معرفی رشته ویروس شناسی

معرفی رشته ویروس شناسی

مقدمه:

به نظر می رسد اهمیت ویروس به حدی بالا رفته که نه تنها درسی به آن اختصاص نداده اند بلکه یک رشته انحصارا به ان اختصاص داده شده است. اما این گونه نیست، این ویروس ها نیستند که اهمیت یافته اند بلکه جان انسان ها و نجات آن هاست که مد نظر می باشد و در همین جهت و به منظور تامین نیروی انسانی متخصص و متعهد در رشته ویروس شناسی و دست یافتن به راههای تتبع و تحقیق در علوم وابسته به آن و همچنین برای صحه نهادن به خودکفایی و در نتیجه حفظ و ارتقا سطح علم در نظام جمهوری اسلامی دوره کارشناس ارشد (ناپیوسته ) رشته ویروس شناسی با مشخصات زیر ارائه می گردد.

تعریف و هدف رشته کارشناسی ارشد ویروس شناسی:

تربیت افرادی متعهد، لایق وکاردان از اهدف ایجاد این رشته می باشد که قادر باشند برمبانی علم ویروس شناسی و متون علمی موجود تسلط یافته و در اثر آشنایی با روشهای پیشرفته تحقیق درعلوم و بدست آوردن لیاقت و کارایی و مهارت عملی و علمی لازم به خوبی بتوانند به ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی در این رشته بپردازند و از مقالات علمی و تحقیقات علوم ویروس شناسی و علوم وابسته به ان در راستا پیشرفت مرزهای دانش و کمک به ایجاد روح علمی در جامعه استفاده نمایند.

 طول دوره و شکل نظام آموزشی کارشناسی ارشد ویروس شناسی:

براساس آئین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته ) مصوب شورای عالی برنامه ریزی طول دوره 2 سال می باشد.

که برای هر واحد درس نظری در هر نیمسال 17 ساعت آموزش در نظر گرفته شده است و دانشجو می بایست در ازای هر ساعت درس نظری حداقل سه ساعت وقت صرف بحث، مطالعه و تجزیه و تحلیل در درس بنماید.

تعداد کل واحدهای دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته 32 واحد می باشد.البته  دانشجویان با توجه به نظر استاد راهنما ملزم به انتخاب 12 واحد دروس کمبود یا جبران می باشند.

 ضرورت و اهمیت رشته کارشناسی ارشد ویروس شناسی:

باتوجه به گسترش رو به رشد علم ویروس شناسی و تحقیقات ریشه داری که طی قرن اخیر صورت گرفته است، نیاز به شناخت عوامل متعدد بیماری زا و ارتباط آنها با انسان و همچنین جهت کوشش در پژوهش های علمی برای صحه نهادن بر خودکفایی و آماده ساختن افراد جهت ادامه تحصیل تا مرحله دکتری علمی دایر نمودن این دوره اهمیت آن مشخص می گردد و تاسیس این دوره در دانشگاه های جمهوری اسلامی امری کاملا ضروری می باشد.

معرفی درس های رشته ویروس شناسی طی مدت تحصیل:

باکتری شناسی، تک یاخته شناسی مقدماتی، زیست شناسی مولکولی و مهندسی ژنتیک، اپیدمیولوژی، ایمنی شناسی 2، بافت شناسی عمومی، پایان‌نامه، سمینار، مباحث خاص ویروس شناسی‌، حیوانات آزمایشگاهی و نگهداری آنها، آمار حیاتی، ایمنی شناسی عمومی‌، استفاده از کامپیوتر در آنالیز داده ها، ژنتیک میکرو ارگانیسم ها، قارچ شناسی عمومی، مقدمات حشره شناسی و حشره شناسی پزشکی، میکروسکوپ الکترونیريا، آسیب‌شناسی عمومی.

 بازارکار رشته کارشناسی ارشد ویروس شناسی در ایران:

دانشجویانی که این دوره آموزشی را می گذرانند قادر می باشند در صورت دارا بودن شرایط لازم در موسسات آموزش عالی به امر تدریس و تحقیق بپردازند، و همچنین ضمن کمک به امر برنامه ریزی در موسسات و مراکز درمانی و بهداشتی یا مراکز تحقیقاتی انجام وظیفه بنمایند.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

اخبار مرتبط

جدیدترین اخبار

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...