آشنایی با رشته مهندسی هوافضا

آشنایی با رشته مهندسی هوافضا

تاریخچه رشته مهندسی هوافضا:

در ابتدا باید گفت که متقاضیان رشته مهندسی هوافضا، نباید این رشته را با خلبانی و نجوم اشتباه گیرند. هدف اصلی این رشته تولید مهندسانی است که بتوانند با پشتکار خود در زمینه طراحی ساخت و آزمایش هواپیما فعالیت کنند. رشته مهندسی هوافضا مجموعه ای از علوم و توانایی های علمی در زمینه تحلیل، طراحی و ساخت پرنده­هایی مثل هواپیما، بالگرد، گلایدرها، موشک­ها و ماهواره­هاست. درس چهار درس مهم این رشته شامل آئرودینامیک، جلوبرندگی، مکانیک پرواز و سازه­های هوافضایی می­باشد. آئرودینامیک در این رشته به مطالعه جریان هوا، محاسبه نیروها و گشتاورهای ناشی  از آن روی اجسام پرنده می­باشد. مهندسین رشته مهندسی هوافضا به کمک این درش می­توانند به امکان بررسی پایداری و طراحی سازه­های پرندگان بپردازند. درس جلوبرندگی به مطالعه سیستم­های جلوبرنده مثل موتورهای پیستونی، توربینی، راکت­ها و تولید نیروی رانشی در آن­ها می­پردازد. درس مکانیک پرواز نیز به بررسی رفتار حرکات جسم پرنده با استفاده از اطلاعات درس آئرودینامیکی، هندسی و وزنی می­پردازد. به کمک درس مکانیک پرواز مهندسین رشته مهندسی هوافضا می­توانند به مطالعه پایداری و کنترل وسایل پرنده بپردازند. درس سازه­های هوافضایی هم به بررسی سازه­های هواپیمایی و دیگر اجسام پرنده می­پردازد. هدف اصلی این درس در مهندسی رشته مهندسی هوافضا استحکام جسم پرنده در برابر بارهای آئرودینامیکی و بارهای استاتیکی وارد بر جسم پرنده است که بتواند حداقل وزن لازم را داشته باشد.

توانایی­های لازم در رشته مهندسی هوافضا:

ریاضیات زیربنای اصلی این رشته می­باشد و مقداری هم فیزیک و شیمی موردنیاز است. این رشته یک رشته فنی است و علاقمندان این رشته باید توانایی کار در کارخانجات و صنایع داشته باشند و هم چنین باید در تمام پروژه ها قوی و دارای پشتکار باشند. قابل ذکر است که بیشتر دروس این رشته به زبان انگلیسی است.

 

موقعیت شغلی رشته مهندسی هوافضا

دانشجویان فارغ التحصیل این رشته توانایی کار در صنایع و موسسه­های تحقیقاتی هواپیمایی، موشکی و ماهواره و وسایل پرنده دارند. این دانشجویان قادر به فعالیت در موسسات به عنوان کارشناس تحقیق در عملیات و تعمیر و نگهداری وسایل پرنده دارند. مهندسین رشته مهندسی هوافضا می­توانند در نیروگاه­ها یا ایستگاه­های پمپ گاز اتومبیل­ها و کشتی که همانند یک موتور جت طراحی می­شود، نیز کار کنند.  مهندسین هوافضا می­توانند در نیروگاه­ها صنایع نفت و گاز و صنایع خودروسازی و ...نیز کار کنند. هم چنین فارغ التحصیلان رشته مهندسی هوافضا می­توانند در فرودگاه­ها قسمت تعمیر و نگهداری هواپیما و در صنایع دفاع روی طراحی موشک و جنگ افزارها فعالیت کنند. علاوه بر آن قادر به فعالیت روی آئرودینامیک خودروها، سازه­های خودروسازی و تولید توربین­های بخار برای تولید برق کار کنند.

دروس رشته مهندسی هوافضا

دروس پایه: نقشه کشی، ترمودینامیک، دینامیک، ریاضی مهندسی، استاتیک، مقدمه­ای بر مهندسی هوافضا، مکانیک سیالات، ارتعاشات، مبانی برق، علم مواد، مقاومت مصالح، انتقال حرارتت، آزمایشگاه موتور انتقال، کنترل اتوماتیک.

دروس تخصصی: آیرودینامیک، زبان تخصصی، مکانیک پرواز، تحلیل سازه­ها، اصول جلوبرندگی، طراحی سازه­های هوایی، پروژه، طراحی هواپیما.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.

توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.


"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...