درآمدی بر معرفی رشته ریاضی درمقطع کارشناسی ارشد

 درآمدی بر معرفی رشته ریاضی درمقطع کارشناسی ارشد

تربیت نیروهای متخصص برای تحقیق و تدریس در سطوح مختلف از اهداف رشته ریاضی میباشد. در حقیقت رشته علوم ریاضی از طرفی از طریق تدریس، نیاز مهندسین به این علم را، به عنوان علم پایه مرتفع می سازد و از طرف دیگر با تحقیقات نو، روش‌های نوین کاربردی را ارائه می‌کند، که به پیشرفت سریعتر علوم کمک خواهد کرد.  بهینه‌سازی، ریاضیات مالی و استفاده از گروه جبری به عنوان عنصری برای تحلیل پدیده‌های طبیعی از جمله زمینه‌های تحقیقاتی می باشد که در سال‌های اخیر تاثیر به‌سزایی بر صنعت و… گذاشته است.

توانایی‌های مورد نیاز برای داوطلبان رشته ریاضی

از جمله ویژگی های لازم برای ورود به این رشته علاقه به تدریس، صبرو حوصله فراوان و داشتن توانایی لازم برا توضیح و ادای مطلب به زبانی قابل فهم به مخاطب خاص می باشد. همچنین در رشته ریاضی، استدلال و توانایی اثبات مطالب مختلف- به خصوص در گرایش محض – نقش مهمی را ایفا می کند و بر خلاف برخی رشته های مهندسی که در آنها تنها توانایی استفاده از روش ها و مطالب مختلف اهمیت دارد در رشته ریاضی بسیاری مواقع فقط به دنبال اثبات صحت هستیم.به همین دلیل به افرادی که به کارهای ساده اما بزرگ علاقه دارند توصیه میشود در این رشته تحصیل ننمایند.

 معرفی گرایش‌های ریاضیات محض

- آنالیز

از دروس اختصاصی  رشته ریاضی محض در مقطع کارشناسی ارشد آنالیز تابعی ، آنالیز هارمونیک، آنالیز حقیقی و… است ومعمولا نتایج تحقیقات این رشته برای علوم مختلف قابل استفاده است. برخی دانشگاه‌ها هنگام انتخاب رشته دانشجویان رابه تفکیک گرایش انتخاب می کنند. اما برخی دیگر مانند گرایش‌های مقطع کارشناسی در دو گرایش محض و کاربردی دانشجو می‌پذیرند و مثلاً دانشجوی گرایش محض در هر یک از گرایش‌های جبر ، آنالیز و… می‌تواند ادامه تحصیل دهد.

- هندسه

از دروس اختصاصی این رشته هندسه منیفلد و … است. این گرایش نیز مانند آنالیز زمینه‌های تحقیقاتی خوبی دارد.

 - جبر

از دروس اختصاصی این رشته جبر۳، جبرحلقه‌ها، جبر غیر جابجایی و … است. تحقیقات مربوط به این رشته کاربردهای جالب توجهی در زمینه های پزشکی ، شیمی اتم و کیهان شناسی دارد.

معرفی گرایش های رشته ریاضی در مقطع ارشد

رشته آنالیز عددی در علوم مهندسی کاربرد زیادی دارد.

معرفی گرایش‌های اصلی ریاضیات کاربردی

- آنالیز عددی

رشته آنالیز عددی نیز در علوم مهندسی کاربرد وسیعی دارد زیرا در مسائل پیچیده مهندسی عموماً حل کامل و دقیق مسئله یا ممکن نیست و یا به لحاظ اقتصادی به صرفه نمی باشد چراکه پیدا کردن جوابی با دقت قابل قبول که توسط متخصصین آنالیزعددی قابل دسترسی باشد مد نظر است . از دروس تخصصی این رشته می توان به آنالیز عدی پیشرفته و محاسبات ماتریسی اشاره کرد

- تحقیق در عملیات

این رشته از کاربردی‌ترین گرایش‌‌های رشته علوم ریاضی بوده و زمینه کار در شرکت‌های مختلف برای فارغ التحصیلان آن فراهم است. ازدروس تخصصی این گرایش می‌توان به تحقیق درعملیات پیشرفته، بهینه سازی غیرخطی، و برنامه ریزی پویا اشاره کرد.

بازار کار رشته ریاضی در ایران

عمده ترین شغل برای  رشته ریاضی تدریس و تحقیق است و ورود به این رشته به افرادی که به تدریس علاقه ندارند توصیه نمی شود. اما درزمینه های کاربردی مانند بهینه سازی و ریاضیات مالی نیز در شرکت ها و کارخانجات تولید کننده فرصت های شغلی وجود دارد.

بازار کار رشته ریاضی با توجه به نیاز همیشگی به تدریس وبا توجه به میزان تحصیلات فرد وهمچنین زمینه  ی مورد علاقه اش فراهم می باشد. فارغ التحصیلان رشته ریاضی در گرایش کاربردی در شرکت های تولیدی و کارخانجات در واحد های طراحی اولیه برای مدل سازی واحد، کنترل پروژه و بهینه سازی و امور مالی و حسابداری مشغول به کار می شوند. این نوع مشاغل به خصوص در صنایع نفت و پتروشیمی در حال گسترش است.

احتمال اینکه فارغ التحصیلان رشته ریاضی در سازمان ها از سمت خاصی برخوردار شوند کم است و در واقع مشاغل مدیریتی از جمله شغل های متداول برای این رشته محسوب نمی شود. اما همان طور که اشاره شد در زمینه های طراحی و مدل سازی در اکثر سازمان های مرتبط با تولید و در زمینه های مالی در تمام بانک ها و سازمانهای مدیریتی اجرایی امکان اشتغال برای فارغ التحصیلان وجود دارد. در خارج از کشور وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان بسیار مناسب و بهتر از ایران است  این تفاوت به خصوص در شغل های مربوط به این رشته به جز تدریس مشهود است.

 متخصصان در زمینه بهینه سازی، آنالیز عددی و ریاضیات مالی در عموم کشورهای صنعتی دنیا در شرکت ها، کارخانجات تولیدی و بانک ها موقعیت شغلی مناسبی دارند و فقط علاقه مندان به تدریس و تحقیق در دانشگاه ها مشغول به کار می شوند. در واقع اشتغال برای این فارغ التحصیلان به تحقیقات تئوری و تدریس محدود نمی شود بلکه  طرح ها و تحقیقات کابردی آنها در پروژه های صنعتی به خوبی مورد استقبال قرار می گیرد.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

اخبار مرتبط

جدیدترین اخبار

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...