انتقاد رئیس اتحادیــه مؤسســات غیردولتی و غیرانتفاعی از رویکرد دولت

انتقاد رئیس اتحادیــه مؤسســات غیردولتی و غیرانتفاعی از رویکرد دولت

علی آهون‌منش، رئیس اتحادیــه مؤسســات غیردولتی و غیرانتفاعی گفت: متأسفانه در برنامه پنجم توسعه برای مؤسسات و مراکز آموزش ‌عالی غیرانتفاعی جایگاه خاصی دیده نشده بود، به همین دلیل اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی، برنامه‌ای شامل انتظارات و نیازها برای قرار گرفتن در برنامه ششم توسعه، تدوین نمود.  وی در ادامه سخنانش گفت: قبول داریم که تعداد دانشجو کم شده است اما همین تعداد دانشجویی که وجود دارد اگر بر اساس یک برنامه عادلانه، تقسیم شوند قطعاً دانشگاه‌های غیرانتفاعی با مشکل صندلی خالی مواجه نمی‌شوند.

پیشنهاد آهون‌منش این است که با توجه به اینکه دولت نگاه ویژه‌ای به تقویت بخش خصوصی دارد، 30 درصد ورودی‌های دانشگاه را به مؤسسات آموزشی غیرانتفاعی اختصاص دهند. در حال حاضر 57 درصد ورودی‌های دانشگاه، سهم دانشگاه پیام نور است. رئیس اتحادیه مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی می‌گوید: زمانی که دو میلیون داوطلب کنکور وجود داشت، بسیاری پشت کنکور می‌ماندند. دولت به دانشگاه پیام نور در یک مقطع خاص اجازه گسترش بی‌رویه داد. الان که تعداد دانشجو کم شده است، چرا بیش از نیمی‌ از ورودی‌های کنکور به دانشگاه پیام نور می‌رسند؟ از سوی دیگر دانشگاه آزاد، کنکور جداگانه برگزار می‌کند و برای پذیرش درهر کلاس ظرفیت‌های 120 تا 150 نفری دارد. آهون‌منش با اشاره به برداشتن محدودیت رشته‌های دیپلم در دانشگاه آزاد، یادآور شد: اگر کلاس‌هایشان پر نشد، چند نوبت تکمیل ظرفیت برگزار می‌کنند و با دیپلم علوم انسانی برای رشته‌های مکانیک و هوافضا، دانشجو می‌پذیرند. مؤسسات غیرانتفاعی درخواست داشتند که وزارت علوم اجازه این نوع پذیرش را به آنها هم بدهد یا این امتیاز را برای دانشگاه آزاد هم حذف کند. او با بیان اینکه دولت در طول برنامه‌های سوم تا پنجم توسعه به بخش‌های خدمات، کشاورزی و صنعت، وام‌های ارزان قیمت و طولانی مدت می‌داد، ادامه داد: در این مدت هرگز به آموزش عالی وام داده نشده، بنابراین بهتراست وام‌هایی برای مؤسسات آموزش عالی هم داده شود تا بتوانند فعالیت کنند.

حمایت از مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی با کیفیت بالا

وی از پیش‌نویس برنامه ششم توسعه اظهار خوشبینی کرد و گفت: در این برنامه بر حمایت از مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی با کیفیت بالا، تأکید شده است. همچنین کاهش ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌های فاقد زیرساخت هم یکی از بندهای این پیش‌نویس می باشد. آهون‌منش با تأکید بر توسعه متوازن آموزش عالی در استان ها گفت: متأسفانه در دوره‌ای ناگهان مجوز تأسیس 50 مؤسسه غیرانتفاعی داده شد که نه بر اساس آمایش بود و نه نیاز. او با اشاره به پیشنهاد دولت در طول برنامه ششم برای تجمیع دانشگاه‌های غیرانتفاعی گفت: دولت مکلف است که بر اساس قانون برنامه، کمک‌ها و تسهیلاتی به آنان بدهد.

در پیش‌نویس برنامه ششم توسعه به انحلال یا واگذاری 50 درصد از واحدهای پیام نور اشاره شده است، رئیس اتحادیه مؤسسات غیرانتفاعی در توضیح این بندگفت: دولت مکلف به کوچک‌سازی است و برای اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی تمام واحدهای دانشگاه جامع علمی‌کاربردی و نیمی‌ از واحدهای پیام نور که فاقد زیرساخت‌های لازم هستند را به بخش خصوصی واگذار می‌کند.

 جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.

توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

جدیدترین اخبار

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...