لزوم حرکت دانشگاه‌ها به سمت اشتغال زایی و نظام مهارتی

لزوم حرکت دانشگاه‌ها به سمت اشتغال زایی و نظام مهارتی

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور بیان نمود: دانشگاه‌های ما باید به سمت اشتغال‌زایی و نظام مهارتی گام بردارند و دولت باید درصد دانشجویان نظام مهارتی را بالا ببرد و نه آنکه آن‌ها را حذف کند؛ باید براساس نظام صلاحیت مهارت‌ها اشتغال‌زایی صورت بگیرد.

محمد اخباری، رئیس دانشگاه علمی کاربردی در کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت که در اهواز برگزار شد، گفت: دانشگاه علمی کاربردی برآمده از صنعت خدمات کشاورزی و فرهنگ و هنر است و در دانشگاه علمی کاربردی تنها 15 درصد آموزش ها به صورت نظری است و آن نیز به دلیل تولید دانش و علم است؛ اما دانشگاه‌های ما باید به سمتی حرکت کنند که رشته‌ها متناسب با مشاغل ایجاد شوند.

وی اضافه کرد: اکنون یکی از آسیب‌های دانشگاه‌ها این است که 99 درصد از اقدامات از طریق نظام نظری انجام می‌شود و عرضه‌محور هستند تا تقاضامحور؛ محصول محوری نباید جزء کارهای ما باشد و این یکی از آسیب‌های نظام آموزش عالی ما محسوب می شود.

اخباری به وجود ۸۰۰۰ رشته در دانشگاه علمی کاربردی اشاره کرد و اظهار نمود: دانشگاه علمی کاربردی تلاش کرده که تقاضامحور باشد و اکنون رشته‌های ما تقاضامحور هستند و اگر این ۸۰۰۰ رشته وجود داشته باشد، یعنی سه هزار شغل ایجاد شده است.

وی در ادامه افزود: اقدامات عملی دانشگاه‌ها باید جز برنامه‌های ششم توسعه ملی باشد. در برنامه ششم توسعه ملی عنوان شده که دروس ارائه شده در دانشگاه‌ها باید موجب به اشتغال‌زایی می‌شود و تحصیلات به سمت اشتغال‌زایی هدایت گردد؛ اما تا چه اندازه وزارت علوم می‌تواند در پنج سال رشته‌های خود را تغییر دهد و اشتغال‌زایی کند؛ آیا می‌شود با یک سیاست کلی و بدون برنامه‌های اجرایی، رشته‌های خود را به اشتغال‌زایی نزدیک شد.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی گفت: باید دانشگاه‌های ما به سمت اشتغال‌زایی و نظام مهارتی گام بردارند و دولت باید درصد دانشجویان نظام مهارتی را بالا ببرد و نه آنکه آن‌ها را حذف نماید؛ باید براساس نظام صلاحیت مهارت‌ها اشتغال‌زایی شود، باید بدانیم جهت‌گیری اشتغال ما به چه سمتی است و اطلاعات بازار کار و نظام بازار حرفه‌ای داشته باشیم؛ اکنون در کشور بین راننده آموزش دیده و آموزش ندیده تفاوتی وجود ندارد و اهمیتی به این موضوع داده نمی‌شود و این یکی از معضلات ماست.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی افزود: دولت و استانداران باید در شورای‌های برنامه‌ریزی این مسائل را بررسی کنند، چرا در خوزستان که دارای امتیازات صنعتی و کشاورزی است، تعداد دانشجویان کشاورزی هزار نفر است و چرا در این استان با این ظرفیت گردشگری، نظام آموزش خدماتی ضعیف است؛ نیروهای خدمات باید آموزش داده شوند؛ اکنون نیروهای هتل‌های کشور آموزش‌ها و مهارت‌های لازم را ندیده‌اند.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی در خاتمه سخنانش گفت: باید یکی از مصوبات کنگره این باشد که دولت موظف شود در برنامه ششم توسعه ملی، نظام صلاحیت حرفه‌ای و نظام اطلاعات بازار کار را به وجود آورد تا دانشگاه‌ها بدانند در کدام جهت گام بردارند.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.

توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

جدیدترین اخبار

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...