ که‌ مراکز و کتابخانه‌هایی‌ که‌ در صدد استخدام‌ فارغ‌التحصیلان‌ هستند، افراد شایسته‌تر را ارجح می دانند و این‌ بر دانشجویان‌ است‌ که‌ از آغاز ورود به‌ رشته‌ به‌ خودسازی‌ و گسترش‌ دانش‌ و عمق‌ بخشیدن‌ به‌ مهارت‌های‌ خود بپردازند و از این‌ طریق‌ چشم‌انداز شغلی‌ خود را پیشاپیش‌ رسم کنند.

معرفی درس‌های‌ رشته‌ کتابداری در طی دوران تحصیل:

معرفی دروس‌ مشترک در گرایش‌های کتابداری:

متون‌ اختصاصی‌ فرانسه‌، متون‌ اختصاصی‌ آلمانی‌، تاریخ‌ ادبیات‌ ایران‌، تاریخ‌ ادبیات‌ جهان‌، تاریخ‌ عمومی‌ فلسفه‌، روانشناسی‌ اجتماعی‌، روانشناسی‌ عمومی‌، تاریخ‌ تمدن‌، مبانی‌ جامعه‌شناسی‌، متون‌ اختصاصی‌ انگلیسی‌، متون‌ اختصاصی‌ روسی‌، مواد خدمات‌ کتابخانه‌ برای‌ بزرگسالان‌ نوسواد، مواد خدمات‌ کتابخانه‌ برای‌ کودکان‌ و نوجوانان‌، ماشین‌نویسی‌ فارسی‌ ، متون‌ اختصاصی‌ عربی‌، مرجع‌شناسی‌ عمومی‌ (فارسی‌ و عربی‌)، ساختمان‌ و تجهیزات‌ کتابخانه‌، کتابخانه‌ و کتابداری‌، مجموعه‌ سازی‌، سازماندهی‌ مواد، مواد سمعی‌ و بصری‌، اصول‌ کار مرجع‌ ، گزارش‌ نویسی‌ ، ماشین‌نوسی‌ لاتین‌، اداره‌ کتابخانه‌، مرجع‌ شناسی‌ عمومی‌(لاتین‌)، کارآموزی‌.

معرفی دروس تخصصی گرایش علوم انسانی و اجتماعی رشته کتابداری:

تاریخ ادیان، مبانی کامپیوتر و برنامه‌نویسی، مبانی سازمان و مدیریت، آمار و احتمالات مقدماتی، مبانی علم حقوق، مبانی تاریخ اجتماعی ایران، کلیات علم اقتصاد، جغرافیای شهری و روستاشناسی، روانشناسی کودک و نوجوان، آشنایی با بانک‌های اطلاعاتی.

معرفی دروس تخصصی گرایش فنی و مهندسی رشته کتابداری:

مبانی کامپیوتر و برنامه‌نویسی، تاریخ علوم، زمین‌شناسی، ریاضیات عمومی، آمار و احتمالات، فیزیولوژی عمومی، فیزیک عمومی، شیمی عمومی، آشنایی با بانک‌های اطلاعاتی علوم پایه، برنامه‌نویسی کاربردی. 

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...