درآمدی کوتاه بر معرفی رشته کاردانی و کارشناسی فرش

درآمدی کوتاه بر معرفی رشته کاردانی و کارشناسی فرش

مقدمه:

تا چندسال گذشته در ایران به هنر بسیار ظریف و زیبا‎ی فرش تنها به عنوان یک حرفه نگاه می‎شد، هنری که نسل به نسل به صورت سنتی و استاد- شاگردی انتقال می یافت. به بیان بهتر در این زمینه مطالعه، تحقیق و پژوهش کمتری انجام شده بود و یک مرکز دانشگاهی برای آموزش، حفظ و حراست و پیشرفت این هنر اصیل ایرانی و سرمایه ملی وجود نداشت، اما در دهه هفتاد با تلاش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رشته کارشناسی فرش در برخی از دانشکده‎های هنر مراکز آموزش عالی راه اندازی شد، رشته‎ای که می‎تواند موجب رشد و اعتلای هنر و صنعت فرش کشورمان شود.

در رشته فرش دانشجو درباره تاریخچه فرش، ابزار بافت، طراحی، رنگ و الیاف فرش، جامعه شناسی فرش، انواع بافت اطلاعات لازم را کسب می نماید. به عنوان نمونه، در فرش دستی سه نوع الیاف طبیعی پشم، ابریشم و نخ به کار می‎رود که دانشجوی کارشناسی فرش، با این الیاف و نحوه تکنولوژی هر یک از آنها به صورت علمی آشنا می‎شود؛ یعنی ریسندگی و رنگرزی این الیاف را خواهد آموخت.

در کل گرایش های رشته کارشناسی فرش دارای پنج گرایش مرمت و تکمیل، طراحی، رنگرزی بافت و سایر زیر انداز‎ها است.

*معرفی گرایش کارشناسی مرمت و تکمیل فرش

گرایش مرمت و تکمیل بیشتر به تکنولوژی فرش می‎پردازد، یعنی دانشجو با الیاف، رنگ، رنگرزی شیمیایی و سنتی، انواع بافت، دارکشی فرش، انواع گره ( که نماد فرش است)، نحوه حفظ کیفیت و ابعاد فرش و مرمت فرش آشنا می‎شود.

*معرفی گرایش کارشناسی طراحی فرش

در گرایش‎ طراحی، دانشجو درباره انواع مختلف نقش‎های قالی‎های ایرانی اطلاعات گسترده‎تری به دست می‎آورد و درباره طراحی قالی و تا حدودی گلیم آموزش می‎بیند.

*معرفی گرایش کارشناسی رنگرزی فرش

در گرایش رنگرزی دانشجو با نحوه رنگرزی شیمیایی و سنتی آشنا می‎شود و در زمینه شیمی تجزیه، تکنولوژی رنگ و شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی اطلاعاتی کسب می کند.

*معرفی گرایش کارشناسی بافت فرش

در گرایش بافت دانشجو به طور تخصصی‎تر به بافت قالی می‎پردازد و انواع گره‎ها و بافت‎ قالی را آموزش می‎بیند.

*معرفی گرایش کارشناسی سایر زیر اندازها

 

در گرایش سایر زیر اندازها نیز دانشجو بافت سوماک، زیلو، گلیم، گبه و سایر زیرانداز‎ها را آموزش می‎بیند و با نحوه مرمت گلیم، جغرافیا و نقوش نمادهای گلیم و سایر زیراندازهای سنتی ایران آشنا پیدا می کند.

توانایی‎های لازم رشته فرش:

دانشجوی رشته فرش باید فردی خلاق، نوآور و علاقه‎مند به هنر و صنعت فرش باشد، دانشجویی که بدون هدف رشته کارشناسی فرش را انتخاب کند، پس از فارغ‎التحصیلی جـایـگاهی در صـنعت فـرش نـخواهـد داشت، در نقطه مـقابل نـیز دانشجویانی هستند که با علاقه و پشتکار بسیار به این رشته وارد شده اند و به دنبال آموزش و بهبود کیفیت هنر فرش هستند و قدم‎های موثری نیز در این زمینه برداشته‎اند. همچنین کارشناس فرش باید از تاریخ هنرهای دستی و بومی، بخصوص هنر فرش‌بافی آگاهی کافی داشته باشد و به یاری ذوق هنری، طرح‎هایی ارائه دهند که هم از اصالت بومی و هم از نوآوری بهره برده باشند.

موقعیت شغلی رشته فرش در ایران:

در کشور ما، هیچ کالایی از نظر ارزش افزوده با فرش برابری نمی کند، زیرا از یک طرف مواد اولیه فرش در ایران تهیه می‎شود و از طرف دیگر، فرش دست‎بافت ایرانی در بازارهای جهانی دارای ارزش مادی بسیار بالایی است.

از همین روی در حال حاضر، بسیاری از مراکز خصوصی و دولتی به دنبال فارغ‎التحصیلان رشته فرش می‎گردند که در زمینه طرح، رنگ و بافت مهارت و خلاقیت داشته باشند. عده‎ای از فارغ‎التحصیلان نیز به عنوان مشاور بازرگانان فرش به فعالیت می‎پردازند یا خودشان در زمینه تولید فرش یا صادرات فرش سرمایه‎گذاری نموده و در این زمینه فعالیت می‎نمایند و بالاخره تعداد قابل توجهی از فارغ‎التحصیلان رشته فرش نیز این هنر را در مراکز کار و دانش به علاقه مندان آموزش می‎دهند.

معرفی درس‌های رشته فرش در طی مدت تحصیل :

معرفی دروس مشترک در گرایش‌های مختلف فرش:

هندسه نقوش در هنرهای سنتی ایران، هنر در تمدن اسلامی، آشنایی باهنر در تاریخ، شیمی عمومی، ریسندگی، زیبایی‌شناسی فرش ایران، کارگاه طراحی پایه، کارگاه بافت قالی، شناخت و ارزیابی فرش دست‌بافت، اصول رنگرزی، تاریخ فرش، عکاسی، جامعه‌شناسی فرش، آشنایی با هنرهای سنتی ایران، کارگاه طراحی سنتی، آشنایی با مواد اولیه و ابزار، کارگاه مرمت و نگهداری قالی، جغرافیای فرش، سیر تحول و تطور نقوش و نمادها در هنرهای سنتی، کنترل کیفی استانداردهای فرش، پژوهش در فرش ایران، علوم الیاف، اقتصاد فرش ایران.

معرفی دروس تخصصی گرایش طراحی فرش:

کارگاه رنگ و نقطه، بررسی طرح‌ها و نقوش قالی ایران، کارگاه طراحی قالی، کارگاه طراحی گلیم و سایر زیراندازها، کارگاه نگارگری، شناخت انواع مختلف نقوش قالی‌های ایرانی.

معرفی دروس تخصصی گرایش مرمت و تکمیل فرش:

مرمت و نگهداری گلیم و سایر زیراندازها، مرمت قالی، شناخت مواد ویژه مرمت قالی، بررسی طرح‌ها و نقوش قالی ایران، کارگاه بافت گلیم، آشنایی با اصول غبارگیری و شستشوی فرش، کارگاه رنگرزی شیمیایی ،کارگاه بافت قالی، کارگاه رنگرزی سنتی.

معرفی دروس تخصصی گرایش رنگرزی فرش:

کارگاه رنگرزی شیمایی، شیمی تجزیه و آزمایشگاه، کارگاه رنگرزی سنتی، آزمایشگاه تکنولوژی رنگ، شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی، فیزیک الیاف و آزمایشگاه.

معرفی دروس تخصصی گرایش سایر زیراندازها:

‌کارگاه بافت سوماک، کارگاه بافت زیلو، کارگاه بافت گلیم‌های یک رو، کارگاه بافت گلیم،کارگاه بافت گبه‌ و سایر قالی‌های ایلیاتی، کارگاه مرمت و تکمیل انواع گلیم و سایر زیراندازها، کارگاه بافت طراحی گلیم و سایر زیراندازها، بررسی نقوش و نمادها در گلیم و سایر زیراندازهای سنتی ایران، جغرافیای گلیم و سایر زیراندازها، پژوهش در نقش و رنگ گلیم و سایر زیراندازهای ایران.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...