آشنایی با رشته مهندسی مواد

آشنایی با رشته مهندسی مواد

مهندسی مواد به دنبال تولید مواد با ارزش و کیفیت و ارزان برای قطعات یا بدنه های ماشین های مختلف مثل اتومبیل قطار و هواپیما می باشد. بنابراین همیشه نیاز هست که در بخش تولید و طراحی در کنار دیگر مهندسان، مهندسان مواد نیز حضور داشته باشند.

در واقع تمام مصنوعات بشری و تولیدها و ساخته های امروزی مرهون علم مهندسین مواد می باشد.

گرایش ریخته گری مهندسی مواد:

گرایش ریخته گری مهندسی مواد به دنبال مهندسین و متخصصینی است که بتوانند قدرت افزایش بهره وریی در واحدهای ریخته گری کشور را داشته باشند و هم چینین قادر به طراحی قطعات ریخته گری و انتخاب مواد و روش مناسب ریخته گری داشته باشند. هم چینین طراحی و برنامه ریزی ذوب و ریخته گری آلیازهای پیشرفته و جدید مهندسی به عهده متخصصان این رشته است.

طراحی واحدهای صنعتی ریخته گری مهندسی مواد

متخصصان طراحی واحدهای صنعتی ریخته گری به دنبال برنامه ریزی در جهت تقویت سطح علمی واحدهای صنعتی ریخته گری می باشند و هم چنین تشکیل و ارتقای سطح واحدهای خدمان مهندسی و مراکز تحقیقاتی ریخته گری.

گرایش استخراج فلزات مهندسی مواد:

دانش آموختگان استخراج فلزات مهندسی مواد در مورد مبانی و تکنولوژی های فرایند تصفیه مثل فرایندهای پیرومتالورژی، هیدروالکترومتالورژی و پژوهش دراین زمینه ها و اصول شبیه سازی فرایندهای متالورژی استخراجی و بررسی فنی و اقتصادی تولید فلزات می پردازد.

جوشکاری مهندسی مواد:

طراحی و ارائه روش های مختلف اتصالات مواد در ساخت و تولید هم چنین بررسی علت تخریب اتصالات و راه حل جلوگیری از آن، آزمایش های مرتبط با کنترل کیفی  بر اساس استانداردهای لازم برای تعیین کیفیت قطعه تولید شده و بهینه سازی جوشکاری قطعات همگی بر عهده متخصصان جوشکاری مهندسی مواد می باشد.

در واقع این علم به دنبال تربیت متخصصانی در زمینه اتصالات مواد مختلف فلزی و غیر فلزی برای صنایع مختلف می باشد.

شکل دادن فلزات مهندسی مواد:

این گرایش به دنبال تربیت متخصصین مرتبط با تحلیل و طراحی فرایندهای آهنگری، نورد، اکستروژن و شکل دادن ورق و هم چنین تحلیل اثر پرامترهای مختلف بر فرایندهای شکل دهی و تحلیل رفتار میکرو و ماکرو فلزات در تغییر شکل می باشد.

هم چنین متخصصان شکل دادن فلزات در مهندسی مواد به تحلیل قابلیت شکل پذیری و کارپذیری سرد و گرم فلزات و آلیاژها می پردازند.

 

گرایش نانو مواد مهندسی مواد:

گرایش نانو مهدسی مواد بر اساس شناخت از ساختار مواد است و بررسی روش های تولید و تغییر ساختار مواد در صنایع مختلف مثل صنایع رنگ و سرامیک و ... می باشد. به کمک گرایش نانوی مهندسی مواد می توان به دنبال روش های بهبود و کاراتر برای تولید ساختارها بهتر درجهت تولید و طراحی پرداخت. متخصصان این گرایش در مورد موادی با ابعاد میکرومتر و نانومتر کار می کنند.

زمینه های شغلی مهندسان مواد در ایران:

متخصصان مهندسی مواد قادر به کار در سازمان ها و شرکت های تولیدی زیادی می باشند از جمله شرکت های تولیدی فلزات قطعات الکترونیکی، وسایئل حمل و نقل و تجهیزات صنعتی می باشند. مهندسین مواد به دنبال تولید مواد الکترونیکی و پلاستیکی می باشند پس بازار کار جدید متخصصان مهندسی مواد در شرکتهای نفتی و شرکت های تابعه آن ها می باشد و می توانند در بخش کنترل کیفی تولید مواد فعالیت کنند. دروس اصلی مهندسی مواد خوردگی جوشکاری و ... می باشد.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.

توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...