غافلگیری در کنکور سراسری با روش های غلط آموزش دروس

غافلگیری در کنکور سراسری با روش های غلط آموزش دروس 

سینا تهرانی علمی ترین مشاور کنکور و تحصیلی کشور است. او تنها مشاوری است که پا را از چارچوب های تئوریک مشاوره تحصیلی نظیر جملات انگیزشی شعارگونه، برنامه های تقلیدی درسی و ... فراتر گذاشته و در کنار برنامه ریزی های درسی منحصربه فرد، به شاگردانش روش تفکر بر پایه ایده یابی سوالات کنکور را می آموزد زیرا اعتقاد دارد تسلط بر این روش ها اعتماد به نفس دانش آموزانش را بالا برده و آنها را بسوی کسب رتبه های برتر کنکور سوق می دهد، پرسش و پاسخ زیر از آقای تهرانی به عمل آمده است.

آقای تهرانی سازمان سنجش معتقد است، منبع طراحی سوالات ادبیات کنکور سراسری کتاب های درسی است، اما عده ای از دبیران کنکور و یا داوطلبین این ادعا را رد می کنند، نظر جنابعالی در این زمینه چیست؟

سیناتهرانی: در واقع هم سازمان سنجش و هم دبیران و داوطلبین کنکور درست می گویند. اما تشخیص اینکه آیا همه سوالات از داخل کتاب های درسی آمده یا نه به میزان آشنایی ما با استراتژی طراحان در طراحی سوالات درس ادبیات کنکور برمی گردد.

اجازه بدهید در مورد این اختلاف نظر، توضیح شفافی ارائه دهم و آن اینکه دبیر کنکور تصور می کند منظور سازمان سنجش این است که به عنوان مثال بیت صورت سوال و چهارگزینه آن از داخل کتاب انتخاب شده است اما به عقیده من ، منظور سازمان سنجش این نیست، بلکه سنجش معتقد است، اندیشه محوری ای که به حل آن تست کمک می کند در بیت ها و جملات کتاب درسی وجود دارد و لزوماً نباید همان بیت یا عبارت داخل کتاب درسی را در تست خود بیاورد.

اما دانش آموزان چگونه می توانند، روش یافتن اندیشه محوری را بیاموزند؟

اندیشه محوری روشی است علمی، که نیازمند آموزش اندیشیدن به شیوه طراحان سوالان کنکور سراسری است. مهارت در یافتن اندیشه اصلی یا به عبارت دیگر اندیشه محوری در حل سوالات کنکور به دانش آموزان کمک می کند حتی بدون خواندن کامل یک بیت و غوطه ورشدن در معنی و مفهوم آن در کمترین زمان ممکن پاسخ یک تست را بیابند.

آیا در مورد تست های دیگر ادبیات نیز ، قاعده اندیشه محوری صادق است؟

بله در مورد پرسش های چهارگزینه ای آرایه های ادبی ، زبان فارسی و تست های واژگان و املاء و حتی تاریخ ادبیات دقیقاً اندیشه محوری حاکم است اما روش تشخیص هر یک با دیگری فرق دارد.

 بسیاری از کارشناسان و دبیران کنکور معتقدند پرسش های چهارگزینه ای در کنکورهای سراسری چند سال اخیر پیچیده تر و وقت گیرتر از گذشته شده است؟ آیا شما هم با آنها هم نظر هستید؟

 

سینا تهرانی مشاور تحصیلی در توضیح پاسخ این پرسش گفت: ظاهر امر که اینطور نشان می دهد اما به نظر من سوالات پیچیده تر نشده اند بلکه مبتنی بر درک اندیشه های محوری شده اند. دیگر مانند گذشته نمی توان با حفظ کردن کتب درسی، در کنکور سراسری نتیجه خوبی کسب کرد اما اگر کسی بداند در هر درس چگونه اندیشه محوری را استخراج کند، متوجه خواهد شد که اتفاقاً سوالات کنکورسراسری، شکل بهتری بخود گرفته و در زمان کوتاهتری قابل حل هستند.

برخی از دبیران و داوطلبین کنکورسراسری معتقدند تعدادی از سوالات زیست شناسی خارج از کتاب مطرح می شود و پیچیدگی های خاص خودش را دارد، نظر شما در این مورد چیست؟

وی اظهار نمود: یک فرضیه اشتباه در میان دبیران زیست شناسی کنکور و دانش آموزان وجود دارد و آن اینکه از بخش های « بیشتر بدانید» کتاب درسی زیست شناسی، سوالی در کنکور طرح نمی شود، حال آنکه بنده در مصاحبه ای از آقای توکلی خواندم که « ایشان گفته اند از قسمت های پاورقی و بهتر بدانیم هم سوال طراحی می شود چون اگر جنبه آموزشی نداشت نویسنده آن را نمی آورد و به هیچ عنوان سوال ها خارج ازکتب درسی نیست. »

بنده نیز با نظر آقای توکلی موافقم، گاهاً از دانش آموزان رشته علوم تجربی در جاهای مختلف می شنوم که می گویند سر جلسه کنکورسراسری با سوالاتی مواجه شده اند که تنها درانتخاب یکی از دو گزینه شک دارند.

اغلب این سوالات بگونه ای طراحی شده اند که یکی از آن دو گزینه از بخش « بیشتر بدانید » کتاب درسی است و چون داوطلب به اشتباه تصور کرده از این قسمت سوالی طرح نمی شود، اکنون به این دوگزینه شک کرده است.

از طرفی نیز طراحان زیست شناسی نیز بر اساس روشی که من آنرا روش سیمر می نامم ، بر روی اندیشه های محوری تاکید دارند و بر اساس همان اندیشه ها نیز اقدام به طرح سوال می کنند، لذا دانش آموز باید مهارت اندیشه محوری در حل سوالات کنکور را  بداند تا بتواند چگونگی استخراج اندیشه های محوری را فرا بگیرد.

عده ای می گویند : چرا درجه سختي كنكور سراسري با كتاب هاي درسي هماهنگ نيست، مثلاً مسائل درسی مانند شيمي، چيزي وراي كتاب درسي است ، به گونه اي كه حتي دانشجویان دکترای رشته های شیمی نیز به سختی می توانند به آن پاسخ دهند؟

سیناتهرانی به طور واضح پاسخ داد: به نظر من این عده یا دانش لازم در زمینه استراتژی های طرح سوالات کنکور را ندارند و یا مهارت لازم در تدریس و یا پاسخگویی به مسائل شیمی را کسب نکرده اند. در حالیکه مسائل درس شیمی کنکور نیز بر اساس اندیشه های محوری طرح شده و با روش های محاسباتی خاصی در ریاضی ترکیب شده است، بررسی های صورت گرفته توسط من و همکارانم در گروه درس زندگی نشان می دهد، طراحان درس شیمی در کنار اساتید برجسته ریاضی بر اساس الگوریتمی خاص اقدام به طرح سوال می نمایند و هیچ عددی در این درس بطور اتفاقی در صورت مساله قرارداده نشده است. مشکل کار در اینجاست که وقتی دبیری مهارت لازم در درک مفاهیم شیمی را کسب نکرده است، قاعدتاً در زمینه حل سریع و علمی مسائل شیمی نیز زمان زیادی را صرف خواهد کرد. 

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.


"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...