نگاهی کوتاه بر معرفی کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی گرایش برنامه ریزی توسعه جهانگردی

نگاهی کوتاه بر معرفیکارشناسیارشد مدیریت جهانگردیگرایش برنامه ریزی توسعه جهانگردی

مقدمه:

مدیریت جهانگردی و تحصیلات تکمیلی آن یکی از دوره‌های تحصیلی آموزش عالی می باشد که هدف از ایجاد آن تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز صنعت گردشگری بوده و ارائه بینش‌های علمی لازم جهت اداره اثربخش و کارآمد سازمان‌های مرتبط با اینصنعت خواهد بود. در دوره ارشد مدیریت جهانگردیگرایش برنامه ریزی توسعه جهانگردیدانشجویان با یافته‌های جدید مدیریت جهانگردی، به عنوان یک مقوله علمی مستقل آشنا می شوند.

** معرفی دروس دوره ارشد مدیریت جهانگردیگرایش برنامه ریزی توسعه جهانگردی

- مدیریت منابع انسانی در صنعت جهانگردی

- سامانه های اطلاعاتی در صنعت جهانگردی

- اصول مدیریت و بازاریابی خدمات

- مدیریت کیفیت جامع در صنعت جهانگردی

- محیط ملی و بین المللی تجارت و گردشگری

- برنامه ریزی جهانگردی در کشور های در حال توسعه

- مدیریت استراتژیک گردشگری

- سمینار در مسائل جهانگردی پایدار

- تحلیل رفتاری جهانگردی و تعامل فرهنگی

- خط مشی گذاری در صنعت جهانگردی

- حسابداری مدیریت در صنعت جهانگردی

- ارزیابی طرحهای توسعه جهانگردی

- روشهای کمی در جهانگردی

- مدیریت اکو سیستم های طبیعی

 

** معرفیآینده شغلی رشته مدیریت جهانگردی و گرایش های آن:

بعد از دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی در رشته ارشد مدیریت جهانگردیگرایش برنامه ریزی توسعه جهانگردی،شما توانایی این را دارید که در مشاغلی همچون تور، مدیریت داخلی هتل‌ها، مدیریت آژانس‌های هوایی، سازمان میراث‌فرهنگی، راهنمای موزه‌داری، عضو هیات علمی دانشگاه و تدریس مشغول به فعالیت گردند.

کشور ما به سبب عدم اعتماد سرمایه‌گذاران و همینطورنبود آشنایی بسیاری از افراد جامعه با مشاغل مرتبط با مدیریت جهانگردی و صنعت توریسمآن، فعالیت‌های معدودی در این زمینه انجام می‌گیرد به همین خاطر در حال حاضر به ‌جز در زمینه تورهای مسافرتی داخلی و خارجی، بازار رقابتی در این صنعت و در زمینه جذب توریست و سرمایه‌گذاروجود نخواهد داشت.

در بسیاری از کشورهای دیگر همانند آلمان این رشته به ‌صورت پویا دنبال می‌گردد. ولی در کشور ما به سبب عدم وجود امکانات ویژه ولازم، این رشته از مسیر پویای خود خارج گشته، اینکه یک دانشجو بتواند به عنوان یک دستیار یک تور مسافرتی را هدایت نماید یا بعنوان یک راهنما در یکموزه بتواندراهنما عمل کند که هم موجب بالارفتن تجربه و اعتماد به ‌نفس در دانشجویان خواهد شد و هم اینکه به سبب علاقه‌مندی که به این رشته خواهد داشت سعی در ارائه بهترین آموخته‌های خود می‌نماید که به خودی خود برای رشته مدیریت جهانگردی تبلیغ می باشد و این رشته نیز بیشتر در میان افراد جامعه معرفیمی گردد.

بدیهی است که برای دریافت مجوز «راهنمایی تور» به صورت رسمی و «‌آژانس مسافرتی» باید مدرک مدیر مجموعه مرتبط با مدیریت جهانگردی می باشد که این مسئله هم‌اکنون جلوی ایجاد بازار غیرتخصصی را گرفته و از ورود سودجویان به این بازار جلوگیری نموده است ولیکن یکی از علل اینکه سرمایه‌گذاران حاضر به سرمایه‌گذاری در این مجموعه‌ها نخواهند بود عدم وجود حس کارکرد تیمی و اعتماد کاری می باشد سرمایه‌گذاران نمیخواهند سرمایه خود را در اختیار فارغ‌التحصیلان این رشته قرار دهند و اعتمادی به بازگشت سرمایه خود در این زمینه را ندارند.

یکی از مدیرانداخلی یکی از هتل‌ها در تهران، در زمینه عدم وجود بازار رقابتی در این صنعت به این نکته ای اشاره می‌کند که «خدمات ارائه شده در این صنعت در مقابل استانداردهای جهانی در واقع هیچ می باشد. اگر ما توقع بالایی از صنعت توریسم فعال و درآمدزا را در کشور خود داریم مسئله مهم، ارائه خدمات استاندارد است ، هرچه از کیفیت خدمات دهی بکاهیم از سویی دیگر مشتریان بالفعل و بالقوه خود را از دست می دهیم که این مسئله خود یکی از عوامل برآورده نشدن توقعات ما از این صنعت می باشد.

راهنمای موزه، یکی دیگر از مشکلات این شغل را درآمد آن می‌داند و عنوان می دارد که: «دستمزد در این شغل خیلی پایین بوده و نیازهای روزمره را برآورده نمی سازد. کسایی که در موزه‌های دولتی یا در سازمان میراث‌ فرهنگی مشغول به‌کارهستند که از مزایا و حقوق کارمندی برخوردار می باشند ولی افرادی که در مجموعه‌های خصوصی فعالیت می‌نمایند یا به ‌صورت قراردادی یا پیمانکار شاغل هستند که دستمزد ناچیزی هم در مقابل تمام فعالیت‌هایی که ارائه می‌دهند دریافت می‌نمایند

به هر حال دواحتمال افزایش رونق در این صنعت در کشور را می‌توان این چنین گفت : حمایت‌های دولتی در عرصه سرمایه‌گذاری، جلب مشارکت خارجی، حمایت از مجموعه‌های داخلی و میزان تبلیغات شهری و شکل‌گیری رسانه‌های تخصصی شنیداری و دیداری و مکتوب با هدف اشاعه فرهنگ سفر دانست.

هر چند در چندین سال اخیر دولت گام‌هایی را در زمینه درآمد زایی این رشته برداشته‌ است که می‌توان به ارائه سفرکارت به کارمندان سازمان‌ها و ادارات و به دنبال آن ارائه تسهیلات سفر ازطرف بانک‌های خصوصی در قالب کارت‌های اعتباری سفری به منظور افزایش میزان سفرهای بین‌شهر و رونق‌ تورهای داخلی اشاره نمود.

گرچه این تلاشها پاسخگوی نیازهای این صنعت از توریسمنمی باشد لیکن شروع این فعالیت‌ها نشانگر توجه بخش‌های خصوصی و دولتی به این صنعت خواهد بود .

** موارد مورد نیاز برای تحصیلدررشتهارشد مدیریت جهانگردیگرایش برنامه ریزی توسعه جهانگردی

- علاقه مندی به مفاهیم و مباحث مدیریتی و جهانگردی (بسیار مهم)

- مهارتهای روابط عمومی بسیار بالا

- داشتن روحیه پویا و پر تحرک

- قدرت و توان ادراک، تجزیه و تحلیل و نهایتا حل مشکلات مدیریتی

- کسب مهارتهای عمومی و تخصصی (حداقل دو زبان، ICDL 

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

اخبار مرتبط

جدیدترین اخبار

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...