آشنایی با رشته حسابداری

آشنایی با رشته حسابداری

محاسبات و نگهداری دفاتر حسابداری از قرنها پیش در دنیا مرسوم بوده است. در ایران نیز برای اولین بار در سال 1225 قانون حسابداری و حسابرسی را رسمیت شناخت و در سال 1340 در قانون ذکر شده قبلی کارشناسان حساب مطرح شدند. در مرداد ماه 1340 وزارت دارایی بر اساس قانون 33 مالیات بر در آمد مصوب سال 1340 آیین نامه مربوط به تاسیس انجمن محاسبین قسم خورده و کارشناسان حساب برای رسیدگی به حساب ها و دفاتر اشخاص و شرکت ها و یا دیگر موسسات صادر کرد. در آیین نامه سال 1340 انجمن را به صورت مستقل و دارای شخصیت حقوقی معرفی کرده اند. در دی ماه همان سال وزارات دارایی برای تشکیل کمیسیون این انجمن پیش قدم شد که اعضای آن شامل: دادستان دیوان محاسبات، اتاق بازرگانی، نمایندگان دادستان، کانون بانک ها ، بانک مرکزی ایران بود.

اعضای این انجمن که 36 نفر بودند انجمنی به نام انجمن قانونی محاسبین قسم خورده و کارشناسان ایران تاسیس کردند. ماده اول آن مربوط به متشکل ساختن حسابداران دارای صلاحیت کشور و تربیت حسابداران خبره و تمرکز عمل کارشناسی حساب بوده است.

انجمن قانونی و رسمی محاسبین قسم خورده تا خرداد سال 1343 تنها جامعه حرفه ای حسابداران و حسابرسان ایرانی بود و بعد از آن در 30 خرداد همان سال انجمن دیگری به اسم انجمن حسابداران ایرانی تاسیس شد که هدف آنها توسعه حرفه حسابداری و حسابرسی بود.

در قانون مالیاتهای مستقیم سال 45 که به منظور استفاده از نتایج حسابرسی از میان حسابداران متخصص در امور رسیدگی به دفاتر و سود و زیان و ترازنامه برای تشخیص درامد بود عده ای را به نام حسابداران رسمی تعیین کردند.

در این قانون 45 نفر در کانون حسابداران رسمی ایران به ثبت رسیدند. وظیفه اصلی کانون نظارت بر کار حرفه ای اعضا بود. این کانون تا سال 59 فعالیت کردو سپس منحل شد. پس از انقلاب سازمان حسابرسی با تصویب قانون تشکیل شده در تاریخ 5/10/62 و اساس نامه قانونی مصوب شده در تاریخ 17/6/66 مجلس شورای اسلامی فعالیت خود را از تاریخ 16/9/62  با ادغام شرکت های سهامی حسابرسی وزارت امور اقتصادی و بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید در تاریخ 28/12/76 انجام شد.

قانون استفاده از خدمات خصصی حسابداران دارای شرایط به عنوان حسابداری رسمی در بهمن سال 72 به تصویب رسید.

طبق این قانون برای اعمال نظارت مالی بر واحدهای تولیدی و بازرگانی و خدماتی در جهت حفظ منافع عمومی صاحبان سرمایه و دیگر اشخاص می توانند به کمک خدمات تخصصی و حرفه ای خود از حسابداران ذی صلاح استفاده کنند.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.

توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...