گذری بر معرفی رشته ارشد ناپیوسته سم شناسی

گذری بر معرفی رشته ارشد ناپیوسته سم شناسی

مقدمه

باتوجه به نقش روز افزون داروها و سموم در کشاورزی، داروسازی، صنایع، پزشکی و محیط زیست و آثار مخربی که تماس با آنها برای انسان و محیط زندگی ممکن است بوجود آورد و نیازهای روز افزون جامعه و پیشرفت دانش و فن آوری، رشته سم شناسی را مجبور می نماید که مطابق نیاز جامعه پیش برود و تحولات به روز در آن صورت بگیرد

- تعریف سم

سم شامل هر ماده شیمیایی و غیرشیمیایی است که در صورت مواجهه موجودات زنده با آن، آثار و عوارض سو بدنبال دارد. بنابراین سموم دسته بزرگی از مواد مخاطره آمیز محیط زیست می باشند و انسان ها مرتبا در معرض تماس با این مواد هستند که بسیاری از آن ها بالقوه سمی می باشند.

برنامه تربیت کارشناسی ارشد سم شناسی شاخه ای از علوم طبیعی و مجموعه ای هماهنگ از فعالیت های تحقیقاتی و آموزشی می باشد که در جهت رفع نیازهای خدماتی و پژوهشی مراکز تحقیقاتی ، آزمایشگاه ها ی سم شناسی ، مراکز پزشکی قانونی ، صنایع(دارویی ، شیمیایی ، غذایی و … ) مراکز کنترل و نظارت برسموم ، سازمان های مرتبط با سموم از قبیل حفظ نباتات و محیط زیست تشکیل شده است.

- فلسفه تدوین برنامه

امروزه، همزمان با رشد روز افزون علوم ، صنعتی شدن جوامع و معرفی انواع مواد شیمیایی ، احتمال تماس انسان با سموم و امکان بروز مسمومیت ها و بیماری های گوناگون بالا رفته است و از آنجا که حفظ سلامت انسان و محیط زندگی وی از حقوق اصلی او محسوب می شود، در راستای تحقق عدالت اجتماعی مد نظر قرار دادن این حق اساسی موکد است.

وجود این دانش آموختگان درکنار سایر متخصصین سم شناسی و پزشکی به شناخت بهتر سموم و عوارض آنها و پیشگیری ازمسمومیت ها کمک خواهد نمود.

- ماموریت

سم شناسی علمی است چند جانبه که نیاز به تحقیق و مطالعه دقیق در همه ابعاد آن (پایه ، بالینی ، محیط زیستی و دارویی و پزشکی قانونی ) احساس می شود. رسالت اصلی تربیت دانش آموختگانی است که می توانند در نظام های بهداشتی ، پژوهشی و خدماتی مربوط به سموم انجام وظیفه کنند. با تربیت این نیروها ، تشخیص و اندازه گیری سموم و داروها در مایعات بیولوژیک و غیربیولوژیک و امور مربوط به سم شناسی قانونی و پیشگیر از مسمومیت ها زیر نظر متخصصین سم شناسی قابل انجام است.

معرفی دروس رشته ارشد سم شناسی

آمار و اطلاع رسانی عملی، آمار و اطلاع رسانی نظری، بیوشیمی، بیولوژی (زیست شناسی )، داروشناسی1، داروشناسی ،2 روش های تجزیه دستگاهی (عملی) ،روش های تجزیه دستگاهی (نظری) ، سم شناسی بالینی، سم شناسی سموم طبیعی، سم شناسی صنعتی، سم شناسی عملی، سم شناسی نظری، سم شناسی قانونی (عملی،) سم شناسی قانونی ، (نظری) سم شناسی محیطی (عملی) ، سم شناسی محیطی (نظری) ، سمینار شیمی تجزیه ،فیزیولوژی، کارآموزی.           

صنعت و بازارکار رشته ارشد سم شناسی

دانش آموختگان علم سم شناسی دارای نقش پژوهشی و خدماتی در حیطه علم سم شناسی را در سطوح عمومی خواهند بود. فارغ التحصیلان سم شناسی باید در یادگیری جنبه پژوهشی در انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی در سم شناسی و علوم مرتبط در مراکز تحقیقاتی و موسسات مرتبط کوشا باشند. در تحقیقات بنیادی می توان به بررسی مکانیسم ها ی بیوشیمیای، سلولی و مولکولی اثرات سموم با استفاده از نوآوری و کشف روش های تحقیقاتی جدید اشاره نمود.

در قسمت خدماتی می توانند در امور سم شناسی و تعیین غلظت خونی داروها در آزمایشگاه ها به فعالیت بپردازند. همچنین در مراکز سم شناسی قانونی در تشخیص و شناسایی سموم همکاری نمایند. همچنین در سازمان ها و موسسات مرتبط با علم سم شناسی بر حسب نیاز می توانند به امور سم شناسی مشغول باشند.

در قسمت کاربردی نیز باید با تشخیص به موقع مشکلات مرتبط با سم شناسی در جامعه به انجام پژوهش های لازم برای رفع آن نیازها اقدام نمایند. مثلا ارزیابی ریسک تماس با سموم و مشخص نمودن آثار و عوارض آنها و پیشگیری از آثار زیانبار سموم در سطح پایه و بالینی از جمله پژوهش های کاربردی در این رشته می باشند.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

 

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

 

 

اخبار مرتبط

جدیدترین اخبار

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...