مطالعه کتب درسی و موفقیت در کنکور

مطالعه کتب درسی و موفقیت در کنکور

مشاور رتبه های برتر کنکور سراسری اعتقاد چندانی به استفاده دانش آموزان از چنین امکاناتی ندارد و معتقد است که تنها مطالعه کتاب های درسی و نیز بررسی تست های کنکورهای سراسری برای موفقیت در کنکور کافی می باشد، البته به شرط آنکه دانش آموز مهارت لازم برای مطالعه و خلاصه برداری هر یک از کتابهای درسی را داشته باشد و درکنار آن شیوه های علمی تست زنی و مدیریت زمان را نیز فراگرفته باشد.

سینا تهرانی بیان کرد: اعتقاد من همانند سازمان سنجش بر این است که منبع سوالات کنکور ، فقط از محتوای کتاب‌های درسی استخراج می‌شود و بنابراین بین دانش‌آموزانی که از کلاس های کنکور بهره می برند و بچه هایی که فاقد چنین امکاناتی هستند، فرق چندانی وجود نخواهد داشت و فقط شیوه مطالعاتی و تست زنی آنهاست که تعیین‌کننده رتبه آن ها در کنکور خواهد بود.

این مشاور موفق تحصیلی در ادامه صحبت هایش به تشریح شش مولفه اساسی و تاثیرگذار در کسب رتبه های برتر کنکور سراسری پرداخت.

1) مطالعه علمی و مفهومی دروس:

سیناتهرانی گفت: متأسفانه تصور بعضی ها از مفهومی بودن سوالات کنکور این است که برای حل آنها باید به فرمول های تستی یا کلاس های کنکور پناه ببرند، به همین علت هر ساله، حجم کتاب های کنکوری که روانه بازار می شود، افزایش می یابد، در مقابل عده ای نیز به اشتباه تصور می کنند مفهومی بودن سوالات به معنای سخت بودن آن است در حالیکه هر دو دیدگاه، کاملاً اشتباه است.

وی افزود: در یک دهه اخیر؛ طراحان کنکور سراسری از شیوه ای که بنابه دلایلی ، من آن را شیوه علمی سیمر معرفی می کنم در طراحی سوالات کنکور استفاده می نمایند و هر ساله نیز بر تعداد سوالاتی که بر اساس این روش طراحی می شود، افزوده می گردد. مفهومی بودن نیز یعنی اینکه طراحان سوالات کنکور، مطالب یک فصل یا یک درس را سیمر می کنند و با تکیه بر این مطالب منتخب ، اقدام به طراحی سوالات می نمایند.

 هدف از این شیوه علمی سیمر در طراحی سوالات کنکور سراسری که سال هاست در اغلب مدارس و دانشگاههای تراز اول دنیا از جمله دانشگاه استنفورد در حال اجراست، جلوگیری از ورود افراد غیرخلاق و ناکارآمد به بخش های مختلف جامعه است. در کشور ما نیز از این روش برای جلوگیری از کسب رتبه های ممتاز، توسط دانش آموزانی که می خواهند صرفاً با حفظ کردن مطالب کتاب های کنکور و یا توسل به شیوه های غیرمعمول نظیر کلاس های کنکور خاص ، فرمول های تستی یک بار مصرف و سایر موارد وارد رشته های پرطرفدار دانشگاه های برتر کشور شوند، استفاده می گردد.

 این مشاور تحصیلی در ادامه صحبت هایش اضافه کرد: در روش سیمر، طراحان بر روی مفاهیمی خاص متمرکز می شوند، لذا اگر دانش آموزی می خواهد در کنکور سراسری موفق شود، می بایست شیوه مطالعاتی خود را بر اساس این روش تغییر دهد، تا بتواند فکر طراح را به اصطلاح « بخواند » و بدیهی است وقتی موفق به انجام اینکار شود، دیگر نه نیازی به مطالعه جزوات یا کتابهای حجیم و یا پناه بردن به روش های غیرمعمول و غیرعلمی خواهد داشت و نه نیازی هست که برای تسلط بیشتر، ساعت های مطالعاتی طولانی داشته باشد و یا تست های بیشمار حل نماید.

 متأسفانه مدیران و دبیران مدارس و حتی مشاورین تحصیلی با این روش آشنا نیستند و این از حجم تکالیف و سبک برنامه های درسی ای که به دانش آموزان شان می دهند، مبرهن است، روش مبتنی بر ایده یابی سیمر باعث می گردد تا در آینده افرادی وارد عرصه های مختلف شغلی بشوند که با تکیه بر روش تفکر صحیح و بهره گیری از هوش هیجانی و قدرت خلاقیت خود قادر خواهند بود، جامعه را بسوی رشد و تعالی سوق دهند.

2) ساعات مطالعه :

این مشاور برجسته کنکور افزود: تصور عمومی بر این است که هرکس ساعات مطالعاتی اش بیشتر باشد، در کنکور سراسری نتیجه بهتری کسب می کند، اما این فرضیه کاملاً منسوخ و اشتباه است. به عقیده من ساعات مطالعه زیاد نشان دهنده این است که دانش آموز روش های مطالعاتی نادرستی دارد که می بایست بر اساس نحوه تفکر طراحان کنکور سراسری که من از آن به روش سیمر یاد می کنم، اصلاح شود.

3) کتاب های کنکور :

به گفته سیناتهرانی اغلب کتاب های کنکور مفاهیم کتب درسی را به صورت ساده تری بیان کرده اند. اما این نباید باعث شود تا دانش آموز از مطالعه کتاب درسی غافل شوند. مطالعه صحیح کتاب های درسی به همراه بررسی تست های سراسری موجود در کتاب های کنکور، برای موفق شدن در آزمون سراسری کافی است. همچنین دانش آموزان باید توجه داشته باشند که کتاب های کنکوری ای که شناخته شده تر بوده و یا در دسترس تر هستند به همان نسبت می توانند خطرآفرین نیز باشند، زیرا نکات و فرمول های ناکارآمد و اشتباهات آنها به شدت مورد توجه طراحان کنکوری سراسری قرار می گیرد. از طرفی مطالعه حجم عظیمی از کتاب های کنکور کار طاقت فرسایی است که باعث دلسردی و بی انگیزگی دانش آموزان در دراز مدت می شود.

4) برنامه درسی :

 این مشاور برجسته کنکور که امسال نیز بیشترین آمار رتبه های یک رقمی و دو رقمی رشته های علوم تجربی و ریاضی فیزیک را از آن کمپ کنکور خود کرده است، گفت: یک برنامه درسی رتبه ساز، این نیست که يك جدول شلوغ و پر از درس و تست در اختیار دانش آموز قرار دهیم كه دست و پاي او را ببندد. خب اینکار را تقریبا همه مشاورین با تجربه و تازه کار تحصیلی می توانند انجام دهند، زیرا مواد لازم برای چنین برنامه ساده لوحانه ای یک برگ کاغذ و یک عدد خودکار است. در حالیکه برنامه درسی علمی و حرفه ای برنامه ای است که بر اساس روش های صحیح تفکر و مطالعه تنظیم شده باشد، برنامه ای که در آن مرور مطالب به شیوه سیمر و در زمان های خاصی طرح ریزی شده باشد. وظیفه یک مشاور تحصیلی کارآمد این است که هر درس داخل برنامه را مبتنی بر این روش و در جهتی هدایت نماید که دانش آموز علاوه بر تسلط یافتن بر آن درس ، بتواند در زمانی کمتر از مدت زمان تعیین شده طراحان، سوالات آن درس را در کنکور سراسری پاسخ داده و در تله تستی آنها گرفتار نگردد.

5) مدیریت ذهن :

 سیناتهرانی در تشریح مولفه مدیریت ذهن در کسب رتبه های برتر کنکور اظهار نمود: این خیلی دردناک است که دانش آموزی همه زحمات خود را کشیده و در طی ماه ها بخوبی مطالعه کرده باشد، اما در اثر فقدان مهارت لازم در مدیریت ذهن، از چند روز مانده به زمان برگزاری آزمون سراسری تا لحظه ورود به محل آزمون و پاسخگویی به سوالات، دچار استرس و بی نظمی ذهنی شده و به یکباره خود را ببازد. تجربه نشان داده است یکی از دلایل اصلی بی دقتی دانش آموزان در حل مسائل تشریحی و تستی به دغدغه های فکری و مسائل خانوادگی آنها بر می گردد، بنابراین این موضوعات می بایست توسط یک تیم از متخصصین تحصیلی و مهارت های مدیریت ذهن حل شده و دانش آموز تا زمان شرکت در کنکور سراسری بطور منظم تحت نظر و برنامه ریزی این تیم قرار بگیرد.

6) شیوه تست زنی :

مشاور رتبه های برتر در خاتمه سخنانش افزود: نحوه طراحی سوالات و چیدمان آنها و نیز ترتیب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور سراسری کاملاً هوشمندانه و بر اساس یک منحنی روانشناسی خاص صورت گرفته است، که نمی توانم آنرا بازگو کنم اما در این حد اشاره کنم که دانش آموزی که می خواهد در کنکور سراسری رتبه خوبی کسب کند باید بخوبی با آن منحنی و عملکردش آشنا شود تا در تله افزایش استرس و بهم ریختگی ذهنی و زمانی طراحان کنکور گرفتار نشود. بر اساس آن منحنی می توان سوالات را طوری چید تا به عنوان مثال، دانش آموزی که تصور می کرد براحتی می تواند یک رتبه زیر صد کسب کند، به یکباره از رتبه بالای هزار سردربیاورد. تسلط بر تست زنی در درجه اول نیازمند تسلط بر شیوه های مطالعه هر درس به روش سیمر و در درجه دوم نیازمند آشنایی کامل با منحنی نام برده است.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

 

 

 

 

 

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...