نگاهی کوتاه بر معرفی رشته ایمنی شناسی

نگاهی کوتاه بر معرفی رشته ایمنی شناسی

بخاطر پیشرفت های زیاد در چند دهه اخیر در زمینه ایمنی شناسی (Immunology) و انبوه دانش اطلاعات نظری و عملی که در این رشته علمی فراهم گردیده است، علم ایمنی شناسی به عنوان یک رشته علمی مجزا و مستقل از سایر علوم پایه شناخته شده است و در اکثر دانشگاههای معتبر دنیا دوره های آموزشی که منتهی به دانشنامه های علمی در سطح کارشناسی ارشد و بالاتر می شود راه اندازی شده است.

در ایران نیز به منظور تأمین نیروی انسانی عالم و متعهد در رشته ایمنی شناسی و انجام خدمات تشخیص آزمایشگاهی بیماری ها و دستیابی به راه های تحقیق و کسب مهارت در این علم و رسیدن به خودکفائی علمی، دور کارشناسی ارشد ایمنی شناسی در دانشگاه های واجد شرایط تاسیس گردیده است.

تعریف و هدف:

این دوره یکی از دوره های آموزشی علوم پایه در گروه پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد است و تربیت افراد در سطح کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) برای انتقال و آموزش اطلاعات و معلومات ایمنی شناسی عملی به دیگران با استفاده از روش های گفتاری و آزمایشگاهی و کسب توانائی در تفسیر و تعریف دقیق از پدیده ها و واکنشهای ایمونولوژی از اهداف تربیت فارغ التحصیلان این رشته است، در این رشته دانشجویان در زمینه تکنیک های مختلف ایمونولوژی که در تشخیص بیماری ها بکار می‌رود آموزش کافی می بینند تا بتوانند در تشخیص آزمایشگاهی بیماری ها در مراکز پزشکی، آموزشی و پژوهشی خدمت نمایند و با روش های نظری و عملی تحقیق آشنا می گردند تا بتوانند با استفاده از دانش خود در اجرای پروژه های تحقیقاتی همکاری نمایند.

مدت زمان دوره رشته ایمنی شناسی (ایمونولوژی) :

مدت زمان متوسط دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ایمنی شناسی ۲ سال است و دانشجویان بایستی موضوع تحقیقات مربوط به پایان نامه تحصیلی خود را حداکثر تا پایان سال اول تحصیلی مشخص نمایند و مقررات و آئین نامه های آموزشی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته برای این دوره اجرا می گردد.

معرفی واحدهای درسی رشته ایمنی شناسی (ایمونولوژی):

تعداد واحدهای این دوره ۳۲ واحد می باشد و در صورت لزوم دانشجو علاوه بر این واحدها، باید برحسب نیاز با نظر اساتید گروه در چارچوب مصوب شورای عالی برنامه ریزی، ابتدا برخی یا تمام واحدهای دروس کمبود یا جبرانی مندرج در این برنامه را بگذراند، این رشته شامل 23 واحد دروس الزامی و 2 واحد دروس اختیاری و 7 واحد پایانامه است.

ضرورت و اهمیت رشته ایمنی شناسی (ایمونولوژی) :

الف– نیاز جامعه به نیروی انسانی آموزش دیده در زمینه ایمنی شناسی، تا بتوانند تشخیص آزمایشگاهی بیماری ها را تا آنجا که مربوط به سنجش و ارزیابی متغیرهای سلولی و مولکولی سیستم ایمنی بدن می گردد با دقت لازم و استاندارد مطلوب به عهده بگیرند.

ب – نیاز جامعه به افراد با تحصیلات عالی در رشته ایمنی شناسی برای مسائل مربوط به پیشگیری از بیماری هایی که به واکسیناسیون نیاز دارند و ارزیابی واکسیناسیون و مصونیت، آنتی ژن ها، آنتی سرمها،تحقیق در کارآئی واکسن های جدید، تولید و ساخت واکسن ها، آنتی بادیهای منوکلونال و سایر فرآورده های ایمونولوژیک.

ج – انجام خدمات پژوهشی در مراکز دانشگاه ها و مؤسسات و مراکز تحقیقاتی و آموزش ایمونولوژی عملی (آزمایشگاهی) به دانشجویان در سایر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در صورت داشتن شرایط لازم.

نقش و توانایی های لازم یک ایمنی شناس:

دانشجویانی که دوره کارشناسی ارشد این گرایش تحصیلی را با موفقیت به پایان برسانند، در آزمایشگاه های مراکز درمانی و بهداشتی در امر تشخیص آزمایشگاهی بیماریهای عفونی و غیرعفونی می توانند به کار مشغول شوند و در این مراکز خواهند توانست پروژه های تحقیقاتی را به اجراء بگذرانند. همچنین فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد ایمنی شناسی می توانند در صورت داشتن صلاحیت های لازم آموزش عملی (آزمایشگاهی) ایمنی شناسی را در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دیگر عهده دار گردند.

 

آزمون کارشناسی ارشد رشته ایمنی شناسی:

معرفی دروس امتحانی و ضرایب در آزمون ارشد ایمنی شناسی:

۱- ایمنی شناسی عمومی (۳)

۲-بیوشیمی (۲)

۳-میکروب شناسی (۱)

۴-زیست شناسی سلولی ومولکولی (۲)

۵- زبان عمومی (۲)

مدارک تحصیلی مورد پذیرش ارشد ایمنی شناسی:

کارشناسی رشته های: علوم آزمایشگاهی، بیوشیمی، میکروب شناسی، فیزیولوژی، ایمنی شناسی، باکتری شناسی، انگل شناسی، ویروس شناسی زیست شناسی ( گرایش های جانوری، سلولی و مولکولی، میکروبیولوژی، عمومی و ژنتیک).

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

 

 

جدیدترین اخبار

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...