گام به گام با معرفی موسسه ISI

گام به گام با معرفی موسسه ISI

معرفی موسسه ISI-قسمت پنجم

در ادامه مطالب گفته شده ابتدا مروری بر تعریف ایمپکت فاکتور داریم، ضریب اثر به معنی میزان نفوذ یک مجله در دنیای علم است و در حقیقت اعتبار یک مجله را معین می کند.

از موقعی که ضریب اثر به عنوان یکی از ملاک های ارزش گذاری و سنجش مجلات و ژورنال ها مطرح شده است، مشاجرات زیادی پیرامون آن بوده و برخی آن را غیر علمی می دانند، ضریب اثر برای ارزیابی و سنجش اعتبار یک مجله مقیاسی کلی محسوب می شود و باید محتاطانه از آن استفاده نمود:

1) تفاوت رشته ها: ضریب اثر رشته های مختلف باهم فرق دارد و قابل قیاس با یکدیگر نمی باشند، چراکه برای یک رشته که بین رشته ای محسوب می شود، مجلات مربوط به آن برای محققان رشته های مرتبط بسیاری مورد استفاده است بنابراین غالبا ضریب اثر چنین مجلاتی بالاست اما برای رشته های تخصصی معمولا پایین است چراکه فقط متخصصان همان رشته به آن مراجعه می نمایند.

2) تفاوت زبانی: نکته ای که به سادگی می توان آن را دریافت این است که ضریب اثر مجلات انگلیسی زبان ISI بالاتر از مجلاتی است که به زبان های دیگر است، دلیل آن نیز واضح و مبرهن است.

3) در برخی رشته ها سرعت پژوهش  بالاست مانند رشته های حوزه زیست شناسی بنابراین ضریب اثرآنها سریعتر مشخص می شود اما در برخی رشته ها مانند رشته های حوزه علوم انسانی چنین نیست و معمولا ضریب اثر 5 ساله برای چنین رشته هایی معتبرتر است.

4) دسترسی الکترونیکی رایگان: برخی مجلات مقالات خود را به صورت رایگان در اختیار محققین و پژوهشگران قرار می دهند در حالیکه تعدادی دیگر از مجلات چنین نیستند و همین امر بر ضریب اثر آن ها تاثیر می گذارد.

ادامه دارد...

جهت كسب اطلاعات بيشتر با متخصصين خانه مشاوره تماس حاصل نماييد.
توجه:در صورت شنیدن پیغام خطا و یا عدم برقراری ارتباط به علت شلوغی خطوط، کمی صبر نموده و مجددا تماس بگیرید.

"خانه مشاوره تحصیلی تلفنی ایرانیان " 
مشاوره دهنده تخصصی سوالات شما 
برای تماس با مشاورین ما از تلفن ثابت با شماره 9099071013 تماس حاصل فرمایید
بدون پیش شماره از سراسر کشور
تماس از ساعت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

در صورت عدم برقراری ارتباط اینجا کلیک کنید
...تمامی حقوق محتوا مربوط به خانه مشاوره می باشد ...
... طراحی سایت و بهینه سازی سایت : پیام آوران پارسیان ...