لزوم حرکت دانشگاه‌ها به سمت اشتغال زایی و نظام مهارتی

لزوم حرکت دانشگاه‌ها به سمت اشتغال زایی و نظام مهارتی

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور بیان نمود: دانشگاه‌های ما باید به سمت اشتغال‌زایی و نظام مهارتی گام بردارند و دولت باید درصد دانشجویان نظام مهارتی را بالا ببرد و نه آنکه آن‌ها را حذف کند؛ باید براساس نظام صلاحیت مهارت‌ها اشتغال‌زایی صورت بگیرد.

محمد اخباری، رئیس دانشگاه علمی کاربردی در کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت که در اهواز برگزار شد، گفت: دانشگاه علمی کاربردی برآمده از صنعت خدمات کشاورزی و فرهنگ و هنر است و در دانشگاه علمی کاربردی تنها 15 درصد آموزش ها به صورت نظری است و آن نیز به دلیل تولید دانش و علم است؛ اما دانشگاه‌های ما باید به سمتی حرکت کنند که رشته‌ها متناسب با مشاغل ایجاد شوند.

وی اضافه کرد: اکنون یکی از آسیب‌های دانشگاه‌ها این است که 99 درصد از اقدامات از طریق نظام نظری انجام می‌شود و عرضه‌محور هستند تا تقاضامحور؛ محصول محوری نباید جزء کارهای ما باشد و این یکی از آسیب‌های نظام آموزش عالی ما محسوب می شود.

اخباری به وجود ۸۰۰۰ رشته در دانشگاه علمی کاربردی اشاره کرد و اظهار نمود: دانشگاه علمی کاربردی تلاش کرده که تقاضامحور باشد و اکنون رشته‌های ما تقاضامحور هستند و اگر این ۸۰۰۰ رشته وجود داشته باشد، یعنی سه هزار شغل ایجاد شده است.

وی در ادامه افزود: اقدامات عملی دانشگاه‌ها باید جز برنامه‌های ششم توسعه ملی باشد. در برنامه ششم توسعه ملی عنوان شده که دروس ارائه شده در دانشگاه‌ها باید موجب به اشتغال‌زایی می‌شود و تحصیلات به سمت اشتغال‌زایی هدایت گردد؛ اما تا چه اندازه وزارت علوم می‌تواند در پنج سال رشته‌های خود را تغییر دهد و اشتغال‌زایی کند؛ آیا می‌شود با یک سیاست کلی و بدون برنامه‌های اجرایی، رشته‌های خود را به اشتغال‌زایی نزدیک شد.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی گفت: باید دانشگاه‌های ما به سمت اشتغال‌زایی و نظام مهارتی گام بردارند و دولت باید درصد دانشجویان نظام مهارتی را بالا ببرد و نه آنکه آن‌ها را حذف نماید؛ باید براساس نظام صلاحیت مهارت‌ها اشتغال‌زایی شود، باید بدانیم جهت‌گیری اشتغال ما به چه سمتی است و اطلاعات بازار کار و نظام بازار حرفه‌ای داشته باشیم؛ اکنون در کشور بین راننده آموزش دیده و آموزش ندیده تفاوتی وجود ندارد و اهمیتی به این موضوع داده نمی‌شود و این یکی از معضلات ماست.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی افزود: دولت و استانداران باید در شورای‌های برنامه‌ریزی این مسائل را بررسی کنند، چرا در خوزستان که دارای امتیازات صنعتی و کشاورزی است، تعداد دانشجویان کشاورزی هزار نفر است و چرا در این استان با این ظرفیت گردشگری، نظام آموزش خدماتی ضعیف است؛ نیروهای خدمات باید آموزش داده شوند؛ اکنون نیروهای هتل‌های کشور آموزش‌ها و مهارت‌های لازم را ندیده‌اند.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی در خاتمه سخنانش گفت: باید یکی از مصوبات کنگره این باشد که دولت موظف شود در برنامه ششم توسعه ملی، نظام صلاحیت حرفه‌ای و نظام اطلاعات بازار کار را به وجود آورد تا دانشگاه‌ها بدانند در کدام جهت گام بردارند.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.

توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

اخبار مرتبط

جدیدترین اخبار

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...